Türk Yapımı The Explorer İncelemesi

19 Mart 2020 tarihinde çıkacak olan Türk yapımı The Explorer için ufak bir inceleme.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 oy, ortalama: 5,00 out of 5)
blankLoading...

SedSanGames tarafından geliştirilen The Explorer‘ın geçtiğimiz günlerde Steam üzerinden 19 Mart 2020 tarihinde çıkış yapacağının haberini yapmıştık. Oyunun çıkış tarihinde herhangi bir değişiklik bildirilmedi, hala aynı. Geliştiriciler ile geçilen iletişim de olumlu sonuçlar alarak, Türk oyuncularımız için oyunun kısa bir önizlemesini yapmak için oyunu oynadık.

blank

SedSanGames Kimdir ? 

Öncelikle firma hakkında kısa bir bilgi vermek istiyorum, SedSanGames Türkiye sınırları içerisinde ve çalışanlarının tamamı Türk olan firmanın lokasyonu ise Diyarbakır’da. 19 Aralık 2018 yılında Süleyman PULAT ve Mehmet BAYSAL tarafından kurulan şirket ilk oyunlarını mobil platform için yayınladılar ve oyun dünyasına giriş yaptılar.

Firma sahipleri ile yaptığımız görüşmelerde oyunun aslında çok erken bir aşamada olduğunu ancak güncel tutma fikriyle yayınlamaya karar verdiklerini söyledi. Geliştiricilerin bir diğer yapmış olduğu açıklama da ise oyunun 9 aydır Unity ile geliştirildiğini, çoğu 3D modellemelerin Unity ekibinin olsa’da oyunun yazılımının büyük kısmının kendilerine ait olduğunu vurguladılar.

Oyun Hangi Platformlarda Yayınlanacak ?

Gelelim The Explorer nedir, nasıl oynanır, ne zaman çıkacak, hangi platformlara gelecek, oyunun hikayesi nedir gibi  soruların cevaplarına. Öncelikle oyun ilk olarak PC sürümü için çıkarılıyor, oyun Steam üzerinden kullanıcıların erişimine açılacak ve ilk çıktığı dönem de indirimli olarak satılacak. Ancak firma daha sonra oyunun konsollara ve Nintendo Switch’e geleceğini belirtti.

blank

Oyunun Hikayesi Nedir ?

Oyuna gelecek olursak, oyun Ellen adlı karakterimizin yeni dünyalar keşif etmesiyle birlikte başlıyor. Oyunun ana menüsü odukça sade ve göze hoş geliyor. Macera oyunlarında olması gereken arayüz sadeliği bu oyunda var. Ayarlar’dan oyun için ayarlarımızı yaptıktan sonra oyuna geçiyoruz. Şunu belirtmek istiyorum ki oyunun grafikleri gerçekten çok güzel tabi ki bir Battlefield edasında değil ama canlı renkleri ve atmosferi ile sizi tatmin edeceğinden eminim.

Baştan belirtmeliyim ki oyunun çok eksiği var ancak firma haftalık olarak bunları güncelleyerek bu açığı kapatmayı amaçlıyor. Oynanış olarak sade ve anlaşılır olan oyunda, tabi ki yeni geliştiriliyor olmasının etkisiyle bir çok eksiği mevcut. Öncelikle bir macera oyununda bana göre mutlaka bulunması gereken sinematik özelliği yok. Oyuna başladığınız da oyunun hikayesini anlayabileceğiniz herhangi bir açıklama’da mevcut değil. Direkt olarak karakteriniz bir gezegen de doğuyor ve oyuna başlıyorsunuz.

Anlattıklarım gözünüzü korkutmasın oyun, oynanış, modelleme, sadelik ve pratiklik olarak oldukça güzel sadece hikaye bölümü eksik kalmış. Bunları’da zamanla düzelteceklerini umuyorum zira geliştiricinin kendisi de bunu söylüyor.

blank

Oyun Nasıl Oynanıyor ?

Karakterimizin doğduğu yerde gezegene iniş yaptığı bir gemi mevcut. Gemiden alabileceğimiz herhangi bir şey yok, platformun arka kısmına yöneldiğimiz de kutuları görüyoruz bu kutuları oyunun her noktasında kırmanız gerekiyor ve bu kutunun yanında canavarları öldürebileceğimiz ve kutuları parçalayabileceğimiz silahımız var. Kutuların içerisinde can mevcut. Bunları mutlaka en üst seviye’de tutmanız çok önemli çünkü canınız bittiğinde oyuna yeniden başlamanız gerekiyor.

Oyunda herhangi bir zorluk seviyesi yok ama belirli bir can’a sahip olduğunuz için oyun bence yeteri kadar zor, her adımıza, her yapacağınız eyleme dikkat etmeniz gerekiyor. Ayrıca oyunda ne yapmamız gerektiğini önceden belirten bir bilgilendirme bölümü olmadığından her şeyi kendimiz keşfetmemiz gerekecek.

Oyunun Fiyatı Nedir ?

Oyun Steam üzerinden satılacak ve fiyatı 60 TL olarak belirlenmiş, bence fiyatı biraz daha makul tutulabilir en azından oyunun bu kadar çok eksiği varken ve henüz tamamlanmamışken faydalı olacağını düşünüyorum. Gerçi oyun çıktığında indirimli olarak sunulacak ama ne kadarlık bir indirim uygulanacağını bilmiyoruz.

İnceleme sonucu

Oyun grafik, ses ve atmosfer olarak tatmin edici ancak bir çok özellik eksikliği mevcut. Bunlar:

 • Hikaye anlatımı
 • Sinematik
 • İçerik Zenginliği
 • Öğretici

Oyun Alınmaya Değer Mi ?

Oyun bu özellikleri ile kalacaksa alınmaya değmez en azından 60 TL’ye değmeyeceğini düşünüyorum. Ancak geliştirici verdiği sözü tutar ve haftalık güncellemeleri getirir, bu eksiklikleri kapatırsa kesinlikle alabilirsiniz. Tabi ki bu sizin de nasıl bir oyun istediğinize bağlı ancak Türk yapımı bir oyun olduğu için fırsat verilmesini tavsiye ederim. Günümüz’de oyun geliştirmek oldukça masraflıyken birileri bu taşın altına eline koyduğunda hem de zaten piyasa’da çok az bulunan Türk firması olduğunu da göz önünde bulundurursak bir şans verme taraftarıyım.

Sistem Gereksinimleri

MINIMUM:

  • İşletim Sistemi: 64-bit işlemci ve işletim sistemi gerektirir
  • İşlemci: CPU Türü AMD Ryzen 3 2300X Quad-Core Processor
  • RAM: 4 GB RAM
  • Ekran Kartı: Grafik Yonga Seti Radeon RX 570 Series (DX 10, 10.1, 11) Veya Daha Yüksek Ekran Kartları
  • Depolama: 2 GB depolama alanı
  • Not: Oyununuz sisteme gereksinimlerine uyduğu halde sıkıntı yaratıyorsa bizimle iletişime geçiniz

ÖNERİLEN:

  • İşletim Sistemi: 64-bit işlemci ve işletim sistemi gerektirir
  • İşlemci: Intel Core i5 3470 @ 3.2GHZ (4 CPUs) / AMD X8 FX-8350 @ 4GHZ (8 CPUs)
  • RAM: 8 GB RAM
  • Ekran Kartı: ASUS RADEON RX5700XT-8G 8GB GDDR6 256bit 1905Mhz
  • Depolama: 2 GB depolama alanı
  • Not: Oyununuz sisteme gereksinimlerine uyduğu halde sıkıntı yaratıyorsa bizimle iletişime geçiniz

1 Yorum

 1. blank

  Unity oyun motorunun insanlar oyun geliştirmeyi öğrensin diye hazırladığı 3D Game Kit’i (https://assetstore.unity.com/packages/templates/tutorials/3d-game-kit-115747) oyun yaptık diye satıyorlar. Türkiye’nin en büyük oyun şirketiyiz demişler oyunun Steam sayfasında. Büyük hayallerden önce kendinizi kanıtlamanız ve buna bizlerin karar vermesi gerekir.

  Yanıtla

Cevap Yazın

E-posta adresin yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Şifremi Unuttum

Kayıt Ol