Türk Yayıncı HasanAbi’nin Twitch Yasağı Son Buldu

Ünlü Türk Twitch yayıncısı HasanAbi geçtiğimiz hafta yayınında kraker dediği için banlanmıştı ve nihayet banı kalktı.

Twitch, geçtiğimiz hafta Türk Yayıncı HasanAbi’nin yayınında “kraker” kelimesini ciddi bir ırkçı hakaret olarak algıladı ve banladı. Çoğu kişinin bu hafta Türk Yayıncı Hasan Piker ve diğerlerinin bunu söylediği için yasaklanmasından sonra öğrendiği bir gerçek olarak tarihe geçti. 

Bu son derece tuhaf moderasyon kararı, Twitch’in yayınları ırkçılık ve tacizden koruma konusundaki başarısızlığına yönelik protestolardan aylar sonra geldi. Yasak dalgası, bu hafta başlarında sohbetteki kelimeleri kullandıktan sonra kaldırılan Piker modlarıyla başladı. Piker’in bazı hayranları bu terimi nefret dolu ve haddini aşan olarak değerlendirdi. 

Türk Yayıncı Yayınında Kraker Dediği İçin Banlanmıştı

Türk Yayıncı

Piker, modlarının savunmasına geldikten sonra, 13 Aralık’ta başlayan bir yasakla da vuruldu. Krakerin yasaklanabilir bir suç olup olmadığı tartışmaya açıldı. yani Ian “Vaush” Kochinski gibi yayıncılar bu terimi kendi yayınlarında kullanmaya başladı. Başka bir yayıncı olan Fawn da kısa süre önce Twitch’ten yasaklandı ve Twitter’da bunun aynı nedenle olduğuna inandığını yazdı.

Kraker terimi en azından Shakespeare’e kadar uzanır ve tarihsel olarak fakir beyaz insanlara ve diğer beyaz insanlar tarafından göçmenlere karşı kullanılmıştır. Geçen yüzyılın bir noktasında, özellikle Siyahlar tarafından ırkçı beyazlara karşı da kullanılmaya başlandı. Twitter’da streamerbans adlı hesap HasanAbi’nin yasağının kalktığını şöyle duyurdu;

“1 hafta, 3 dakika ve 49 saniye”den sonraHasanAbigeri döndü”

Cevap Yazın

E-posta adresin yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Şifremi Unuttum

Kayıt Ol