Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

Ünlü Oyun Steam’de Ücretsiz Oldu Ama Türkiye’ye Yasak!

Dontnod Entertainment tarafından geliştirilen hikaye tabanlı macera oyunu Tell Me Why, Steam'de kalıcı olarak ücretsiz dağıtılıyor. Fakat oyunu Türkiye'den almaya çalıştığınızda bölge erişimine kapalı olduğu uyarısı çıkıyor. Peki, neden?

Life Is Strange’in arkasındaki stüdyo Dontnod Entertainment’ın hikaye tabanlı macera oyunu Tell Me Why, Steam’de tamamen ücretsiz oldu. Xbox Game Studios tarafından yayımlanan yapım, 1 Temmuz’a kadar kalıcı olarak hesaplara eklenebilecek. Kullanıcılar bu sayede diledikleri zaman oyunu bilgisayarlarına indirip oynayabilecekler.

Ne var ki, Tell Me Why’ı Türkiye’den talep etmek istediğinizde karşınıza şu uyarı mesajı çıkıyor: “İşleminiz sırasında bir hata meydana geldi. Bu ürün şu anda bulunduğunuz bölgede erişime kapalıdır.” Bu arada oyunu Steam mağazasında arattığınızda bulamayacağınızı ve bir tarayıcıdan aratmanız gerektiğini belirtelim.

Tell Me Why Türkiye’den Ücretsiz Alınamıyor

Peki, Steam’in tüm dünyada ücretsiz dağıttığı bir oyun neden Türkiye’den alınamıyor? İlk olarak 2020 yılında piyasaya sürülen ve eleştirmenlerden genel olarak yüksek puanlar alan Tell Me Why, Alyson ve trans erkek ikizi Tyler’ı konu alıyor. Oyuncular, geçmişteki anılarıyla etkileşime geçtikçe kardeşler arasındaki eşsiz bağın gücünü belirliyor ve seçimler yaparak ikizlerin hayatlarının geleceğini şekillendiriyor.

steam ücretsiz oyun tell me why

Oyuncular, Tyler ve Alyson’ı dönüşümlü olarak kontrol ediyor. Hikayeyi takip ederek ve sonraki seyrini belirleyen seçimler yaparak, çeşitli yerleri keşfediyor, sohbetler ediyor ve çevre ile çeşitli şekillerde etkileşime giriyor. Düzenli aralıklarla yayımlanan üç bölüme ayrılan Tell Me Why, Game Pass’te de mevcut.

Bu özetten de anlayabileceğiniz üzere oyunda LGBTİ+ unsurları mevcut. Tell Me Why bu sebepten ötürü Türkiye’de erişime kapalı olabilir. Buna karşın oyunun her üç bölümüne de Steam üzerinden erişmek mümkün, ancak herhangi bir şekilde satın alamıyorsunuz. Oyun, Türkiye dışında Çin, Endonezya, Kuveyt, Katar, Malezya, Rusya ve Suudi Arabistan gibi ülkelerde de yasaklı.

Steam mevcut konumunuzu otomatik olarak tespit ediyor, ancak size sanal konumlar atayarak hesabınızı farklı bir bölgedeymiş gibi gösteren VPN’ler var. Fakat bunu yaptığınızda banlama tehlikesiyle karşı karşıya kalacağınız konusunda sizi uyaralım.

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

10 Yorum

 1. Anonim

  Bir çok oyun lgbt unsurlarını zaten bulunduruyor

  55
  5
  Cevap
  • Ömer

   Ama o oyunlar direkt lgbt üzerine kurulu değiller demi?

   Burada ise interaktif oyunun konusu ztn lgbt. O kadar da değil diyerek engellemiş olabilirler. Şahsen son zamanlarda çok gözümüze sokulduğu için ben bu duruma tamamen okeyim. Sokmayın şunları gözümüze artık. Eskiden de filmlerde lgbt içerikleri vardı fakat hiç garipsemiyordum çünkü olabilir yine garipsemiyorum ama nefret ediyorum uyuz oluyorum. Sürekli karşına çıkan youtube reklamı gibi. Gördükçe daha da nefret edip o reklam hangi markaya aitse inadına ondan satın almıyorum.

   14
   10
   Cevap
 2. Halibo

  Arkadaş madem bilgi veriyon doğru bilgi ver oyun ülkede yasak değil firma oyunu Türkiyeye çıkarmadı

  3
  8
  Cevap
 3. Mertrxl

  Saçmalığa bak. En azından yaş sınırlaması getirebilirdin ama Türkiye’deyiz sonuçta

  6
  2
  Cevap
 4. Anonim

  Eksik olsun

  6
  3
  Cevap
 5. Anonim

  niye bu kadar inatçılar sansürlemelerde aklım almıyor

  4
  2
  Cevap
 6. Anonymous27

  Demek ki Steam Hesabını Artık Silme Zamanı Gelmiş Ayrımcılığa Lüzum Yok O Türden Diğer Oyunlarda Yasaklansın O Zaman Alla Alla Ya

  2
  8
  Cevap
  • Codemaster

   Dedi çok bilmiş. 600 küsur oyunum olan hesabımı 1 tane oyunu oynayamıyorum diye neden sileyim?

   0
   2
   Cevap
 7. Anonim

  Denilecek tek bir şey var; Korsan pazarlama sorunudur. 😞

  1
  0
  Cevap
 8. Birisi

  Bana biri bunu vpnle nasıl yapılabileceğini anlatabilir mi ben yapamadım

  1
  3
  Cevap

Yorum Yaz

Email adresiniz yayınlanmayacak.

Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.