Tek Oyunculu Oyunlara Olan İlgi Gerçekten Azaldı mı?

Hikaye için oynamak, tek oyunculu oyunları tercih etmek, RPG yapımlarını sevmek, Nintendo Switch'e sahip olmak; Bu özelliklerin ortak noktası ne biliyor musunuz? Ortalama bir Japon oyuncusu.

Newzoo.com‘a göre, Japon oyuncular tek oyunculu oyunları dünyanın diğer bölgelerindeki insanlardan daha sık oynuyor. Mobil, konsol ve PC ayrımı olmadan, Japonya‘da hikayeli oyunların çok daha popüler olduğu ortaya çıktı. Verileri aşağıda sizlerle paylaştık.

Ankete 10-65 yaş arası Japonya’dan 1141 oyuncu ve diğer 33 ülkeden 52.000 oyuncu katıldı. Peki ülkemizde dahil olmak üzere çok oyunculu oyunlar popülerken, neden Japonya’da tek oyunculu hikaye tabanlı oyunlar daha popüler? Gelin bu sorunun yanıtına bakalım.

Tek Oyunculu Oyunlara İlgi Bitmedi

Tek Oyunculu Oyunlar

Belki de Japonya’daki mobil oyunların büyük popülaritesi. Japonların en çok tek oyunculu (yüzde 74) oynadığı bu cihazlarda, çevrimiçi oyunlar genellikle PC ve konsollar üzerinden oynanıyor. Aynı zamanda, platformdan bağımsız olarak, çevrimiçi kısımlar tek oyunculu kısımlardan daha az popüler; Mobil cihazlar için küresel olarak sürdürülen, ancak konsollar ve PC dikkate alındığında tersine dönen bir eğilim.

Japonlar ne oynuyor? Ankete katılanların yüzde 45’i RPG oyunlarının en sevdikleri oyun türü olduğunu söyledi. İkinci seçenek macera oyunlarıydı. Sadece altıncı sırada, ankete katılan diğer 33 ülkede en popüler tür olan FPS oyunları geldi; Bu da çok oyunculu oyunların daha büyük popülaritesini açıklar nitekli.

Nintendo Switch Satışları 22 Milyonu Aştı

Tek Oyunculu Oyunlar

Bununla birlikte, örneğin Japonya sakinleri de Apex Legends’ı seviyor ancak Respawn Entertainment’ın oyunu; Pokémon, Genshin Impact, Final Fantasy veya Dragon Quest gibi oyunlarla boy ölçüşemez. Bu nedenle, Switch’in Japonya’daki olağanüstü iyi satışları sürpriz değil; Bu yıl 22 Kasım’a kadar Nintendo’nun konsolu, küresel satışların yaklaşık beşte biri olan 22 milyondan fazla kopya sattı.

Dijital eğlence ile etkileşimin nedenleriyle ilgili sorularda da ilginç bir cevap dağılımı gözlemlenebilir. Görünüşe göre Japonlar diğer ülkelere göre daha az oyun oynuyor ancak bunu kendilerini hikayeye kaptırmak için daha sık yapıyorlar. Bu, bu ülkedeki tek oyunculu oyunların göze çarpan popülaritesini açıklayan başka bir unsur olarak açıklandı.

Avatar of Mert Doğan
Ege Üniversitesi Reklamcılık bölümünde okuyan ve oyun sektörüne yıllardan beri yoğun ilgi duyan Mert, 1 yıldır Turkmmo'da içerik üretiyor.

Cevap Yazın

E-posta adresin yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Şifremi Unuttum

Kayıt Ol