Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

The Quarry İnceleme

Supermassive Games'in geliştirdiği The Quarry, Until Dawn'dan bu yana geliştiricinin en iyi oyunlarından bir tanesi ancak yine de önceki oyunlardan alışık olduğumuz bazı tekrara düşme sorunlarından muzdarip.

Supermassive Games’in yeni oyunu The Quarry nasıl olmuş, birlikte inceliyoruz. Şirket, 2015’te Until Dawn ile piyasaya çıktığında, İngiltere merkezli geliştirici birden odak merkezi haline geldi. Oyuncuların bir genç slasher hareketinin kadrosunu kontrol etmesine izin veren oyun, hızlı zaman olayları ve etkileşimli bir film gibi oynanan çok çizgili bir anlatı ile o zamanlar oldukça benzersiz olan mekanikleri tanıttı.

The Quarry, Until Dawn’ın manevi halefi ve 80’lerin çılgın gençlik korku filmi temasına geri döndü. Oyun, bir ormanın ortasında uygun şekilde ürkütücü ve izole bir yer olan Hackett’s Quarry adlı bir yaz kampında dokuz danışmanın hayatındaki korkunç bir geceyi anlatıyor. Önceki Supermassive oyunlarında olduğu gibi oyunun kadrosu Lance Henriksen, David Arquette, Lin Shaye ve Ted Raimi gibi bir dizi tanınmış korku filmi oyuncularından oluşuyor.

The Quarry İnceleme: Neredeyse 200 Farklı Son

The Quarry İnceleme

Supermassive’in önceki interaktif korku oyunlarında olduğu gibi, bu son oyunun uzunluğu da 8 ila 10 saat arasında bitirebileceğiniz uzunlukta. Yine de geliştirici, The Quarry’nin yaklaşık 200 sonu ve sayısız dallanma yolu olduğunu belirtti. Ayrıca, önceden tanımlanmış sonuçlardan çıkan senaryolarla, insanların oyunu gerçekten bir filmmiş gibi izlemelerini sağlayan bir film modu da mevcut.

Aynı bilgisayarda eşli, en fazla dört arkadaştan oluşan bir grup ile oyunu oynayabiliyorsunuz. Oyunun çevrimiçi eşli modu maalesef ertelendi ve Temmuz ayında çıkış yapacak. Supermassive, The Quarry ile oynanışta önemli bir ilerleme sağlamamış ancak bunu kötü anlamda söylemiyorum çünkü formülün şimdiye kadar başarılı olduğu kanıtlandı. Benzer şekilde, minimum kullanıcı etkileşimi olan bir filme daha çok benzeyen bir oyunda, hikayenin izleyiciyi sonuna kadar taşıyacak kadar sürükleyici olması zorunlu ve hikaye, bu oyunun güçlü yönlerinden birisi.

The Quarry İnceleme: Korku Kısmı Sanki Zayıf

The Quarry İnceleme

The Quarry’deki yaratıklara gelince, şu ana kadar Supermassive oyunlarından en az etkileyici yaratıklar bu oyunda diyebilirim. Bu, ilk karşılaştıklarında ağızları açık bırakmayacakları anlamına gelmiyor tabii ki ancak Until Dawn’ın unutulmaz Wendigo’su ya da House of Ashes’in muhteşem tasarımlı Vampir’i ile rekabet edemeyeceği de çok açık.

Bu canavarlar, oyun ilerledikçe bile korkutuyor ve merak uyandırıyordu, oysa The Quarry’deki şey korku faktörünün bir kısmını oldukça hızlı bir şekilde kaybediyor. Oyunun başındaki gölgelerde, yaratıkların hepsi keyifli bir şekilde ürkütücü ancak tam ışıkta görüldüğünde, bunun özellikle korkutucu veya ayırt edici bir yaratık olmadığını hemen anlayacaksınız.

The Quarry İnceleme: Detaylı Erişilebilirlik Ayarları

The Quarry İnceleme

Supermassive tarafından oluşturulan oyun türleri, belki de “beğen ya da beğenme” kategorisine giriyor. Geliştiricinin anlatılara aşıladığı gizeme rağmen, bazı insanların aslında bir filmi ara sıra düğme komutlarıyla “oynatmaktan” etkilenmediğini de biliyoruz. Bununla birlikte başka bir perspektiften bakıldığında, başarılı bir şekilde hazırlanmış bir hikayeyi, az biraz kendi katkımız ile oynamak bazılarına göre çok çekici.

Bahsettiğim ikinci oyuncu kitlesi, The Quarry’de oyuncuların QTE’leri basitleştirmelerine veya tamamlama pencerelerini ayarlamalarına, düğme birleştirmeyi basit bir basılı tutma veya dokunmaya değiştirmelerine ve nişan yardımını açmalarına olanak tanıyan erişilebilirlik seçeneklerini oyuna getirdi. Alt yazılar için renk körü ayarları ve Açık Disleksik yazı tipi bile mevcut.

The Quarry’de tanıtılan bir diğer özellik de, oyunculara bir karakter elendiğinde tekrar denemeleri için toplam üç şans veren Death Rewind isimli özellik. Bu, oyunu nihayetinde ölüme yol açan sahneye geri döndürüyor ve bu noktadan sonra yapılan, birkaç sahne veya tüm bölümler olabilecek tüm ilerlemelerin kaybolmasıyla sonuçlanıyor. Yine de Death Rewind, bazı oyuncular için hoş bir ek olacak.

The Quarry İnceleme: Oyun Çok Çok Kolay

The Quarry İnceleme

Bu ayarlamalar olmasa bile, Supermassive genel olarak daha kolay hale getirmek için oynanışta ince ayar yapmış gibi görünüyor. Artık bir hedefe atış yapmak için tam olarak hizalamaya gerek yok ve bir silahı ateşlerken işleri doğru yapmak için zamanlama fazlasıyla cömert. Bu zorluk azalması önceki sürümlerde de fark ediliyordu ancak bu yapım gerçekten çok kolay olmuş. Belki de daha zorlu QTE’lerle daha yüksek zorluğu korumak ve insanların oyun ayarları aracılığıyla yoğunluğu ayarlamasına izin vermek daha iyi bir karar olabilirdi.

Oyun ayrıca, etkileşimli anlar sırasında yararlı geri bildirim sağlayan titreşimler de dahil olmak üzere PC’de tam denetleyici desteği sunuyor. Bununla birlikte, arayüz sürekli olarak klavye komutlarına geri döndüğü için PC’de bir kontrol cihazı kullanmak biraz sorunluydu. Bu, ilk QTE eylemlerinde hata yapmama sorun oldu çünkü doğru düğmeler ekranda görünmedi, yani tuşu rastgele seçmek zorunda kaldım. Umarım bu, geliştiriciler tarafından hızla düzeltilebilecek küçük bir hatadır diyorum şimdilik.

The Quarry İnceleme: Tuhaf Hatalarla Dolu

The Quarry İnceleme

Oyunda ayrıca Jacob’ın sadece iç çamaşırı giydiğinde eşyaları nasıl taşıyabildiği veya ayrıntılı bir barikatın oyunun ortasında hiçbir sebep yokken olmadan kaybolması gibi bazı süreklilik sorunları da gördüm. Grafiklerde ve animasyonlarda gerçekçiliğe odaklanan bir grafik tarzı kullanan oyunda bu hataların gerçekçiliği on kat fazla baltaladığını söylemeliyim.

Karakterlerin yaratıklara ilişkin açıklamaları bile oyunda gerçekte görülenlerle uyuşmuyor, bu da belki de tasarımın senaryoda karşılık gelen değişiklikler olmadan değiştirilip değiştirilmediğini akıllara getiriyor. Bu tuhaflıklar, oyundaki gerçekçilik hissini aniden alıp götürüyor. Aynı şekilde, karakterlerin bazen saçma sapan eylemleri de oluyor. Genç olsalar bile, bu grup zaman zaman mantığa meydan okuyan bazı şüpheli seçimler yapıyor.

Örneğin ilk saldırıdan sonra, hemen içeride nispeten daha güvenli bir yere çekilmek yerine, hızlı bir eskiz oturumu da dahil olmak üzere önemsiz tartışmalar yapmak için dışarıda toplanıyorlar. Muhtemelen gündüz saatlerine kadar bekleyebilecek gezilere çıkmak için sürekli geceyi tercih ediyorlar. Elbette, bunlardan bazıları hikaye için gerekli ama zamanı geldiğinde korkunç bir sona gelen biri hakkında kötü hissetmek zorlaşıyor.

The Quarry İnceleme Sonucu

The Quarry İnceleme

The Quarry, ağırlıklı olarak Supermassive’in başarılı bir oyunu ve tatmin edici miktarda korku ile önceki oyunlardan aşina olduğumuz deneyime biraz gölge düşüren yinelenen zayıf noktalar eşlik etmesine rağmen harika bir hikayeye sahip.

Bununla birlikte, olumlular olumsuzlardan çok daha ağır basıyor ve oyun, tamamen yenilikçi olmasa da eğlenceli hikayesiyle türün hayranlarını şüphesiz memnun edecek. The Quarry, çılgın bir korku deneyimi vaadini tam olarak yerine getiriyor ve Until Dawn’dan bu yana geliştiricinin en iyi oyunlarından biri.

Bunun yanı sıra The Quarry Türkçe dil desteği ile 429 TL fiyat etiketiyle Steam‘den çıkış yaptı.

İnceleme Özeti

The Quarry İnceleme

Supermassive Games'in geliştirdiği The Quarry, Before Dawn'dan bu yana geliştiricinin en iyi oyunlarından bir tanesi ancak hatalarla dolu.
7.3
İyi

İçeriği Paylaş

Yazar Hakkında

Ege Üniversitesi Reklamcılık bölümünde okuyan ve oyun sektörüne yıllardan beri yoğun ilgi duyan Mert, 1 yılı aşkın bir süredir Turkmmo'da içerik üretiyor.

Ayrıca Okuyabilirsiniz

0

  Cevap Yazın

  Email adresiniz yayınlanmayacak.

  Gameplay
  Graphics
  Longevity
  Thanks for submitting your rating!
  Please give a rating.

  Yorum gönderdiğiniz için teşekkür ederiz!