Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

TikTok’a 27 Milyon Sterlin Ceza Geliyor

TikTok, büyük bir ceza ile karşı karşıya. Birleşik Krallık'ta bulunan araştırma merkezi, TikTok'un çocuk verilerini korumadığı yönünde iddialarda bulundu.

TikTok, platformda çocukların mahremiyetini korumadığı için 27 milyon sterlin para cezasına çarptırılabilir. Birleşik Krallık Bilgi Komisyonu Ofisi ICO, video paylaşım platformunun 13 yaşından küçüklerin verilerini izin olmadan kullandığını tespit etti. Araştırmacılar, ihlalin iki yıldan fazla bir süre boyunca gerçekleştiğini, ancak henüz kesin sonuçlara varılmadığını söyledi.

Platform, bulguların geçici olduğunu belirterek karara itiraz ettiğini söyledi. ICO, TikTok için potansiyel bir para cezasını yasal bir belge ile yayınladı. ICO araştırması, sosyal platformun suçlarını açıkladı:

  • Ebeveyn izni olmadan 13 yaşın altındaki çocukların verileri kullanması
  • Kullanıcılarına özlü, şeffaf ve kolay anlaşılır bir şekilde doğru bilgi sağlamaması
  • Yasal dayanağı olmaksızın işlenmiş özel kategori verileri

TikTok, Resmi Açıklama Gerçekleştirecek

TikTok

Ofcom’a göre, platformda 13 yaşından küçükleri yasaklayan politikalarına rağmen Birleşik Krallık’taki 8-12 yaşındakilerin yüzde 44’ü TikTok kullanıyor. Araştırmacı John Edwards: “Hepimiz çocukların dijital dünyayı öğrenebilmelerini ve deneyimleyebilmelerini istiyoruz, ancak uygun veri gizliliği korumalarıyla… Dijital hizmetler sunan şirketlerin bu korumaları yerine getirmek için yasal bir görevi var ancak geçici görüşümüz TikTok’un bu gereksinimi karşılamada yetersiz kaldığı yönünde.” dedi.

Platform, ebeveynlerin hesaplarını çocuklarının hesaplarına bağlamasına izin vermek ve 16 yaşından küçükler için doğrudan mesajlaşmayı devre dışı bırakmak da dahil olmak üzere bir dizi özellik sundu. Geçen yıl eylül ayında yayınlanan Çocuk Yasası, yeni veri koruma kurallarını uygulamaya koydu ve ciddi ihlaller için mali cezalar getirdi. Platform sözcüsü şunları söyledi: ”ICO’nun Birleşik Krallık’ta gizliliğin korunmasındaki rolüne saygı duysak da, ifade edilen ön görüşlere katılmıyoruz ve zamanı gelince ICO’ya resmi olarak yanıt vermeyi planlıyoruz.”

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

    Yorum Yaz

    Email adresiniz yayınlanmayacak.

    Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.