The Persistence İncelemesi

Farklı yapısıyla dikkatleri üzerine çeken The Persistence'ı inceledik.

The Persistence, FireSprite ekibi tarafından PlayStation VR için geliştirilmiş bir VR korku oyunu. The Persistence’da hiç beklenmeyen bir kara delik tarafından parçalanmış bir uzay gemisinde, geminin güvenlik memurunun klonu olan Zimri Eder olarak oynuyoruz. Zimri Eder, geminin mühendisi ve faciadan sonra hayatta kalan tek kişi olan Serena Karim tarafından hayata döndürülüyor.

Gemiyi tekrar başlatmak için Serena’ya yardım etmemiz gerekiyor. Yardım etmek için geminin 4 ana kontrol merkezindeki görevleri yapıyoruz. Ancak geminin ana kontrol merkezindeki modüllerde sıkıntı olduğu için gemide ışınlayıcıyı kullandığımız her seferde, geminin düzeni değişiyor. Bunun yanı sıra Zimri Eder’e vücudunu veren klonlama makineleri bozuk olduğu için sürekli olarak mutasyon yaratıklar klonlamaya başlıyor. Ancak iyi bir haberimiz var, her ölümünüzde kendinizi klonlama makinesinden tekrar klonlayabiliyorsunuz.

The Persistence hareket etmek, DualShock ile kontrol ediyor. The Persistence’ın DOOM VFR kontrollerine benzeyen bir kontrolleri var ancak biraz daha yavaş. Ancak bir sürü ayarlama seçenekleri de bulunuyor. Bu seçenekleri biraz karıştırarak kendinize göre en iyi ayarları yapabiliyorsunuz.

Hareket kontrolleri, VR konusunda deneyimli insanları biraz hayal kırıklığına uğratabiliyor. Serbest bir şekilde silahı kullanmak, dünyayla etkileşime geçmek ve dokunabilmek gibi özellikler olmaması gerçekten oyuncuları üzüyor. Eşya alma veya etkileşime geçmek gibi hareketler, sadece o tarafa doğru bakarak yapılıyor. Bu da VR gerçekçiliğini biraz azaltıyor.

The Persistence’ı oynanılabilir kılan özelliklerinden bir tanesi de sürekli olarak odaların değişmesi. Bu da oyunun tekrar oynanabilirliğini ciddi miktarda artırıyor. Klasik korku oyunlarının aksine roguelike türüne daha yakın olması, oyuncuların ilgisini çekiyor.

The Persistence, VR gözlükleriyle korku oynamak isteyen PlayStation VR sahipleri için oldukça ideal bir oyun. The Persistence; kendini diğer korku oyunlarından ayıran özellikleriyle, güzel ve detaylı işlenmiş detaylarıyla farklı bir oyun olarak karşımıza çıkıyor.

Artılar

  • Bir korku oyununda Roguelike türünün işlenmiş olması
  • Güzel atmosfer
  • İlginç mekanikler

Eksiler

  • Oyunun dünyasıyla etkileşimin az olması
  • Hareket kontrollerinin eksikliği
  • Hareket kontrollerinin eksikliği sebebiyle VR gerçekliğinden uzak kalması

1 Yorum

  1. Ayrıca Türkçe altyazı seçeneğininde olması çok iyi…

    Yanıtla

Cevap Yazın

E-posta adresin yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Şifremi Unuttum

Kayıt Ol