Trackmania Detaylı İnceleme, Üyelik Sistemi, Pistler, Oyun Mekaniği Ve Daha Fazlası

1 Temmuz 2020 tarihi ile birlikte piyasaya ücretsiz olarak oynanabilen Trackmania'yı inceledik. Oyun yeni mekanikleri, rekabet ve eğlenceyi bir arada barındırırken, Ubisoft Nadeo tarafından ise ücretsiz oynanabilen bir oyun olarak yayınladı.

1 Temmuz 2020 tarihiyle birlikte Ubisoft Nadeo tarafından geliştirilen Trackmania yayınlandı. Daha önce oyunu oynamış olan oyuncuların bileceği üzere tek bir tip araç üzerine ancak farklı pistlerde oyuncular birbirleri ile rekabet içerisine giriyorlar. Yeni oyun ile birlikte günümüz ileri teknolojisine sahip Trackmania aracı ile artık sizde yarışlara katılabilir, kendinize bir klüp oluşturabilir, ister tek kişi ister online olarak diğer oyuncular ile rekabet içerisine girebilirsiniz. Bu yazımızda Trackmania ile ilgili tüm merak edilen soruların yanıtını bulabileceksiniz.

Bilmeyenleriniz için Trackmania, Ubisoft Nadeo tarafından geliştirilen ve Ubisoft tarafından Epic Games ve Uplay üzerinden yayınlanan çok oyuculu, arcade yarış oyunudur. 1 Temmuz 2020 tarihi itibariyle tam sürüme geçen oyunda önceki oyunlara göre farklı bir çok özellik mevcut. Klüp oluşturma, yeni yarış pistleri, yeni bir formula 1 benzeri araç ve çok daha fazlası Trackmania severlere sunulmuş durumda.

Trackmania Üyelik Sistemi Nasıl ?

Önceki oyunlarda bulunmayan üyelik sistemi yeni oyun ile birlikte aktif edilmiş durumda. 3 tip üyelik sistemi bulunan Trackmania’nın bu yeni oyununda isterseniz oyunu para vermeden oynayabilirsiniz. Yani evet oyun ücretsiz olarakta oynanabiliyor.

  • Starter Access: Bu paket oyunun giriş seviye paketi olan Starter Access oyunun ücretsiz sürümüdür. Oyunda bulunan 25 yarış pistinde yarışabilir ve topluluk tarafından oluşturulmuş olan haritalarda diğer oyuncular ile birlikte oynayabilirsiniz. Ancak klüp kurma ve pist yaratma gibi özellikler bu pakette yok.
  • Standard Access: Bu paket ise giriş seviyesinin bir üstü olarak karşımıza çıkıyor. Bu pakette tıpkı üst pakette olduğu gibi 25 yarış pistinde yarışabilir, topluluk haritalarında yarışabilirsiniz. Giriş seviyesine paketine ek olarak bu pakette harita üretimine izin veriliyor. Yani oyunun Map Editor bölümüne girerek kendiniz veya Topluluk için haritalar üretebilirsiniz.
  • Club Access: Bu oyun için en kapsamlı paket Club Access’dir. Oyunun büyün özelliklerinden yararlanabilmek için Club Access alabilirsiniz. Harita üretimi dışında ayrıca Klüp oluşturabilir ve bu klüp için etkinlikler düzenleme şansınız var.

1 Yıllık Standard Access paketi almak isterseniz 44,99 TL, 1 Yıllık Club Access paketi almak isterseniz 135 TL ve 3 Yıllık Club Access paketi almak isterseniz 269 TL ödeyerek bu paketlere sahip olabilirsiniz. Dediğim gibi bu paketlere Uplay ve Epic Games Store üzerinden erişebilirsiniz.

Trackmania Pistleri ve Harita Editörü

Trackmania’nın bu yeni oyunu ile birlikte resmi olarak 25 yeni yarış pisti mevcut. Birbirinden zorlu ve eğlenceli bu 25 pistte arkadaşlarınız, kulübünüz veya tek başınıza yarışabilirsiniz. Ya da isterseniz Online olarak diğer oyuncular ile rekabet içerisine girebilirsiniz. Oyunda gerçek oyuncuların hayaletleri olduğu için diğer araçlarla çarpışma gibi bir durumunuz söz konusu değil. Aslında bu oyunda başarı elde  etmek tamamen o haritayı ne kadar iyi bildiğinizle ilgili. İster daha önce haritalarda alıştırma yapın, ister online oyuncular ile birlikte kendiniz test edin. Tamamen sizin tercihinize kalmış.

Oyunun harita editöründe ise tek sınır sizin hayal gücünüz. Ancak eğer oyunu ücretsiz olarak oynuyorsanız maalesef harita editörüne erişiminiz olmayacak. Editör bölümünde uzun zaman geçirebilirsiniz bunu baştan belirtmem gerekiyor. Çok fazla kombinasyon olduğundan dolayı yol haritasını nasıl tasarlamanız gerektiğini iyi öğrenmeniz gerekiyor. Haritayı yaptıktan sonra bunu topluluk ile paylaşabilirsiniz.

Bu konuyla ilgili son olarak oyunda bulunan 25 resmi pist her 3 ayda bir yenilenecek. Yani Ekim 2020 tarihinde oyunda şu anki bulunan pistlerin yerine yenileri gelecek.

Kulüp Sistemi Nasıl Çalışıyor ?

Oyunun kulüp sistemi, tıpkı diğer oyunlarda ki topluluk sistemi gibi. Yani oynadığınız MMO oyunlarında bulunan Guild, Clan, Lonca vb. kavramlarla aynı mantıkta. Oyunun Club Access üyeliğine sahip kullanıcılar kurdukları kulüplerde, kulübün diğer üyeleri ile birlikte çeşitli etkinlikler düzenleyebiliyor. Kulüp sayfası altında bir Takvim bölümü var. Takvim’den etkinlik tarihi belirleyebiliyor, kulüp araçları için bir dış görünüm belirleyebiliyorsunuz. İsteyen kulüp üyeleri yaratmış olduğunuz araç görünümü ile yarışabiliyor.

Oyun Mekaniği Nasıl ?

Önceki oyunlardan farklı olarak oyuna eklenen yarış aracı oldukça donanımlı. Çok çabuk hızlanabilen, keskin virajları rahatlıkla dönebilen ve belirli bir hızdayken eğer stunt jump yaparsanız üzerinde bulunan kanatlar ile araç kontrolü sağlayabilmenize olanak veriyor. Ayrıca oyunun bazı haritalarında da görülebileceği üzere araç tekerleklerinin yanlara doğru açılması ve içerisinde bulunan mekanizmada yer alan mini jetler ile birlikte size sanki jet uçağında uçuyormuş hissi veriyor.

Oyun mekaniği önceki oyunlara göre daha da iyileştirilmiş olan yeni oyunda pist içerisinde çeşitli boostlar mevcut. İki farklı speed boost’un yanında, slow motion ve araç motorunuzun kapanabildiği, ayrıca direksiyonunuzun kilitlendiği çeşitli boostlar var. Oyuna ayrı bir hava ve eğlence katan bu mekanizma ile birlikte oyun çok daha iyi olmuş diyebilirim.

Editörün Notu

Eski bir Trackmania sever olarak yeni Trackmania oyununu ben oldukça beğendim. Bence oyunun önemli özelliklerinden biri ise kesinlikle ücretsiz oynanabilir olması olmuş. Rekabet ve eğlenceyi aynı anda içerisinde barındırmayı başaran bu oyunu kesinlikle oynamanızı tavsiye ederim.

Cevap Yazın

E-posta adresin yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Şifremi Unuttum

Kayıt Ol