Trump Hükümetinin Yeni Hedefi Tencent

Oyun dünyasının en önemli isimlerinden birisi olan Tencent, Trump hükümetinin yeni hedefi oldu.

Son günlerde yasaklama kararları ile teknoloji gündeminin üst sıralarında yer alan Trump yönetiminin yeni hedefi belli oldu. Sırada Tencent var.

Geçtiğimiz aylarda, iletişim altyapıları ve cihazları alanında lider markalardan birisi olan Huawei’nin peşine düşen ABD, Huawei için Çin lehine siber casusluk yaptığını iddia ederek ağır ambargolar uygulamaya başlamıştı. Huawei için kötü günlerin başlangıcı olan bu durum neticesinde Huawei eski günlerini yitirmiş ve yerine daha kontrol edilebilir markalar geçmişti. Trump hükümetinin yeni hedefi ise oyun dünyası.

Çin merkezli şirketler ile ilişkisi olmayan yeni şirketler planlayan Trump hükümetinin Huawei’den sonraki hedefi ise TikTok ve WeChat olmuştu. Özellikle TikTok’un Amerika Birleşik Devletleri operasyonlarının satın alınması talimatını veren Trump, bu satın alımın gerçekleşmemesi durumunda servisin yasaklayacağını da açıklamıştı.

Trump hükümeti şimdi de Çin merkezli Tencent Holding ile iş ilişkileri olan oyun firmalarının güvenlik protokollerini nasıl yürüttüklerine dair bilgi paylaşımlarında bulunmalarını talep etti. Bu amaçla ilk olarak Epic Games ve Riot Games bu bilgileri sağlayacak.

Tencent’in oyun dünyasındaki ağırlığı elbette ki inkar edilemez. Riot Games ve Epic Games stüdyolarının yanında Activision da dahil pek çok firmada yatırımları bulunan şirketin geleceği ise şimdilik bilinmiyor. WeChat ve TikTok’u 20 Eylül tarihi itibari ile kesin olarak yasaklayacak olan ABD hükümetinin Tencent için ise neler yapacağı merak ediliyor.

Cevap Yazın

E-posta adresin yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Şifremi Unuttum

Kayıt Ol