Tesla, Bitcoin İle Araç Satın Alımlarını Askıya Aldı

Elon Musk yaptığı en son açıklamada, Tesla araç satışlarının Bitcoin ile yapılmasını askıya aldıklarını duyurdu.

Tesla, Bitcoin’i arabalar için para birimi olarak kabul etmeye başladıktan birkaç hafta sonra, Elon Musk attığı tweet ile araç satın alımlarının askıya alındığını açıkladı. Açıklamaya göre (Tesla’nın işleyen bir basın ofisi yok gibi görünüyor), şirket “Bitcoin madenciliği ve işlemleri için fosil yakıtların hızla artan kullanımı konusunda endişeli.”

Geçen yıl yapılan bir araştırma, Bitcoin madenciliğinin ortalama olarak 7,46 GW elektrik kullandığını tahmin ediyor ve aynı çalışma şu anda bu sayıyı 16,71 GW olarak gösteriyor. Bu, yıllık bazda 147,79 TWh’yi temsil eder.

Tesla Bitcoin

Tesla, “herhangi bir Bitcoin satmayacağını” söyledi ve bu hisseleri madencilik yaparken işlemler için kullanacağını söyledi. Tesla’nın Bitcoin kullanımını duyurmadan önce neden bu faktörleri hesaba katmadığı da belli değil, çünkü bunlar zaten iyi biliniyor.

Şirket, belirli bir kripto para birimini belirtmeden, işlem başına Bitcoin’in enerjisinin yüzde birinden daha azını kullandığını söylediği diğer seçeneklere bakıyor, muhtemelen iş kanıtı yerine hisse kanıtı blok zinciri teknolojisi kullanarak. Bu, Dogecoin’i dışlayacak, ancak bu politikanın SpaceX’in kripto planlarını etkileyip etkilemeyeceği belli değil. Coinbase’e göre, madencilerin daha enerji verimli bir sisteme geçmeyi tartıştığı ve kripto para biriminin fiyatlarının son bir saatte 200 doların üzerinde arttığı tahmin edildiği için Ethereum bir olasılık.

Elon Musk yaptığı açıklamada “Tesla, Bitcoin kullanarak araç alımlarını askıya aldı. Bitcoin madenciliği ve işlemleri için fosil yakıtların, özellikle de herhangi bir yakıtın en kötü emisyonuna sahip olan kömürün hızla artan kullanımından endişe duyuyoruz.” dedi.

Cevap Yazın

E-posta adresin yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Şifremi Unuttum

Kayıt Ol