Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

Telefona Koyulacak Güçlü Şifreler (2022)

Telefonunuza güçlü bir şifre koymak ve hatırlamak konusunda zorlanıyor musunuz? Dört haneli basit şifrelere güvenmiyorsanız ancak daha güçlü şifreler istiyorsanız, bu içeriğimiz tam size göre.

Özellikle telefona koyulacak güçlü şifreler oluşturmanın önemi günden güne artmaya başladı. Teknolojinin gelişmesiyle, veri hırsızlığının zirve yaptığı bir dönemde yaşıyoruz ve inanması güç olsa da, hala ‘1234’ gibi basit şifreler kullanan insanlar görüyoruz.

Zayıf ve tahmin edilmesi kolay şifreler ile veri hırsızlarının ekmeğine yağ sürmeyin. Bir bilgisayar korsanı bir parolayı tahmin ederse veya kırarsa, hesabınıza veya sisteminize erişebilir ve yalnızca bir şifrenin arkasında sakladığınız her türlü varlığı tehlikeye atabilir. Hatta, telefonunuzu çaldırırsanız ve güçlü şifreler kullanmıyorsanız, tüm bilgilerinizin çalınması işten bile değil.

Güçlü Şifreler Oluşturma Örnekleri 2022

Güçlü Şifreler

Bu rehberimiz ile, güçlü şifre oluşturucu siteler kullanarak veya tamamen kendiniz hazırladığınız parolalar ile sadece 6 adımda veri hırsızlığının önüne geçebilirsiniz. Ayrıca, sağlam ve zayıf şifreler arasındaki farkı açıklıyor, mevcut parolaları iyileştirmeye yönelik ipuçları veriyor ve bilgisayar korsanlarının kimlik bilgilerini kırmak için kullandığı ana yöntemleri gösteriyoruz.

Öncelikle, basit ama etkili 11 adımımıza geçmeden önce, güçlü şifreler oluşturma örnekleri ile aklınızda ‘güçlü şifre nedir‘ fikri oluşturmaya çalışalım. Güçlü bir şifre, bir bilgisayar korsanının kolayca tahmin edemediği veya kıramadığı benzersiz bir kelime veya ifadedir. Güvenilir, güvenli bir parolanın ana özellikleri şunlar olmalı:

 • En az 12 karakter uzunluğunda olmalı. Ne kadar uzunsa, o kadar güvenli.
 • Büyük ve küçük harfler, sayılar, noktalama işaretleri ve özel simgelerden oluşan bir kombinasyona sahip olmalı.
 • Rastgele ve benzersiz olmalı. Doğum günü, yaş veya tarih gibi günler olmamalı.

Karmaşıklık parola güvenliğini artırırken, uzunluk ise hacklenmenizi zorlaştıracak. Güçlü şifreler oluşturmanın en iyi yolu, şifrenizi uzun yapmak diyebiliriz. Örneğin, şu iki şifreye bakın:

 • 89&^598
 • PamukKedimiSeviyorum

89&^598 tamamen rastgele olsa da, ilk şifre ikincisinden daha az güvenli. Bir parola kırma programı 89&^598’i yaklaşık 44 saat içinde tahmin edebilirken, PamukKedimiSeviyorum’u kırmak 7 yıllık sürekli işlem gerektirir. Bu yüzden, aşağıdaki rehberimizi okumadan, güçlü şifreler oluşturmaya çalışmamanızı tavsiye ediyoruz.

Telefona Koyulacak Güçlü Şifreler Nasıl Olmalı?

Güçlü Şifreler

4 Rastgele Kelime Yöntemi Kullanın

En basit ama en etkili güçlü parola fikirlerinden biri, görünüşte rastgele 4 veya daha fazla kelimeyi bir araya getirmektir. Sadece şunlardan emin olun:

 • Şifre en az 12 karakter uzunluğunda olmalı.
 • Kelimelerin arasında doğal bir akış veya bağlantı olmamalı. Örneğin, ‘BenimİsmimMert’ gibi bir şifre olmamalı.
 • Sözcükleri boşluk, noktalama işareti veya özel sembollerle ayırmalısınız.
 • Bu parolalara (ve nasıl hatırlanacağına) ilişkin bazı örnekler ise aşağıdaki gibi olmalı.
 • StarbucksTezhgahKafeOfis (Starbucks’ta çalışıyorum ve ofise giderken her gün bir kafenin önünden geçiyorum, tezgahını görüyorum)
 • İzmir,Starbucks,SabihaGökçen,Uçaklar (İzmirdeki bir Starbucks ve Sabiha Gökçen ile uçakları hatırlayabilirsiniz)
 • İzmir-Uçak.Klima-Ofis (İzmir’de uçaklar için havalimanı var ve klimalı ofiste çalışıyorum, buradan hatırlamaya çalışıyorum gibi gibi…)

Kesintisiz Tam Bir Cümle Kullanın

Rastgele bir kelime dizisini hatırlamak istemiyorsanız, özel bir aşamadan bir şifre oluşturabilirsiniz. Bir cümle içindeki kelimeler, rastgele kelimelerden daha iyi bir araya gelir ve hatırlanması daha kolaydır ancak ünlü bir söze veya alıntıya güvenmemelisiniz. Güçlü şifreler için cümleyi kendiniz oluşturmalısınız.

Eğer telefonunuz, şifre için boşluk kabul ediyorsa, sözcükler arasına boşluk koyup koymamay kendiniz karar verebilirsiniz. İşte güçlü şifre oluşturucu programlara ihtiyaç olmadan oluşturabileceğiniz birkaç iyi örnek:

 • Aslında şifrenizde boşluk kullanabilirsiniz!
 • Benim çocuklarım lisebasketbol takımında
 • İzmir’e gitmeyi tercih ederimlütfen
Güçlü Şifreler (2022)

Özel Bir Kısaltma Kullanın

Unutulmaz ancak etkili bir şifre oluşturmak için bir kısaltma kullanabilirsiniz. Örneğin, “Oğlum 2002 yılında bir Liverpool hastanesinde doğdu” ifadesini seçip her kelimenin ilk harfini ([email protected]) alarak sağlam ve hatırlaması kolay bir şifre oluşturabilirsiniz.

Bu yöntemi seçerseniz, parolayı ortak bir ifadeye (Tb,on2b,titq gibi) dayandırmadığınızdan emin olun. İşte kullanabileceğiniz bazı güçlü şifreler:

 • IoaBMW,wa5782p. (5782 plakalı bir arabam var).
 • M!Mnpintd2r! (Merhaba! Yeni şifremi hatırlamak o kadar da zor değil!)
 • 2015wtyIbm1h. (2015’te ilk evimi aldım).

Güçlü Şifreler İçin Formül Oluşturun

Güvenilir bir parola oluşturmak için özel bir formül oluşturabilirsiniz. Örneğin, herhangi bir cümleyi alabilir ve alfabedeki her harfi bir sonrakiyle değiştirebilirsiniz:

 • Salatalık lezzetlidir! -> LSALKITAA LZZETLEİRİD! (kırmak için gereken süre: 762 milyar trilyon yıl)

Ayrıca en sevdiğiniz şarkının sözlerinden her kelimenin ilk harfini alabilirsiniz:

 • Mamma Mia chorus -> MmhIgammhcIrymmdisammjhmimy (şifreyi kırmak için gereken süre: 129 milyon trilyon yıl)
Güçlü Şifreler (2022)

Matematik Formülleri Kullanın

Güçlü bir şifre oluşturmak için matematiksel sembolleri ve denklemleri kullanabilirsiniz. Bu parolalar tipik olarak uzundur ve farklı sembollerle doludur, bu da onları ideal bir parola seçimi haline getirir. Bazı örnekler:

 • Kedim+Kopegim=8bacak
 • 830-630=İkiyüz
 • Çocuklarım+DogumGunu=Hediyeler

Kedim+Kopegim=8bacak şifresini kırmak için gereken süre: 9 milyon yıl olduğu için endişelenmenize de gerek yok!

Kasıtlı Bir Yazım Yanlışı Kullanın

Aşağıdakiler gibi benzersiz ve güvenli parolalar oluşturmak için sözcükleri kasıtlı olarak yanlış yazabilirsiniz:

 • SüpermnezayifligiKriptoss
 • AglamiyormGözmeSoganKatcı
 • sekerllicayyyseviorm

SüpermnezayifligiKriptoss şifresini kırmak için gereken süre ise tam olarak 119 milyon yıl.

Bu yöntemi kullanmaya karar verirseniz, yaygın yazım hataları kullanmamaya dikkat edin. Bilgisayar korsanları, kırma programlarını tüm olağan ifade hatalarıyla birlikte parola listeleriyle besler, bu nedenle parolanız ne kadar belirsiz olursa o kadar iyi.

Yukarıda anlattığımız yöntemlerden birini kullanarak güçlü şifreler oluşturucu site aramaya gerek kalmadan, tamamen kendi hatırlayabileceğiniz şekilde güçlü şifre oluşturabilirsiniz. Hepinize güvenli günler diliyoruz!

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

  Yorum Yaz

  Email adresiniz yayınlanmayacak.

  Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.