Turkmmo Dünden Bugüne

Turkmmo Dünden Bugüne

Turkmmo Dünden Bugüne

TurkMMO dünden bugüne..

Turkmmo.com yolculuğu 13 Eylül 2008 yılında Metin2 adlı oyunun forumunu kurma kararı ile başladı. Forum kuruluşu ardından 2. günde 5.000’in üzerinde hit aldı. Turkmmo.com forumu ise, diğer Metin2 adlı oyunun forumu ile neredeyse aynı zamanda kurulmuş olmasına rağmen pek ilgilenilmiyordu. Bir firmanın isim hakkı sebebiyle tüm ekip Turkmmo.com’a geçiş yaparak yeni bir başlangıca adım attı. Turkmmo.com forumunda yaklaşık 90 kişilik bir ekiple bu yolda azimle yürürken, forum içeriğinin sadece Metin2 ile ilgili olmaması yönünde düşünceleri vardı. Bu forumun tüm MMO oyunlarını kapsayabilecek bir forum haline gelmesi için uzun uğraşlar verildi. 90 kişinin her biri ayrı ayrı emek sarfederek tüm MMO oyunlarını kapsayan, oyuncuların istediği gibi bir form haline getirmek için kendi zamanlarından ödün verdiler. Ana amaç ise başından beri Portal Projesi’ne yoğunlaşıp projeyi oldukça kaliteli bir oyun sitesi haline getirmekti. Portal’a yoğunlaşma süreci ise 2010 yılından bu yana TurkMMO bünyesinde çalışan Proje Müdürü’nün desteği ile 2014 yılında başladı. Uzun ve meşakatli bir yoldan geçen TurkMMO ekibi, karşısına çıkan engelleri büyük bir azimle aşıp, kendi zamanından da ödün vererek projeyi tamamlamayı başardı. Portal projesi dahilinde TurkMMO bünyesine gelen yenilikler kısa zaman içerisinde kullanıcılara ve foruma entegre edildi.

Proje Müdürümüz Türkay Tanrıkulu’nun gözünden…

2008 yılında web programlama , web tasarımı ve daha bir çok alanda proje yürütürken 2010 yılında turkmmo.com’un kurucusu olan Emrah Gündüz ile yollarımız kesişti. 2010 yılında oyun projeleri ve çeşitli projelerde çalışmamı sürdürürken Turkmmo.com’un sunucu taraflı geliştirilmesine ve iyileştirilmesinde yer almaya başladım. Turkmmo.com bünyesinde çalışırken ana hedefim tümüyle sisteme katkıda bulunmak ve siteyi geliştirmekti.Sistem ve ağ yöneticisi olarak başladığım bu yolda, Turkmmo.com bünyesinde yer alan tüm ekip arkadaşlarımız ile en iyi hizmeti sizlere vermek için çalışıyoruz. MMO dünyasında yeni gelişmeler, haberler, makaleler ve daha bir çok içeriğin sizlere sorunsuz bir şekilde aktarılmasını bir görev bilerek yolumuzda ilerliyoruz. Bizleri bu yolda yalnız bırakmayan tüm oyun severlere teşekkür ediyoruz.

Grafiker Erdem Koç’un gözünden…

Turkmmo ailesi ile girdiğim bu yolda uzun süredir emek vererek üyelerimizin ve takipçilerimizin kolay kullanabileceği tasarımlar yapabilmek için çalışmalarıma devam etmekteyim. 7. yaşına girecek olan Turkmmo’nun dünden bugüne tasarım yolculuğunu sizlerle paylaşmak istedim;

2008 yılında kullanılan bu tasarımda Kırmızı ve Siyah renkler ağırlıklı olarak kullanılmış.Henüz logosu ve maskotu bulunmayan Turkmmo.com’un tasarımında genellikle koyu renkler hakim.

2011 yılına geldiğimizde Siyah ve Kırmızı ağırlıklı tasarım bir kenara bırakılarak Turuncu renge geçiş yapılmış. Koyu renk yoğunluğundansa açık renklerin hakimiyeti yerini almış.

2012 yılına göz attığımızda ise yeni bir logo tasarımı ile karşımıza çıkmış olan Turkmmo, açık renkleri kullanmaya devam etmiş.

2013 yılında oldukça büyük bir adım atarak, şu anda kullanılan maskot ve tasarımı ortaya çıkarmış. Turuncu rengin hakimiyeti gittikçe artarak maskot ve logoda yoğunluğunu göstermiş.

2014 yılında forum dışında portal yaratmaya karar vererek, ilk adımlarımızı attık ve tasarım yolculuğumuza başladık. 2014 yılı içerisinde kullanıcıların portalı daha rahat kullanabilmeleri için uygun tasarımlar kullanarak bugüne geldik.

Editör/Cerengül’ün gözünden…

2014 yılında portal kapsamında yepyeni bir dünyaya adım atmayı planlayan Turkmmo ailesine katılmam, portalın açılışı ve gelişimi süreciyle aynı zamanda gerçekleşti. Turkmmo ailesinin üyeleri için daha iyi bir portal sunabilme amacına ve gerekçelerine en iyi şekilde uymaya çalışarak haberler, incelemeler, makaleler ve daha bir çok şey konusunda destek olmaya çalıştım. Portalın açılışından bu güne özgün, nitelikli, neşeli ve her türlü dini,milli değerlere saygı göstererek yolculuğumda emin adımlarla ilerlemekteyim. Tüm ekip arkadaşlarımla birlikte bir çok zorlu yoldan ilerleyerek en kaliteli oyun portalı haline getirmeye çalıştığımız Turkmmo bugün tam da istediğimiz gibi bir portal olma yolunda ilerlemekte. Turkmmo ekibi birbirine sonsuz güvenle ilerleyerek, takipçilerine en iyisini sunmak için son gücüyle çalışmakta. En önemlisi de oyun dünyasında yer alan tüm oyunculara MMO oyunlar konusunda en kaliteli haber, inceleme , makale ve daha bir çok konuda en iyisini verebilmek için kesin ve kararlı planlamaları ile Turkmmo Kurucusu Emrah Gündüz ile çalışmanın onur ve gururunu yaşıyorum ve yaşıyoruz. Portalın açılış sürecinde karşılaştığımız zorluklar ve problemler karşısında bıkmadan ve sıkılmadan yolumuza devam ettik.Tüm oyun dünyası ve oyuncu arkadaşlarımızla kocaman bir aile ve kocaman bir ekibiz! Yolculuğumuz boyunca bize destek veren tüm takipçilerimize teşekkür ediyorum. 7. yaşına girmeye hazırlanan Turkmmo.com’un bu özel ve güzel gününde tüm üyelerimizi sürpriz etkinliklerimize bekliyoruz! Hayal dünyalarının sınırlarını çizmeden,kendinden geçerek ve oyunu yaşayarak oynayan çılgın oyuncuları ve tüm MMO severleri selamlıyorum!

Editör/Samet’in  gözünden…

Yakın bir TurkMMO takipçisi olarak 2014 yılında aileye katıldım. Portalın açılışı ve geliştirilmesi ile aynı zamana denk geldim. Yazmış olduğum bütün haber,inceleme,makale ve diğer tüm içerikleri, okuyucunun anlayacağı dilden sade ve eğlendirici bir şekilde sunmayı hedef aldım. Sokaktaki birinin size anlatış tarzı ne ise aynı samimiyet ile okuyucuya ulaştım. Özgün içerikler sunup okuyucunun ilgisini çekebilecek içerikleri özenle seçip bu tarz içerikleri daha iyi bir şekilde okuyuculara sunmaya çalıştım. Olduka yorucu ve stresli portal projesinde, ekip arkadaşlarım ile birlikte gerektiğinde kendi yaşantımızdan ödün verip sıkı bir çalışma yaptık. Emrah Gündüz önderliğinde tüm ekipteki arkadaşlarımın emeklerinin sonucunda portal projesini bitirdik. Kimi çorbaya tuzunu attı, kimi çorbayı yaptı. Ama hepimiz sizlere en iyi içeriği en güzel şekilde sunabilmek için uğraştık. Önümüze çıkan engelleri omuz omuza birbirimize destek olarak aştık. Şimdi TurkMMO 7. yaşına girdi. Bunun şerefine düzenleyeceği etkinliklere tüm okurları bekliyoruz.

Forum Admini Peacemackers’ın gözünden…

Turkmmo.com 2008 yılında hayata girdi ve Metin2 oyunu ile birlikte aynı ivmede yükselişte bulundu diyebilirim.Benim bu maceraya atılmam ise net olarak 22.02.2010 tarihinde başladı, bu tarihten evveli var fakat mevcut admin oldugum hesap ile bu tarihte başladı.İlk olarak kendimi forum içerisinde kabul ettirmem lazımdı ki Turkmmo içerisinde ilerleyebileyim ve birçok kişinin hayali olan Forum Adminliğine terfi edebileyim. Eski forum sistemi şuankinden çok farklıydı, Uzman üyelik sistemi yoktu. Bu sistem olmadığı için binlerce üye arasından göze batmak bir hayli zordu.Bu evrede Rna Majejik (o zamanın adminlerindendir), beni deneme moderatör olarak aldı. Ardından hiç bilmediğim bir bölümde ilerlemek ne kadar zor olsada forum içerisinde sürekli açtığım konular ile hızlı bir biçimde yükselişe geçip dikkat çekmeye başladığımı düşünüyorum.Sonrasında ise forum içerisinden aldığım ek görevler ile hem kendime olan güvenimi sağlayıp hemde Forum Sahibi olan Emrah Gündüz ile yakın iletişime geçmeye başladık. Sonrasında ise Co Admin oldum. Hem adminliği daha detaylı öğrenip hem de farklı bir statüde ilerlemeye başladım.Daha sonraki süreçte ise Forum Adminlerinden biri olmayı başararak bir çok kişinin hedefine ulaşmış oldum, zorlu bir evre olduğunu dile getirebilirim. Şimdiki durumda ise son 4 yıldır Turkmmo’ da bulunmaktayım Emrah Gündüz ile samimi bir arkadaş olarak bu yolda hep birlikte ilerliyoruz. Turkmmo.com sitesi ise son 4 yıldır % 85 oranında değişim göstermekte son zamanda aktif olan portal sistemi ve yönetim forum içi anlayışı olarak üst düzey bir MMO FORUMU olarak herkese hizmet vermekte…Bu sistemin bir parçası olmaktan gurur duyuyorum….

7. yaşımıza özel yapılacak olan 7 etkinlik için Portalımızı takip etmeye devam edin!

39 Yorum

 1. Ben şahsen 2014 forum temasını beğenmedim. Modaya ayak uydurup flat/düz tasarım yapalım demişsiniz fakat kodlar ağır sorunlu. Hep bir kayma, bozukluk var. Belki normal kullanıcılar seviyor ama benim gibi basit grafikerlerin bile hemen gözüne çarpıyor hatalar…

  Yanıtla
 2. Fakat aynı şeyleri portal teması için söyleyemeyeceğim. Kodlara bir baktım da özel tema sanırım. Yapan kişinin ellerine sağlık. Cidden çok güzel olmuş.

  Yanıtla
 3. Bende turkmmo ile bağlantım 2009 yılının başlarında olmuştur ilk yelerden birsiyim fakat kendi metin2 pvp serverimi o zamanlar kodladıgım için hiç turkmmo bünyesine katılıpta onların ekibine girmeyi düşünmemiştim taaki 2010 yılında turkmmo daki hızlı takpçi, üyelerin foruma tutulması dikkatimi çekerek benide etkinlikleri etkilemiştir. Proje müdürü Turkay Tanrıkulu’nun özel serveri M2-tr deki mükemmel güvenilirliliği yakaladığımda Turkmmo’nun nasıl bir yapıda oldugunu araştırdım ve zamanla sevdim m2-tr yi bitirince tabi oyun içerisinde itemlerimi tamamlayıncayı kasdediyorum o an ben forumda neden uzman değilim bu kadar yıllık deneyimliyim dedim.. Uman olunca foruma uzak olmadıgımdan yönetimle birbirimize ısındık ve çok sevdim gerçekten turkmmo dünden bu güne çok şey kazandı herşey gelip geçicidir fakat burada oluşan diyolog ve muhabbetlerden herzaman memnun oldum inşallah devamda etmesi dileğiyle okur yazarlarıma teşekkür eder forumumuzu öneririm.
  ( azrailkadir27 )

  Yanıtla
 4. Her temamız ve logomuz müthiş ancak 2013 yılındaki temamızın yeri ayrı bence. 🙂 Teşekkürler keyifle okudum. 🙂

  Yanıtla
 5. Forum tasarımı konusunda düşüncelerinizi paylaştığınız için teşekkür ederiz kullanıcı deneyimini ön planda tutmak için yorumlar önemlidir 🙂 Portal tasarımına gelince şuan projenin %80 lik bir kısmı takipçilerimize hizmet veriyor aşama aşama değişiklikler sunuluyor ayrıca tasarım Erdem Koç tarafından yapılmıştır iyi akşamlar

  Yanıtla
 6. Emrah abi niye görüşlerini yazmadı ki ? Vakit bulamadı heralde. 😛

  Yanıtla
 7. 2008’Den 2104’e Kadar uğraşan ve çalışan arkadaşlara sonsuz teşekkürler nice 2025 lere 🙂

  Yanıtla
 8. Bize de çorbayı yemek düşünüyor tabi ki 😀 Birde şu fotoğraftaki kıvırcık saçlı kim 🙂

  Yanıtla
 9. Daha nice uzun yıllara İNŞALLAH 🙂
  Hep MMO, TURKMMO.

  Yanıtla
 10. senin uzman olduğun günleri hatırlıyorum :/

  Yanıtla
 11. 2013 Temamız efsane temadır 🙂 ileride ona benzer birşeyler yapacağız. Ama vbulletin4 ile aynısı çıkmıyor maalesef

  Yanıtla
 12. Benim yerime arkadaşlar anlattı zaten. Kaldı ki bu yazıda direkt adım geçmesede hikayeyi doğal olarak benim anlatmam gerekiyor 🙂

  Yanıtla
 13. Forum tarafında iyileştirmeler yapacağız ilerleyen dönemlerde. Portal kısmında da eksiklerimiz var. Yakın zamanda mükemmele yakın portal ve forumla karşınızda olacağız 🙂

  Yanıtla
 14. Türkay ( Shorty )

  Yanıtla
 15. nereden baksan aşağı yukarı 3 4 yıldır bu forumdayım. hemen hemen her yeni projeyi görebilme fırsatı yakaladım. duygulandım diyebilirim. 🙂 turkmmo’nun gelişmesinde emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunarım 🙂

  Yanıtla
 16. Erdem Koç’un forumdaki nicki nedir acaba?

  Yanıtla
 17. 2010’da farklı bir hesapla buradaydım. 2011’de şuanda kullanmakta olduğum hesaba geçtim. Nedeni eski hesabımın şifresini unutmamdı. (nedene bakar mısın :D) 2011’den beri turkmmo ailesine katkıda bulunmaya çabaladım. Lakin henüz lise öğrencisi olduğumdan foruma ara vermem gereken dönemler de oldu. Çoğu zaman yeterince ilgilenemesemde en azından ilgiyle takibe devam ettim. Şuanda da buradayız. Sizlerle olduğum için mutluyum 🙂

  Yanıtla
 18. Vay Turkmmo’da büyüdü. 7 sene ne zaman geçti.

  Yanıtla
 19. Kurulumdan bu yana üyesinden kurusucuna kadar emeği geçen herkesin eline sağlık.Üyelik kurulum zamanını saymazsak 2 yıldır forumdayım ve güzel günler geçirdik.Hep beraber nice yaşlar

  Yanıtla
 20. 🙂 Admin olarak görürüz senide bir kaç sene sonra

  Yanıtla
 21. Kuruluşundan berri takip ediyordum fakat birgün bu takip ne zamana kadar dedim forumdaki düzen ve yapı ilgimi çekmişti ve neden bende görev almıyorum demiştim. Üyeliğim eski fakat neredeyse 1.5 yıldır aktif görev alıyorum. Geçmişten bugüne emeği olan herkese teşekkür ederim.

  Yanıtla
 22. Philos yanlış hatırlamıyorsam tabiki 🙂

  Yanıtla
 23. 7yıl oldu demek vay be bizimde 6.yılımız o halde ne günlerdi be bilal abi aynı seçmelerde d.moderatör olmuştuk 🙂

  Yanıtla
 24. Ben metin2’ye 2008 yılında başladım ama turkmmo’yu çok sonradan tanıdım 2010 yılında filan heraldi ve turkmmo artık çok eskidi ve eski rağbet yok bence site kapatılıp yenisi açılması başka adla ve bu kadar çok sayfa olmamalı oyuncular dağıldı forumda boş bölümler bile var. haftada 1 mesaj alıyor bölüm

  Yanıtla
 25. S4 Bölümüne bakarsanız 1-2 aktif üye var onlar da keylogger paylaşımı yapıyor gibi :/ Ama şu açıdan da bakman lazım mesela o bölümde benim bir çok sabitte konum var ve hepsi için rahat klavye başında 1-1.5 saat geçirerek emek harcadım. Ayrıca ben koskoca forumda sadece bir kişiyim. Dünya kadar emek var burada. Bu dediğin o emeklerin boşa gitmesi demek. Yeni site açsak da zaten pek farklı olacağını zannetmiyorum bu forumda kim varsa orada da aynı kişiler olacak.

  Yanıtla
 26. Gidebildiğimiz yere kadar gidelim öyleyse 🙂

  Yanıtla
 27. Fark attı Bilal abi hepimize 😀

  Yanıtla
 28. Gerçekten böyle siteler 1000 de 1 tutarken aradan iyi sıyrılıp buralara geldiniz tebrik ederim.

  Yanıtla
 29. vay be özlemişim forumu 2010 modlarındandık 🙂

  Yanıtla
 30. Yeni portalınızdan sonra siteye baya ilgi duymaya başladım. Portal gerçekten güzel ve kaliteli olmuş. Ufak tefek eksikleri var gibi ama genel olarak güzel. Forumu zaten uzun zamandır var ve yine güzel fakat biraz standarttan forum etkisinden çıkıp forumları genelleştirip daha kaliteli hale gelebilirmiş sanki. Ben başarılı buldum dediğim gibi ufak tefek eksikler dışında başarılı.

  Yanıtla
 31. ups 🙂

  Yanıtla
 32. Zaman su gibi akıp gidiyor

  Yanıtla
 33. Anlatılması Kolay Olan Bir Zaman Ama Aslında Baya Yol Kat Etmişsiniz Sizin Gibi Genç Yeteneklerden Böyle Bir Yetenek Harika Gurur Verici Birşey Başarılarınızın Devamını Dilerim…

  Yanıtla
 34. Vay be, 2011’de Metin2 ve S4 League adına paylaşımlarda bulunmuştum formunuzda, S4 League kısmında birçok sabitlik konum vardı. Hatırlayanlar varsa adım “ChaseR”. Bir ara uzman üye olmuştum fakat forumla çok ilgilenemediğimden tekrar uzmanlıktan düşmüştüm. Güzel günlerdi.

  Yanıtla
 35. Vaay la 😀

  Yanıtla
 36. İlk açıldığından beri varım burada metin2 oynadım server kurdum vesaire en sonunda olduk bu sene 🙂 ( TURKMMO YU 2015 DE GÜZEL BİR TEMA İLE YENİLENMESİNİ BEKLİYORUM NEDEN OLMASIN 🙂 )

  Yanıtla
 37. Nereden nereye be 😀

  Yanıtla
 38. Şimdi en çok tercih edilen forumuz 🙂

  Yanıtla
 39. 2011 Teması der bırakırım dahada sözüm yok.

  Yanıtla

Cevap Yazın

E-posta adresin yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>