Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

Türkiye, Korsan Sitelere En Fazla Giren 5’inci Ülke [Özel Haber]

Şu sıralar sosyal medyada korsan oyun hırsızlık mı tartışması dönüyor. Uzun süre sonra yeniden hortlayan bu konu, bizi ülkelerin 2023 yılındaki korsancılık karnelerine bakmaya itti. Hem Türkiye hem de dünyanın geri kalanı için sonuçlar oldukça ilginç.

Yıllar içinde sayısı ve etki alanı giderek artan torrent siteleri sebebiyle korsan oyun, yazılım ve film/dizi gibi içerikler internetin dört bir yanına dağıldı. Özellikle streaming platformunun artan mevcudiyeti, tüketiciler için bir seçenek havuzu yaratmasına rağmen günümüzdeki korsan içeriklerin merkezini bu servislerdeki dijital içerikler oluşturuyor. Sevdikleri dizi ve filmlere erişmek için birden fazla akış hizmetine ödeme yapmak istemeyen kullanıcılar, soluğu torrent sitelerinde alıyor.

Bunun bir de korsan oyun tarafı var. Sektörün kanayan yarası olmaya devam eden bu sorun, son yıllarda Türkiye’de epey artış gösterdi. Bunun başlıca nedenlerinden biri, oyun fiyatlarındaki artışlar. Türk lirasındaki değer kaybı, firmaları zam yapmaya zorluyor. Oyunlara eskisi gibi rahat erişemeyen kişiler de yasa dışı indirme yoluna başvuruyor. Anlayacağınız birbirini tetikleyen bir süreçten söz ediyoruz.

Korsan Oyun Hırsızlık Mı Tartışması Yeniden Alevlendi

korsan oyun

Elbette hiçbir neden, korsan oyunu aklamıyor zira ister büyük isterse bağımsız olsun stüdyolar bu yapımlara müthiş bir kaynak ayırıyorlar. Bu maliyeti çıkarabilmelerinin yolu da, Steam ve Epic Games Store gibi mağazalardaki satışlardan sağlayacakları gelirler oluyor. DataProt‘un 2023 yılı istatistiklerine göre korsan video içeriği yılda 230 milyardan fazla görüntüleniyor. Küresel internet korsanlığının yüzde 80’inden fazlasını streaming servislerindeki içerikler oluşturuyor.

ABD özelindeki bazı veriler ise çok daha çarpıcı. Buna göre dijital video korsanlığı ABD ekonomisine her yıl 29,2 ile 71 milyar dolar arasında bir maliyete neden olurken, bu sebeple yılda 70 bin kişi işini kaybediyor. Raporda, film endüstrisinde korsan içerikten kaynaklanan yıllık küresel gelir kayıpların 40 ila 97,1 milyar dolar arasında olduğu belirtiliyor. Ayrıca telif hakkıyla korunan materyallerin torrent siteleri aracılığıyla yasa dışı indirilmesi ise küresel bant genişliğinin yüzde 24’ünü kaplıyor.

Torrent Siteleri Her Zamankinden Daha Popüler

torrent siteleri korsan

Peki, korsan sitelere en fazla ziyaret yapılan ülkeler hangisi? Araştırma, korsan sitelere 190 milyardan fazla kez giriş yapıldığını ortaya koyuyor. İlk sırada, 17 milyardan fazla ziyaretle ABD var. Onu 14 milyar ve 9 milyar ziyaretle sırasıyla Rusya ve Hindistan izliyor. Türkiye, 7 milyar 339 milyon ziyaretle Fransa’nın hemen arkasında beşinci basamakta yer alıyor. Dünyanın en kalabalık ülkesi olan Çin, genellikle korsan indirmelerin anavatanı olarak kabul ediliyor. Fakat toplam 4,6 milyar ziyaretle nispeten düşük bir istatistiğe sahip.

Ülke başına korsan sitelere ziyaret sayıları şöyle:

 1. Amerika Birleşik Devletleri – 17 milyar 380 milyon
 2. Rusya – 14 milyar 468 milyon
 3. Hindistan – 9 milyar 589 milyon
 4. Brezilya – 9 milyar 458 milyon
 5. Fransa – 7 milyar 339 milyon
 6. Türkiye – 7 milyar 335 milyon
 7. Ukrayna – 6 milyar 126 milyon
 8. Endonezya – 6 milyar 75 milyon
 9. Birleşik Krallık – 5 milyar 750 milyon
 10. Almanya – 5 milyar 356 milyon

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

  Yorum Yaz

  Email adresiniz yayınlanmayacak.

  Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.