Trials Rising İncelemesi

Trials serisinin son oyunu Rising'i inceledik.

Trials serisi yeni oyun Rising ile geri dönüyor ve bu sefer hem hiç olmadığı kadar büyük, hem de çok daha iyi. Yapımcı firma Fusion bana bir şey öğrettiyse, o da fizik tabanlı motosiklet yarışlarında pek de iyi olmadığımdı. Bu yüzden Xbox’da Trials Rising’in yüklenmesini beklerken açıkçası biraz gergindim. Yine de ne kadar zorlansam da aslında her yarıştan sonra ‘Son bir kez daha’ diyerek denemeye devam edeceğimi biliyordum. Trials Rising incelemesi ile karşınızdayız.

Trials Rising İnceleme

Açıkçası Trials Rising’in sıcak karşılamasından ötürü memnun kaldım. Oyun hem yeni başlayanları, hem de geri dönen oyuncuları kendine ısındırmakta epey başarılı. Yanlış anlaşılmasın, Trials Rising de önceki oyun gibi epey zorlu mücadelelere sahip fakat aynı zamanda daha az yetenekli oyuncuları da sıkmayan bir yapıda. Yani acımasız olduğu gibi aynı zamanda da adil bir yapıda. Hatta eskiye göre daha da adil olduğunu söylemeliyim. Fusion bu sefer Trials Rising ile dengeyi tam anlamıyla tutturmuş.

Oyunun kullanıcı arayüzü ve menüleri oldukça temiz. Toplamda Home, Racae, Garage, Store, Player Data ve Track Editor olmak üzere altı farklı sekme mevcut. Rising’in pist edötür oldukça kompleks ve derinliği olan bir araç. Buna rağmen içindeki yardımcı bağlantılarla işinizi kolaylaştırıyor ve öğrenmeniz daha kısa sürüyor. Emin olun Track Editor modunda epey vakit harcayacaksınız.

Editör aracılığıyla çok sayıda ayar üzerinde oynama yapabiliyorsunuz. Seçtiğiniz haritanın başlama noktasını seçip pek çok atama yapabiliyor, hayallerinizdeki pisti yaratabiliyorsunuz. Aynı zamanda bu pistleri kaydetme ve paylaşma olanağınız da var. Dolayısıyla Trials Rising’in yetenekli topluluğu da işin içine dahil oluyor ve ilerleyen zamanlarda muhtemelen sayısız piste sahip olacağız.

Store sekmesinde Trials Coins ve Acorn ile alabilecekleriniz sıralanıyor. Trials Coins, oyun içindeki etkinliklere katılarak kazandığınız birim. Acorn ise tahmin edeceğiniz gibi mikro ödemelerle elde ediliyor. Her ne kadar microtransaction dendiği zaman gözümüz biraz korksa da, Trials Rising bu konuda dengeyi tutturan bir yapım.

Garage kısmında bir Trials oyunundan beklendiği gibi motosikletinizi ve sürücünüzü özelleştirebiliyorsunuz. Her motosiklet için çok sayıda farklı parça bulunuyor ve dilediğiniz şekilde her bileşeni modifiye edebiliyorsunuz. Oyun boyunca kazandığınız sandıklardan motosikletiniz ve sürücünüz için yeni kozmetik eşyalar çıkıyor. Bunların da common, rare, legendary gibi nadirlik seviyeleri bulunuyor.

Trials Rising’in en eğlenceli kısımlarından birisi de multiplayer modu ve rekabetçi bir online deneyim arıyorsanız bakmanız gereken yer de burası. Lokal co-op modunun aksine multiplayerda 8 kişi aynı anda girebiliyor ve buradan bizi oyunun campaign kısmına götürüyor. Campaign geniş bir dünya haritası üzerinde geçerken, çeşitli bölgelerde etkinlikler yer alıyor. Bunlara katılarak hem tecrübe puanı, hem de Trials Coins elde edebiliyorsunuz. Doğal olarak tecrübe puanıyla seviye atlıyor ve yeni içerikler açıyorsunuz.

Skill Games oyunda yine yer alıyor ve bunların pek çoğu seviyeye bağlı olarak açılıyor. Size kısa görevler veriliyor ve oldukça zor işler başarmanız isteniyor. Örneğin ilk görev Bomb Bouncher’ı yaptığınızda ne demek istediğimi anlayacaksınız.

Başta da dediğim gibi Trials Rising’i yeteneksiz oyuncuların da oynaması ve yine de zevk alması mümkün. Daha iyi ödüller almak için pistleri tekrar tekrar oynama şansınız var. Diğer yandan zorluk seviyeleri de bulunuyor.

Oyundaki pistler aslında epey kısa ve ufak fakat Trials Rising’in yapısından ötürü eminim ki her pisti birkaç saat oynayacak, daha iyi skor ve performans elde etmek isteyeceksiniz. Kontroller eskisi gibi ve RT ile hızlanıyor, LT ile fren yapıyor ve dengeyi kurmak için de sol analogu ya da D-Pad’i kullanıyorsunuz. Checkpoint noktasına geri dönmek istediğinizde ise B tuşuna basmanız yeterli oluyor.

Trials Rising çok beğendiğim bir oyun oldu ve adrenalin dolu yapısıyla, pist çeşitliğiyle, geniş modifiye seçenekleriyle kendini uzun süre oynatabiliyor. Zaten tutan ve sevilen bir formül geliştirilmiş, ortaya da serinin en iyi oyunu çıkarılmış. Zaman zaman ortaya çıkan ekran yırtılması sorunu da düzeltilirse, çok daha ‘tadından yenmez’ bir oyun olacağını düşünüyorum.

Artıları:

  • Enerjik oynanış
  • Pist ve motosiklet çeşitliliği
  • Yapacak çok fazla şey, bol içerik
  • Üst düzey ses tasarımı ve müzik albümü

Eksileri:

  • Zaman zaman yaşanan ekran yırtılmaları

Cevap Yazın

E-posta adresin yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Şifremi Unuttum

Kayıt Ol