Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

Telefon Nasıl Hızlı Şarj Olur?: Bu 8 Yöntemi Mutlaka Deneyin

Telefonunuzu normalden çok daha hızlı bir şekilde şarj etmek mümkün. Telefonunuzu daha hızlı şarj etmek için bu ipuçlarını ve püf noktalarını öğrenmenizi tavsiye ediyoruz.

Telefon nasıl hızlı şarj olur sorusunu 8 basit adımla cevapladık. Telefonunuzu sürekli şarj etmek zorunda kalmak sinir bozucu. Kullanımınız ortalamanın üzerindeyse, telefonunuzun akşamın erken saatlerinde sarj doldurmadan gün boyunca kullanması pek olası değil.

Özellikle USB-C kablolarının sürekli olarak piyasaya sürülmesi, cihazınıza biraz daha fazla enerji vermek için gereken süreyi azaltsa da, bataryanız yeniden enerji kazanırken beklemek gerçekten sıkıcı. Biz de bu duruma çözüm üretmek için 8 basit adımla telefon nasıl hızlı şarj olur sorusunu yanıtladık ve şarj sürenizi azaltmayı hedefledik.

Telefon Nasıl Hızlı Şarj Olur? 8 Basit Yöntem

Telefon Nasıl Hızlı Şarj Olur

Endişelenmeyin, şarj deneyimini daha az acı verici hale getirebilecek bazı ipuçları, püf noktaları ve araçlar mevcut. İşte kullanırsanız telefonunuzun çok daha hızlı şarj olacağı 8 yöntem:

 • 1- Uçak Modunu Açın
 • 2- Telefonunuzu Kapatın
 • 3- Şarj Modunun Açık Olduğundan Emin Olun
 • 4- Duvar Prizi Kullanın
 • 5- Power Bank Satın Alın
 • 6- Kablosuz Şarjdan Kaçının
 • 7- Telefonunuzun Kılıfını Çıkarın
 • 8- Yüksek Kaliteli Şarj Kablo Kullanın

Uçak Modunu Açın

Telefon Nasıl Hızlı Şarj Olur

Telefon nasıl hızlı şarj olur diyorsanız, bataryanızın en büyük düşmanının ağ sinyalleri olduğunu bilin. Genel bir kural olarak, sinyaliniz ne kadar kötüyse piliniz o kadar hızlı azalacaktır. Sonuç olarak, sinyalin zayıf olduğu bir bölgede yaşıyorsanız, telefonunuzu şarj etmek, sinyalin güçlü olduğu bir yerde oturmaktan daha uzun sürecektir.

Peki bunun çözümü ne? Telefonunuzu prize takmadan önce Uçak Moduna alın. Telefonunuzu uçak moduna aldığınız zaman yaklaşık yüzde 25 daha hızlı şarj olacak. Telefonunuzu Uçak Moduna almak için bildirim çubuğunu aşağı kaydırın ve Uçak modu simgesine dokunun. Alternatif olarak, Ayarlar > Ağ ve İnternet > Uçak Modu seçeneğine gidebilirsiniz.

Piliniz dolduğunda Uçak Modunu tekrar kapattığınızdan emin olun. Yoksa çağrı alamaz ve arama yapamazsınız!

Telefonunuzu Kapatın

Telefon Nasıl Hızlı Şarj Olur

Basit ve bariz ancak çoğu zaman gözden kaçan ve telefon nasıl hızlı şarj olur sorusunun sorulmasına neden olan en kolay yöntemlerden bir tanesini sizlerle paylaşmak istedik. Telefonunuz yeniden açılırken kapanırsa, çok daha hızlı şarj olacaktır. Bataryanız dolarken, telefonunuz ek bir işlem yapmadığı için çok daha hızlı şarj olacak.

Elbette, telefonunuzu şarj olurken kapatmanın dezavantajları var; acil aramaları veya mesajları alamayacaksınız ancak, evden çıkmadan önce telefonunuza 15 dakikada hızlıca şarj etmek ve güç vermek istiyorsanız, telefonu kapatmak kesinlikle doğru yol. Telefon hızlı şarj etme yöntemlerinin en kolayı ve en çok işe yarayanı telefon kapatmak.

Şarj Modunun Açık Olduğundan Emin Olun

Telefon Nasıl Hızlı Şarj Olur

Android cihazınız, USB kablosu taktığınızda ne tür bir bağlantı yapacağını belirlemenize olanak tanıyan bir sisteme sahip. Başka bir cihazın dizüstü bilgisayarınız üzerinden şarj ediyorsanız, şarj özelliğinin açık ve yanlışlıkla devre dışı bırakılmamış olmasını sağlamanız gerek.

Ayarlar > Bağlı cihazlar > USB tercihlerine gidin. Seçenekler listesinde Bağlı cihazı şarj et seçeneğinin etkinleştirildiğinden emin olun. Bu arada, cihazınız o sırada bir USB kablosuna bağlı olmadığı sürece bu menüdeki seçenekleri değiştiremezsiniz. Telefon nasıl hızlı şarj olur diye sorarken, aslında şarj olmuyor olabileceğini de gözden kaçırmayın.

Duvar Prizi Kullanın

Telefon Nasıl Hızlı Şarj Olur

Bilgisayarınızda veya arabanızda bir USB bağlantı noktası kullanmak çok daha verimsiz bir şarj deneyimine yol açacaktır. Tipik olarak, duvar prizi olmayan USB bağlantı noktaları yalnızca 0,5 A güç çıkışı sunma kapasitesine sahip. Duvar prizi ile şarj etmek, cihazınıza bağlı olarak genellikle size 1A verecek.

Daha düşük amper seviyesi ile telefonu şarj etmenin bir sıkıntısı yok, yani cihazınıza bir zarar vermez ancak telefon nasıl hızlı şarj olur sorusunun cevabını arıyorsanız, telefonunuzu direkt olarak prize bağlamanız en akıllıca yöntemlerden bir tanesi olacaktır. Genel bir kural olarak, arabanızı veya dizüstü bilgisayarınızı tam şarj için değil, yalnızca az biraz doldurmak için kullanın.

Power Bank Satın Alın

Telefon Nasıl Hızlı Şarj Olur

Hareket halindeyken telefonunuzu şarj etmeniz gerekiyorsa, örneğin sık sık dışarıda seyahat eden birisiyseniz, power bank sizin can kurtaranınız olacak. Akıllı telefonların şarj problemi artık vazgeçilmezimiz haline geldi. Özellikle dışarıda bolca seyahat edenler için büyük sorun. Dışarıdayım ve telefon nasıl hızlı şarj olur diyorsanız, kurtarıcınız power bank olacak.

Birçok power bank, bir duvar priziyle aynı amper çıkışını ve bazı durumlarda daha fazlasını sunar ancak bir uyarı olarak, telefonunuz iki amper çıkışla daha hızlı şarj olurken, USB kablonuzun ekstra gücü kaldırabileceğinden emin olmanız gerek. Yani power bank cihazınızın sunduğu amper ile kablonuzun iletebildiği değeri doğru hesapladığınızdan emin olun.

Kablosuz Şarjdan Kaçının

Telefon Nasıl Hızlı Şarj Olur

Kablosuz şarj harika bir teknoloji; Bu çok kullanışlı, daha az kablo gerektiren ve konforlu bir yöntem ancak tabii ki günümüzde hala gelişim aşamasında olan bir teknoloji ve bazı dezavantajları mevcut.

Şarj hızı bir numaralı önceliğiniz ise, kablosuz şarjdan kaçınmalısınız. Kablolu muadillerinden çok daha yavaş bir şarj deneyimi sunan kablosuz şarjın, telefonu şarj etme hızınızı yüzde 50’ye kadar azalttığı kanıtlandı.

Peki neden kablolu şarj daha hızlı? İlk olarak, enerjiyi basit bir temastan ziyade bir kablo üzerinden aktarmak daha verimli. İkincisi, boşa harcanan enerji kendini aşırı ısı olarak gösterir. Yedinci maddede bununla ilgili daha fazla bilgi verdik.

Telefonunuzun Kılıfını Çıkarın

Telefon Nasıl Hızlı Şarj Olur

Tüm akıllı telefonlarda şu anda lityum iyon batarya teknolojisi mevcut. Bu teknolojinin çalışma biçimlerinin arkasındaki kimya ve bu kimya konusundaki bilgili kişiler, batarya soğuduğunda şarj işleminin çok daha verimli çalıştığını defalarca belirtti.

Optimum şarj için batarya sıcaklığı (hava sıcaklığı değil) 5 ve 45 santigrat derece arasında olmalı. Açıkçası, batarya sıcaklığı kısmen çevredeki ortam sıcaklığı tarafından kontrol edilir ve telefon çıkarmanız sıcaklığı düşürmeye yardımcı olacak. Bu yüzden telefon nasıl hızlı şarj olur sorusu ile telefon kılıfı ne alaka demeyin.

Ayrıca telefonunuzu yeniden şarj etmek için buzdolabına koymayı düşünüyorsanız, yapmayın. Verimlilik düşüşü, ideal aralığın altındaki sıcaklıklarda daha da şiddetli.

Yüksek Kaliteli Şarj Kablo Kullanın

Telefon Nasıl Hızlı Şarj Olur

Geldik telefon nasıl hızlı şarj olur sorununun en kritik kısmına. İki kablo arasındaki kalite farkı çok büyük olabilir. Tek şarj kablonuzun içinde kırmızı, yeşil, beyaz ve siyah olmak üzere dört renkli minik kablolar mevcut.

Beyaz ve yeşil kablolar veri aktarımı, kırmızı ve siyah kablolar şarj için. İki şarj kablosunun taşıyabileceği amper sayısı, boyutlarına göre belirlenir. Standart bir 28 ayar kablo yaklaşık 0,5 amper taşıyabilir ancak daha büyük olan 24 ayar kablolar ise iki amper taşıyabilir.

Genel olarak, ucuz kablolar 28 ayar kurulumunu kullanır ve bu da daha yavaş şarj hızlarına neden olur. Kablonuzu şarj verimliliği açısından test etmek istiyorsanız Ampere‘yi indirin. Cihazınızın şarj ve deşarj oranını ölçebilirsiniz.

Sonuç: Telefon Nasıl Hızlı Şarj Edilir?

Telefon Nasıl Hızlı Şarj Olur

Size şarj deneyiminizi daha az acı verici hale getirmenin sekiz yolunu tanıttık. İpuçlarını sistemli bir şekilde incelerseniz, telefonunuzu şarj ederken zamandan tasarruf edebilirsiniz.

Sonuç olarak, gerçekten en kısa şarj süresini istiyorsanız, Hızlı Şarj işlevini destekleyen bir telefon satın almanızı tavsiye ediyoruz. Hızlı şarj teknolojisi, saatler yerine dakikalar içinde telefonunuzu şarj etmenizi sağlayan harika bir yenilik ve günümüzde artık neredeyse tüm akıllı telefonlarda mevcut.

Telefon nasıl hızlı şarj olur içeriğimizin sonuna geldik. İlginizi çekiyorsa, En İyi Android Telefonlar Hangileri? ve Android 13 Alacak Telefonlar Neler? makalelerimize de göz atabilirsiniz!

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

  Yorum Yaz

  Email adresiniz yayınlanmayacak.

  Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.