Twitter Periscope Uygulamasını 2021 Yılında Kapatacak

Twitter, Periscope'u bir hizmet olarak kapatacağını duyurdu ve şirket, Periscope uygulamalarını Mart 2021'e kadar durduracak.

Twitter, Periscope‘u bir hizmet olarak kapatacağını duyurdu ve şirket, Periscope uygulamalarını Mart 2021’e kadar durduracak. Ancak Twitter, ana Twitter uygulaması içindeki entegre Twitter Live özelliği aracılığıyla canlı video akışı sunmaya devam edecek.

Twitter Periscope Uygulamasini 2021 Yilinda Kapatacak 2

Şirket bir blog gönderisinde “Periscope uygulaması sürdürülemez bir bakım modu durumunda ve bir süredir öyle.” Dedi. “Geçtiğimiz birkaç yılda, kullanımın azaldığını gördük ve uygulamayı destekleme maliyetinin zamanla artmaya devam edeceğini biliyoruz.”

Periscope Mart ayına kadar tamamen kapatılmayacak olsa da şirket, bugün kullanıma sunulan uygulamaların en son güncellemesinden başlayarak yeni hesap kayıtlarını zaten engelliyor. Kullanıcılar, gelecek yıl uygulama kapatılmadan önce hem Periscope videolarını hem de verilerini içeren bir arşivi indirme şansına sahip olacaklar. Ek olarak, Scope web sitesi “herkese açık yayınların salt okunur arşivi” olarak hizmet vermek üzere aktif kalacaktır.

Periscope ayrıca, takipçiler tarafından kendilerine verilen ipuçlarını nakit ödeme fırsatı verilen seçilmiş kullanıcılar için şirketin kullandığı terim olan “Süper Yayıncılar” olmak için başvuruda bulunmaları için “gereksinimlerimizi hafifletecek”. Yayıncıların bahşişlerini ödemeyi bitirmeleri için 30 Nisan 2021’e kadar zamanları olacak.

Twitter, Periscope’u Mart 2015’te, hizmet henüz piyasaya sürülmeden önce, canlı yayının en parlak döneminde (muhtemelen o zamandan beri Houseparty’yi geliştirmeye odaklanan bir zamanların viral yayın hizmeti olan Meerkat tarafından başlatıldı) satın aldı. Periscope, Twitter’ın hatırı sayılır sosyal varlığının arkasındaki tüm gücüyle o ayın sonunda piyasaya sürülecekti. Ancak Periscope’un o zamanki tüm popülerliğine karşın, diğer canlı yayın hizmetlerinin – Twitch’in imparatorluğu gibi – olacağı gibi kalıcı bir güç değildi.

Twitter, canlı videoyu Aralık 2016’da “Periscope tarafından desteklenmektedir” olarak tanımlanan bir özellik ile ana Twitter uygulamasına entegre etmeye devam edecekti. Twitter’a göre şirket, o zamandan beri “Periscope’un temel özelliklerinin çoğunu” Twitter Live‘a taşıdı ve Periscope‘un ayrı bir hizmet olarak kapatılması, gelecekte bu canlı yayın işlevini daha da geliştirmeye daha iyi odaklanmasına olanak tanıdı.

2 Yorum

 1. Yusuf

  Merhaba scope kapandı canli yayin yapan başka bi uygulama varmi

  Yanıtla
  • Mert Doğan

   Merhaba. Bigo Live, Instagram Live, Facebook Live, LiveStream, Kickflip, Streamroot, YouNow ve Dacast gibi uygulamalara göz atabilirsiniz.

   Yanıtla

Cevap Yazın

E-posta adresin yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Şifremi Unuttum

Kayıt Ol