Thief Simulator İncelemesi

Thief Simulator her yönden özgün ve sıradışı bir konsepte sahip.

PlayWay son dönemlerde ilginç oyunlarla, garip konseptlerle karşımıza çıkıyor. Örneğin House Flipper’da yıkık evler alıyor, yeniden düzenliyor, tasarlıyor ve ardından satıyorduk. Kesinlikle çok başarılı bir oyundu ve Thief Simulator de onun izinden giden, sıradışı bir oyun.

Thief Simulator’de kendimizi bir hırsızın yerine koyuyoruz ve farklı görevlerle ‘mesleğimizde’ en iyisi olmaya çalışıyoruz. Biraz tarihi geçmiş olsa da, Thief Simulator’de tatmin edici bir grafik motoru var. Çok iyi olduğunu söyleyemem fakat göze de batmıyor. Bazı fiziksel hatalar ve teknik aksaklıklar olsa da, ilerleyişimizde herhangi bir sıkıntı yaşanmıyor.

Oyunda toplamda üç aşama bulunuyor. Bunların başında garajınız yani üssünüz yer alıyor ve burada dostunuz Vinny size yürümekten tutun, hırsızlığın temellerine kadar pek çok konuda eğitim veriyor. Thief Simulator’de karakteriniz de zamanla gelişiyor. Çantanınızın büyüklüğü, tırmanma tekniğiniz, seçtiğiniz malların değeri de çeşitlilik gösteriyor ve hangi evleri soyacağınıza böyle karar veriyorsunuz. Başlangıçta pek çok eve erişim mümkün olmuyor çünkü alarm ve koruma sistemleri uzman bir hırsız olmanızı gerektiriyor.

Bu yüzden hırsızlık kariyerimize daha çok basit işlerle başlıyoruz. Örneğin bir eve gidip televizyon çalabiliyoruz. TV ya da resim gibi ağır nesneler çaldığınız görevlerde, bu eşyaları sırtınıza aldığınız için sadece ön kapıdan girip çıkabiliyorsunuz. Tabii diğer yandan komşular ve çevredekiler de sizin orada olduğunuzun farkına varabiliyor. Bu yüzden evi soysanız dahi fazla ses çıkarmamanız gerekiyor. Ev sakinlerinin durumu 24 saat içinde farklılık gösteriyor ve bütün gün evde olabilecekleri gibi bazen işe gidiyorlar ya da çeşitli odaları, kapıları, pencereleri size açık bırakıyorlar. Bu da hırsızlık için kusursuz bir fırsat anlamına geliyor. Bu sırada her şeyi hesaba katmanız ve sahiplerinin eve gelme olasılığını da düşünmeniz gerekiyor. Aynı zamanda yaktığınız el lambasının ışığını komşular bile görebiliyor.

Bir kere yakaladığınızda komşular polisi arıyor ve arabanıza koşup olay mahallini terk etmek için sadece birkaç saniyeniz oluyor. Aynı zamanda yatağın altına, dolaba ya da farklı yerlere de saklanabiliyorsunuz. Fakat maalesef bu aşama hem uzun, hem de sıkıcı oluyor ve birkaç dakika hiçbir şey yapmadan bekliyoruz. Başarılı olursanız da büyük nesneleri doğrudan bagajınıza koyuyor, mahalleyi terk ediyor ve hak ettiğiniz tecrübe puanını alıyorsunuz.

Thief Simulator’de ne kadar çok hırsızlık yaparsanız, o kadar çok para ve tecrübe puanı kazanıyorsunuz. Merdivenle birlikte yeni skiller de açıyoruz, kullandığımız farklı ekipmanlarla daha rahat çalmaya ve bu eşyaları satmaya başlıyoruz. Diğer yandan unutmayın ki bazen ilerleyiş epey yavaşlıyor ve sık sık hırsızlık yapmanız gerekiyor. Ancak bu şekilde Vinny yeni bir aşamayı sunuyor.

Aslında tahmin edeceğiniz gibi belli bir saatten sonra Thief Simulator’de oynanış rutinleşiyor ve kendini tekrar etmeye başlıyor. Buna rağmen sıkılmadan en azından 10-15 saatlik bir oynanış vadettiğini de söyleyebilirim. Uygun fiyatını da göz önünde bulundurunca, bu deneysel yapımı oynamanızı tavsiye ederim.

Artıları:

  • Sıradışı, başarılı konsept

  • Devamlı açılan yeni yetenekler

  • Hem komik, hem eğlenceli oynanış

Eksileri:

  • Bazen aşırı zor olması

  • Bir süre sonra sıradanlaşması

Cevap Yazın

E-posta adresin yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Şifremi Unuttum

Kayıt Ol