Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

Tesla, 300 Binden Fazla Aracını Geri Çağırdı!

Tesla, yaşanan birkaç yazılım sorunu nedeniyle yüz binlerce aracını geri çağırdı. Şirket son aylarda büyük hisse değeri kaybı yaşadı.

Tesla, 321.000’den fazla aracı arka lambalarının yanlış yanmasına neden olan bir yazılım arızası nedeniyle geri çağırıyor. Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği İdaresi’ne gönderilen bir dosyaya göre, bu sorun yalnızca 2023 Model 3 araçları ve 2020- 2023 Model Y araçlarını kapsıyor. Tesla, araç uyandırma işlemi sırasında yanlış arıza tespitlerine neden olabilecek bir sorun nedeniyle, aracın arka lambalarının aralıklı olarak yanabileceğini belirtti.

Yani bu sorun, sürüş esnasında karanlık bir yoldan geçerken aracın çarpışma riskini artırıyor. Neyse ki Tesla, şu ana kadar bu sorunla ilgili herhangi bir yaralanma veya kaza raporu almadı. Şirket yaşanan sorunu kablosuz bir yazılım güncellemesiyle ele alacak. İronik olan şu ki şirket, bu yıl defalarca sırf yapılan yazılım hataları yüzünden birçok aracı geri çağırdı.

Tesla Hisse Değerlerinde Düşüş Yaşıyor

Tesla

Elektrikli araç üreticisi bu son yaşanan olay da dahil olmak üzere, bu yılki 19. geri çağırmasını yapıyor. Geçen hafta Tesla, düşük hızlı çarpışmalarda ön yolcu hava yastığının yanlış açılmasına neden olabilecek ve ön koltukta küçük bir çocuk varsa potansiyel olarak yaralanmaya neden olabilecek bir sorun nedeniyle yaklaşık 30.000 Model X aracını geri çağırdı.

Ayrıca bu yıl içerisinde, engebeli yollarda sürüş yaparken veya bir çukur ile sarsılma yaşandığında hidrolik direksiyon kaybına neden olabilecek bir sorun nedeniyle 40.000’den fazla Model X ve S arabayı geri çağırdı. Yazılımı, teknolojisi ve otomatik sürüşüyle her ne kadar öncü olsa da sürekli gündeme gelen yazılım hataları şirketin duruşunu olumsuz etkiledi.

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

    Yorum Yaz

    Email adresiniz yayınlanmayacak.

    Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.