Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

Türk Yapımı Mobil Oyun Royal Match, Efsane Yapımı Solladı!

İstanbul merkezli mobil oyun geliştirme şirketi Dream Games'in imzasını taşıyan Royal Match, sadece iki senede türün efsanelerinden Candy Crush'tan bile daha fazla gelir eden bir oyuna dönüştü.

2019 yılında İstanbul’da kurulan yerli oyun şirketi Dream Games, kısa sürede mobil sektörün devlerinden biri haline gelmeyi başardı. Kapılarını açtıktan sadece iki sene sonra 1 milyar dolar pazar değerine ulaşarak Türkiye’nin üçüncü ve en hızlı unicorn’u olan yerli mobil oyun geliştiricisi, Ocak 2022’de aldığı 255 milyon dolar yatırım ile birlikte değerini 2,75 milyar dolara kadar çıkarmıştı.

İlk oyunları Royal Match‘i dünyanın en fazla gelir sağlayan oyunlarından biri yapan Dream Games, hem kendileri hem de yerli oyun ekosistemi için çok önemli bir dönüm noktasına daha ulaştı. Araştırma firması Data.ai tarafından sağlanan verilere göre sevilen yerli yapım, yıllık brüt gelir olarak 2 milyar doları yakaladı. 55 milyon aktif kullanıcısı olan Royal Match, Temmuz 2023’ten bu yana 160 milyon kullanıcısı olan Candy Crush’tan daha fazla gelir elde ediyor.

Royal Match’in Yıllık Geliri 2 Milyar Dolara Ulaştı

dream games royal match

Dream Games’in oyunu, Activision Blizzard King imzalı efsaneyi sadece iki senede tahtından etmeyi başardı. Activision Blizzard King tarafından geliştirilen ve 2012 yılında piyasaya sürülen Candy Crush, bugüne kadar 20 milyar doları aşkın kazanç sağladı. Data.ai firması, oyunun 127 ay boyunca en çok hasılat sağlayan mobil oyunlar listesinde zirvede olduğunu, ancak son aylarda bu sırayı Royal Match‘e kaptırdığını aktardı.

CEO’luğunu Soner Aydemir’in yaptığı Dream Games, ilk uluslararası ofisini geçtiğimiz mart ayında Londra’da açtı. Küresel operasyonlarını büyütmeyi hedefleyen şirket, genel merkezi olarak İstanbul ofisini kullanmaya devam ediyor. Şirket ayrıca uluslararası alanda büyümek amacıyla King’den Richard Hocking’i yeni Baş Pazarlama Yöneticisi olarak atarken, daha önce Google ve King’de çalışan Anju Sethi’yi Baş İnsan Kaynakları Yöneticisi görevine getirdi.

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

    Yorum Yaz

    Email adresiniz yayınlanmayacak.

    Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.