Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

Tencent, Muve’nin Sahibi 1C Entertainment’ı Satın Alacak

OKiK, Tencent'in bir yan kuruluşu olan Hollandalı Proxima Beta Europe B.V.'nin, Polonyalı grup 1C Entertainment'ı satın almayı planladığını duyurdu. Satın alma gerçekleşirse Tencent: Cenega, Muve ve 1C Online Games gibi şirketlerin de sahibi olacak.

Tencent bir yatırım planını daha duyurdu. Şirket bu sefer de 1C Entertainment’a gözlerini dikti. Polonya Rekabet ve Tüketici Koruma Ofisi’nin web sitesinde, Çinli devin bir yan kuruluşu olan Hollandalı Proxima Beta Europe B.V. şirketinin Polonya şirketini devralması için planlar olduğunu bildiren bir gönderi [Lehçe] yayınlandı.

1C Entertainment sermaye grubu, oyun endüstrisinin çeşitli bölümlerinde faaliyet gösteren bir dizi şirketten oluşan bir birim. Bunların en önemlileri, kutulu oyun dağıtıcısı Cenega, dijital mağaza Muve, yayıncı 1C Online Games ve özel test programlama ve yerelleştirme hizmetleri sunan Qloc‘tur.

Tencent

Tencent’in Hisseleri Düşmüştü

Bunların yerel tüketici açısından önemli varlıklar olduğuna şüphe yok. CD Projekt Red’in çöküşü ve Techland Publishing’in kapatılmasından sonra Cenega, kutulu oyunların ana yerel yayıncısı oldu. Bu noktada, devralmanın grubun faaliyetlerini ne ölçüde etkileyeceği ve değişikliklerin tüketicileri nasıl etkileyeceği oldukça belirsiz.

Tencent‘in yakın zamanda Hong Kong Menkul Kıymetler Borsası’nda düşüş kaydettiğini de belirtelim. Bu, Çin hükümetinin video oyunlarına yönelik eleştirisinin bir sonucu olarak taşandı. Devlet kontrolündeki hizmet onlara “dijital eroin” adını verdi.

Tencent adeta oyun ve oyunlarla ilgili tüm firmaları yutmaya başladı. Çinli dev şirketin Epic Games, Ubisoft ve Riot Games gibi ünlü firmalar da bile yüklü miktarda hissesi mevcut. Bakalım bu agresif genişleme planları ne zamana kadar devam edecek? Şirketin bu politikası oyun dünyasını nasıl değiştirecek?

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

    Yorum Yaz

    Email adresiniz yayınlanmayacak.

    Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.