Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

The Walking Dead: The Final Season Episode 1 İncelemesi

The Walking Dead: The Final Season Episode 1 duygu yüklü bir sezonun habercisi.

Başlangıçtan beri takip ettiğimiz Clementine’ın hikâyesi The Walking Dead’in final sezonuyla sonlanıyor. Her ne kadar henüz ilk bölüm yayınlansa da, duygusal bir ‘elveda’ olacağına hiç şüphe yok ve The Walking Dead: The Final Season ilk bakışta oldukça başarılı duruyor.

the walking dead the final season episode 1 incelemesi 1

2. sezondaki doğumundan bu yana AJ karakteri, oynanabilir olmasa dahi The Walking Dead’in kimliğinin bir parçası hâline geldi. Clementine ile AJ’in paylaştığı geçmiş yeni sezonda da devam ederken, bildiğiniz gibi The Walking Dead sadece hayatta kalmayla ilgili değil, aynı zamanda karakter gelişimleriyle ilgili bir oyun.

The Walking Dead: The Final Season Episode 1 önceki sezonlara da gönderme yaparken, zaman zaman çeşitli yerlerde aklınıza Lee, Kenny gibi karakterler gelecek. Hikaye anlatımı konusunda başarılı iş çıkaran oyunda karakter rolleri de bir o kadar güzel işleniyor ve ebeveyn-çocuk ilişkisine post apokaliptik dünyada yeni bir bakış açısı getiriyor.

Hatırlayacağınız üzere The Walking Dead’in ilk sezonunda Lee karakteri Clementine’a bir nevi ‘babalık’ yapmıştı ve onu zorlu, yeni dünyaya hazırlamıştı. Ebeveyn figürü artık Clementine’a geçerken, o da AJ’e göz kulak oluyor. Üstelik Lee’ye kıyasla Clementine çok daha tedarikli çünkü artık yıllardır zombi felaketinin içinde ve zorlu koşullarda ne yapması gerektiğini biliyor.

the walking dead the final season episode 1 incelemesi 2

Başından beri The Walking Dead evreninde aylaklar – zombiler asıl tehdit olmamıştı. Çizgi romanlarda, dizide ve oyunlarda daima etrafımızdaki insanlara karşı dikkatli olmamız gerektiğini öğrenmiştik. The Walking Dead: The Final Season’da ise gerçek tehditin kim olduğunu bölüm sonuna kadar anlamakta zorluk çekiyoruz çünkü karakterlere yakından bakma şansı pek yakalayamıyoruz. Bu bölüm biraz amaçsız hâle getiriyor ve büyük resmi hemen göremiyoruz fakat oynadıkça karşınıza çıkan olasılıklar oldukça keyifli.

Diğer yanda değinmek istediğim bir konu da Telltale’in kullandığı grafik motoru olan Telltale Tool. Firma bilindiği gibi çok uzun yıllardır bu grafik motorunu kullanıyor ve aklınıza gelmeyecek sayısız oyunda kullanıldı. Elbette eskidiği için eskisi kadar iyi değil ve yıllar geçtikçe Telltale oyunları giderek düşük performans vermeye başladı. The Walking Dead’in bu sezonu da Telltale Tool ile çalışıyor ve bu oyunun ardından firma artık Unity kullanmaya başlayacak. Fakat işin ilginç yanı, eskiyen grafik motoruna rağmen The Walking Dead: The Final Season’ın Done Running adlı bu bölümü uzun zamandır oynadığım en yüksek performanslı Telltale oyunu oldu. Özellikle Batman oyunlarının aksine optimizasyon son derece iyi yapılmıştı ve quick time event anları sırasında sık sık karşımıza çıkan takılmalar bu sefer yoktu. Kısacası ne oyun donuyor, ne de diyaloglar kesiliyor. Tüm bu durum da oyunu teknik yönden daha güzel hâle getiriyor.

the walking dead the final season episode 1 incelemesi 3

The Walking Dead: The Final Season Episode 1 epey iyi bir başlangıç yaptı ve pek çok oyuncu da tatmin oldu. Bölüm hız olarak biraz ağır ilerliyor ve dediğimiz gibi son anlara kadar neler olacağını anlamıyoruz fakat gerçekten hoş bir twist ile bitiyor, şaşırtmayı başarıyor. Final sahnesi şok edici olurken, sezonun nasıl sonlanacağını şimdiden merak etmeye başladı.

Sözü çok da uzatmaya gerek yok; eğer önceki Telltale The Walking Dead oyunlarını oynadıysanız bu final sezonunu da mutlaka deneyin ve Clementine’ın hikâyesinin nasıl biteceğini izleyin.

Artıları:

İlk sezona yapılan atıflar

Beklenmeyen twist sahneleri

Optimizasyon

Clementine’ın yeni hâli

Eksileri:

Ağır ilerlemesi

Son sahnelere kadar pek bir şey vermemesi

İnceleme Özeti

The Walking Dead: The Final Season Episode 1 İncelemesi

Başlangıçtan beri takip ettiğimiz Clementine’ın hikâyesi The Walking Dead’in final sezonuyla sonlanıyor. Her ne kadar henüz ilk bölüm yayınlansa da, duygusal bir ‘elveda’ olacağına hiç şüphe yok ve Th
0
Berbat

İçeriği Paylaş

Yazar Hakkında

Ayrıca Okuyabilirsiniz

0

  Cevap Yazın

  Email adresiniz yayınlanmayacak.

  Gameplay
  Graphics
  Longevity
  Thanks for submitting your rating!
  Please give a rating.

  Yorum gönderdiğiniz için teşekkür ederiz!