Tencent Oyunlarında Çocuklar İçin Önlemler Alacak

Tencent'tan yeni yaptırımlar geliyor.

Çocukken video oyunlarına günlük kaç saat harcıyordunuz? Çin’deki yeni oyun yasaları yüzünden büyük oyun dağıtımcısı Tencent da bir dizi önlem alırken, firmaya göre çocuklar günde 2 saatten fazla oyun oynamamalı.

Tencent, Çin’deki en büyük oyun firması ve aynı zamanda League of Legends, Path of Exile, Clash of Clans ve Arena of Valor gibi uluslararası çapta oyunların da sahibi. Firma sosyal medya platformu Weibo aracılığıyla bir duyuru yaparken, yeni yaş onay sistemini 2019’da bütün oyunlarına uygulayacaklarını açıkladı. Şimdiye kadar sadece mobil MOBA oyunu Honor of Kings’de (Batı bölgelerinde Arena of Valor) bu sistem mevcuttu.

Honor of Kings’de 12 yaş ve altı kullanıcılar günde sadece bir saat oyun oynayabiliyordu. 13-18 yaş arası kullanıcılar için de 2 saate izin veriliyordu. Tencent diğer oyunlarda da aynı sürenin uygulanacağını doğrulamadı fakat benzer bir sistem olması bekleniyor.

Çin hükümeti bilindiği gibi ülkeye artık ithal oyun sokarkern çok katı davranıyor ve oyunların çocuklar üstündeki olumsuz etkilerini önlemek istiyor. Dolayısıyla Tencent için de bu önlemleri almak şart haline gelmişti.

Ülkede yetişkinler için süre kısıtlaması olmayacak fakat gerçek kimlikleriyle kullanıcı hesaplarını doğrulamaları gerekecek.

Cevap Yazın

E-posta adresin yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>