TikTok, Aylık 1 Milyar Aktif Kullanıcıya Ulaştığını Duyurdu

TikTok birçok rakibini kıskandıracak bir açıklama yaptı. Uygulamanın aylık aktif kullanıcı sayısı 1 milyarı aşmış durumda.

TikTok, pazartesi günü 1 milyar aktif küresel kullanıcıya sahip olduğunu açıkladı ve bu da kısa biçimli video uygulamasının istikrarlı bir şekilde büyümeye devam ettiğini gözler önüne serdi.

Çinli Bytedance şirketinin sahip olduğu TikTok, son birkaç yılda Covid-19 pandemisinin de etkisiyle kullanıcı sayısında büyük bir artış bildirdi.

Uygulama, Ocak 2018 itibariyle yaklaşık 55 milyon küresel kullanıcıya sahip olduğunu söyledi. Bu sayı aralık 2018’de 271 milyonu ve aralık 2019’da ise 507 milyonu aştı. Şirket geçen yaz yaklaşık 700 milyon aylık aktif kullanıcı bildirdi.

Buna karşılık, Facebook, ikinci çeyrekte, uygulama ailesinde ilk çeyrekte 3.45 milyar olan aylık 3.51 milyar kullanıcıya sahip olduğunu söyledi.

TikTok

Yine de şirket, büyük teknoloji rakiplerinin çoğu kendi sürümlerini yeniden oluşturmak için yarıştığı en başarılı kısa biçimli video uygulamalarından birini piyasaya sürdü. Facebook, geçtiğimiz ağustos ayında TikTok klonu Instagram Reels’i piyasaya sürdü. Snapchat, geçen yıl Spotlight adlı benzer bir özelliği duyurdu. Google’ın sahip olduğu YouTube ise, geçtiğimiz eylül ayında rakibi Shorts’u piyasaya sürdü.

TikTok, ABD’li Bir Firmaya Satılacaktı

TikTok, zorlu bir yıla rağmen büyümeyi başardı. Şirket, eski Trump yönetiminin veri depolamasını ve güvenliğini ulusal güvenlik riski olarak kabul etmesinin ardından olası bir ABD yasağı da dahil olmak üzere bir dizi aksilikle karşı karşıya kaldı.

Uygulama, geniş çapta faaliyet göstermeye devam etmek istiyorsa bir Amerikan şirketine satılacaktı ve Oracle daha sonra “güvenilir teknoloji sağlayıcısı” olarak adlandırılacaktı.

Daha sonra Başkan Joe Biden’ın Beyaz Saray’a gelişi, şirketin normal şekilde çalışmasına devam etmesine izin verdi. Şubat ayında The Wall Street Journal, Oracle anlaşmasının “süresiz olarak rafa kaldırıldığını” bildirdi. Biden bu yaz ayrıca, hükümetin yabancı rakiplere bağlı uygulamaların riskini değerlendirmesi için kriterler belirleyen bir yürütme emri imzaladı.

Cevap Yazın

E-posta adresin yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Şifremi Unuttum

Kayıt Ol