Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

TikTok’tan Para Kazanmak Kolaylaşıyor!

TikTok, filtre yaratıcılarına ödeme şeklini değiştirecek. Uygunluk koşulları daha da düşük olacak ve TikTok'tan para kazanmak kolaylaşacak.

TikTok, Effect Creator Rewards programında değişiklikler yapacağını açıkladı. Yakın zamanda yayımlanan bir blog yazısında açıklamalarda bulunan şirket, katılım için gereken şartların düşürüldüğünü ve artık küçük çaplı üreticilerin de ödemeden pay alabileceklerini açıkladı.

Effect Creator Rewards programı ilk olarak Mayıs ayında, özel olarak kendi efekt ve filtrelerini tasarlayan içerik üreticilerine 6 milyon dolarlık bir fon açtığını duyurmuştu. Filtre tasarımcıları, platformun başarısının kilit noktasıydı ancak neredeyse hiç ödeme almadan veya çok az ödeme alarak filtrelerini yayımlıyorlardı. Neyse ki, son güncelleme ile bu durum artık tarihe karışacak.

TikTok Ödemeleri Ülkeden Ülkeye Değişecek

TikTok'tan Para Kazanmak Kolaylaşıyor!

Bundan önce, bu kişilere ödeme yapılması için içerik oluşturucuların filtrelerinin en az 500.000 videoda kullanılmış olması gerekiyordu ki bu da ödeme alınmasını bir hayli zorlaştırıyordu. Son güncelleme ile bu durumun önüne geçildi; artık içerik üreticilerinin beş filtre yayımlaması ve bunlardan en az üçünün 1.000 videoda kullanılması yeterli olacak. Böylelikle platformdaki küçük çaplı filtre tasarımcılara da para kazanabilecek ve platformdaki filtre sayısında artış sağlanacak.

Program ayrıca henüz aktif olmayan ülkelerde de kullanıma sunulacak ve çeşitli ülkelerden tasarımcıların da para kazanmasına olanak sağlanacak. Brezilya, Avustralya, Kanada, Finlandiya, Endonezya, İrlanda, Japonya, Kore, Malezya, Hollanda, Filipinler, Polonya, Birleşik Arap Emirlikleri ve Vietnam’daki içerik üreticileri de artık bu programa katılabilecek. Ancak, programın ne zaman tüm dünya geneline yayılacağı ise henüz belirsizliğini koruyor.

TikTok, ödeme yapma sürecini de kökten değiştirecek. Yeni kurallara göre, ödemeler artık ülkeler baz alınarak yapılacak. Şirket, her içerik oluşturucunun alacağı ödemenin “videonun oluşturulduğu bölge” gibi birkaç kategoriye bağlı olacağını belirtti. Şu an itibariyle bunun mevcut ödemeleri artırıp azaltacağı hakkında bir kanıya varmak zor.

Eğer TikTok, enflasyon gibi yerel yaşam masraflarını hesaba katarsa, en büyük pasta payı ABD’li üreticilere gidecek. Türkiye gibi yüksek enflasyon ve dalgalı döviz kuru ile uğraşan ülkeler için durum pek de iç açıcı görünmüyor.

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

    Yorum Yaz

    Email adresiniz yayınlanmayacak.

    Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.