Türkiye’den iPhone Kullanıcıları Acil Durum Uyarısı ile Uyandı!

Ülkemizdeki iPhone kullanıcıları sabah korkuyla uyandıran bir acil durum uyarısı aldı. Vodafone kullanıcılarına gelen test bildirimi hakkında resmi açıklama geldi.

Ülkemizdeki bayram tatilinin son günlerinde bu sabah, Vodafone hat sahibi iPhone kullanıcılarını çok korkutan bir olay yaşandı. Acil Durum Uyarısı kapsamında atılan bu bildirim aslında bir test bildirimiydi ancak ”Evde Kal Türkiye” uyarısı akıllara yeni bir salgın uyarısı mı sorusunu akıllara getirdi.

iPhone Acil Durum Bildirimi, hükümet tarafından kamu güvenliğini sağlamak ve halkı uyarmak adına atılan bir bildirim türü. Geçtiğimiz aralık ayında böyle bir durum yaşanmıştı ve kullanıcılar yine art arda bildirim almıştı.

iPhone Acil Durum Uyarısı Neden Yayınlandı?

iPhone Acil Durum Uyarısı

Bu uyarı bir test bildirimi olarak yayınlansa da insanları korkuttu. Bu uyarı neden yayınlanıyor? Apple tarafından iPhone kullanıcılarına yayınlanan bu bildirim sebepleri şöyle açıklandı:

  • Ülkenizdeki güvenlik konularına itafen hükümet tarafından yayınlanan uyarılar,
  • Güvenlik veya yaşamla ilgili tehdit edici durumlara ilişkin uyarılar,
  • Olağanüstü iklim koşullarına ilişkin uyarılar,
  • Kamu güvenliği uyarıları

Yayınlanan bu ”Evde Kal Türkiye” mesajı ilk seçeneğe aitmiş gibi göründü ve bu bildirim bir hata olsa bile uzun süre resmi bir açıklama yapılmadı. Ne hükümet ne Vodafone uzun süre bir bilgilendirme yapmadı.

Bildirim Testine Kullanıcılardan Gelen Tepkiler

iPhone Acil Durum Uyarısı
iPhone Acil Durum Uyarısı
iPhone Acil Durum Uyarısı

iPhone Acil Durum Uyarısı Nasıl Kapatılır?

iPhone Acil Durum Uyarısı

Acil durum uyarısı oldukça önemli olduğu için kesinlikle kapatmanızı tavsiye etmiyoruz. Eğer siz geçici olarak kapatmak istiyorum derseniz, bu uyarıları kapatmak mümkün.

  • Ayarlar > Bildirimler’e tıklayın.
  • Ekranın en alt kısmına gidin.
  • Hükümet Uyarıları‘nın altında, ilgili uyarı türünü kapalı olarak işaretleyin.
  • Bildirimleri açmak için yukarıdaki seçeneği tekrar açık hale getirebilirsiniz.

Vodafone’dan Resmi Açıklama Geldi

iPhone Acil Durum Uyarısı

Vodafone, iPhone Acil Durum Uyarısı hakkında yukarıdaki gibi bir açıklama yaptı. Yaşanan olay aslında teknik bir arızadan dolayıymış.

Siz bildirim aldınız mı? Konuyla ilgili düşünceleriniz neler? Aşağıdaki yorumlar kısmından fikirlerinizi bizlerle paylaşmayı unutmayın!

Cevap Yazın

E-posta adresin yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Şifremi Unuttum

Kayıt Ol