The Internet Archive, Artık Flash Oyunları ve Animasyonları Koruyacak

Erken internet kültürünün derinliklerine inin. Bir zamanlar sadece flash oyunlar ve animasyonlar vardı.

Wayback Machine ile tanınan kar amacı gütmeyen dijital kütüphane olan The Internet Archive. Adobe’nin 2020’nin sonunda feshedilen web yazılımı için planladığı sonunun öncesinde şimdi Flash animasyonlarını ve oyunlarını koruyacağını duyurdu. Arşiv, içeriği bu şekilde taklit edecek eskiden olduğu gibi oynatacak. Artık onları çalıştıramayan tarayıcılar için erken internet kültürünün kritik öğelerini koruyacak.

The Internet Archive, “Peanut Butter Jelly Time” gibi klasikler de dahil olmak üzere kaydedilen 1.000’den fazla oyuna ve animasyona zaten göz atabileceğinizi söylüyor. Kuruluş, öykünmenin, kendi sistemine dahil edilen Ruffle adlı geliştirme aşamasındaki bir Flash emülatörüyle mümkün olduğunu söylüyor. Ruffle’ın geliştiricileri, şu anda 2013’ten sonra yapılan Flash projelerinin çoğuyla uyumlu olmadığını söylese de, birçok insanın ergenliğini ve genç yetişkinliğini tanımlayan kültüre herhangi bir miktarda erişime sahip olmak, koruma açısından bir kazançtır.

Flash, Adobe’nin desteği sona erdirdiğini duyurduğu 2017’den bu yana sona erme tarihini geçmiş durumda. Ancak Apple’ın 2010’da iOS’ta Flash’a izin vermeyeceğini duyurmasıyla yazı daha da uzun süredir duvarda. Adobe, mobil cihazlarda Flash desteğini sonlandırmaya karar verdi. Kısa bir süre sonra Chrome, Edge ve Safari, mümkün olduğunda varsayılan olarak HTML5’i seçti ve eski bekleme modunu çürümeye bıraktı.

Bu yeni öykünme aracıyla, The Internet Archive nesli tükenmekte olan birçok Flash kreasyonu için bir gemi görevi görecek şekilde donatılmalıdır. Yalnız değiller: oyun yayıncısı Kongregate, öngörülebilir gelecekte Flash oyunları sitesinde barındırmaya devam etmeyi planlıyor.

Flash Player ile ilgili olan gelişmeyi Microsoft Adobe Flash Player’ın Fişini Çekti haberimizden öğrenebilirsiniz.

1 Yorum

  1. Güle Güle Flash Player

    Yanıtla

Cevap Yazın

E-posta adresin yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Şifremi Unuttum

Kayıt Ol