Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

Tencent’te İç Karışıklık: Onlarca Kişi Kovuldu, Bazıları Hapse Girdi!

Şirketin aldığı sert önlemler, hükümet tarafından başlatılan ve ardından Alibaba ve Meituan gibi büyük teknoloji firmalarının izlediği yolsuzlukla mücadele kampanyasının bir parçası olarak geldi.

Çinli teknoloji devi ve dünyanın en büyük video oyun şirketi Tencent, dolandırıcılık, yolsuzluk ve zimmete para geçirme iddialarıyla 100’den fazla çalışanını işten çıkardı. Şirket, 10’dan fazla çalışanını polise ihbar etti ve çalışanlardan biri, bir rakip firmadan rüşvet almaktan üç yıl hapis cezasına çarptırıldı. Hapis cezasıyla sonuçlanabilecek altı dava daha mevcut.

Rakamlar, iç yolsuzluğun boyutunun 2022’de önceki yıllara göre daha büyük ve daha şiddetli olduğunu gözler önüne serdi. Yolsuzlukla mücadele kampanyasının bir parçası olarak Tencent, şirket içinde tespit edilen yolsuzluk ve dolandırıcılık vakalarının sayısını yıllık olarak raporlamaya başladı. Geçen yılın vakalarından bazıları, şirketin Haber ve Medya içerik grubu ile ünlü TiMi ve Lightspeed oyun stüdyolarından çok sayıda çalışan içeriyordu.

Tencent’in Başı Hükümetle Belada

Tencentin Basi Hukumetle Belada

Tencent Pony Ma’nın kurucusu, Başkanı ve CEO’su, şirket içindeki yolsuzluğun ciddi düzeyde olduğunu kabul etti. Geçen ay şirket içi bir toplantıda şirketin yönetimi, oyun işi, WeChat platformu ve diğer yan kuruluşlardaki sorunları vurgulayan yoğun bir konuşma yaptı ve tüm sürecin “şok edici boyutta büyük ve ciddi” olduğunu itiraf etti.

Yolsuzluk iddialarına yanıt olarak firma, bu tür davranışlara karşı sıfır tolerans politikası olduğunu ve bu tür karanlık işlere karışan kişi ve tarafları kara listeye alacağını söyledi. Şirket ayrıca, bu tür işlemlerde yer alan harici firmaların ve işletmelerin gelecekteki sözleşmelerden men edileceğini söyledi.

Son birkaç yılda Tencent tartışmalara karıştı ve Çin hükümetinin sansür kampanyasının hedefi oldu. Dünyanın en büyük video oyun şirketi, 18 ay yeni oyunlar çıkarma yasağı altındaydı. Yasak, geçen Eylül ayında hükümetin şirketin aksiyon oyunu Metal Slug: Awakening için de dahil olmak üzere yeni bir grup lisansı onaylamasıyla kaldırıldı. Bu oyunu geliştiren ve şirketin bir yan kuruluşu olan TiMi stüdyolarının da yolsuzluk skandalına karıştığı bildirildi.

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

    Yorum Yaz

    Email adresiniz yayınlanmayacak.

    Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.