Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

TBMM Harekete Geçti: Disney Plus’a Atatürk Dizisi Yaptırımı

Atatürk dizisini platformda yayınlamamaya karar veren Disney Plus'a bir tepki de TBMM'den geldi. Birçok Türkiye vatandaşı aboneliklerini iptal etme kararı aldı.

Geçen yıl ülkemizde yayına başlayan Disney Plus, başrolünde Aras Bulut İynemli’nin yer alacağı Atatürk dizisini duyurmuştu. Hatta La Casa de Papel‘de Helsinki karakterine hayat veren Sırp aktör Darko Peric de diziye dahil olmuştu. Kadrodaki diğer isimler arasında Mehmet Günsür, Hamdi Alkan, Sarp Akkaya, Esra Bilgiç, Berk Cankat, Beran Kotan ve Sahra Şaş da bulunuyordu.

İlk sezonunun 6 bölüm olması beklenen dizi, Disney tarafından bildirildiği üzere platformda yayınlanmamasına karar verildi. Dizinin ”Tüm Türkiye’ye armağan” sloganıyla 29 Ekim’de FOX TV‘de yayınlanacağı açıklandı ve bu açıklamadan sonra yayın hizmetine olan tepkiler çığ gibi büyümeye başladı. Daha öncesinde Disney Plus, diğer ülkelerdeki yerli yapımlarını da iptal etmişti. Ancak bu kadar büyüyen mevzu, dizinin global için hazırlanması ve tabii ki Atatürk’ü anlatması.

Disney Plus Büyük Yaptırımlara Maruz Kalabilir

Disney Plus

Tartışmalar git gide büyüyünce konu, TBMM’ye taşındı. TBMM Dijital Mecralar Komisyonu Başkanı Hüseyin Yayman, dizinin iptali ile ilgili oldukça sert ve net konuştu. Hüseyin Yayman, “Bu kararı asla kabul etmiyoruz. Bu karar Türk milletine yapılmış bir hakarettir. Tüm dünyaya örnek olmuş tarihi şahsiyet hakkında bu tavır asla kabul edilemez. Mustafa Kemal Atatürk Türk milletinin kurtuluş ve bağımsızlığının simgesidir. Bu tavır 85 milyona yapılmış bir tavırdır. Ulus aşırı dijital ağların kendilerini toplumların milletlerin üzerinde görmesi yeni bir vesayet düzeni doğurmaktadır. Bu vesayet düzeni asla kabul edilemez. Kimse kendini Türk milletinin üzerinde göremez.” dedi.

Devamında Disney Plus’a karşı gerçekleştirilecek yaptırımlardan bahseden başkan, ”Biz meclis açıldığında Disney Plus Türkiye yetkililerini çağırıp iptal gerekçelerini komisyonumuza açıklamalarını isteyeceğiz. Bilgi Teknolojileri Kurumunu göreve çağırıyoruz. Disney Plus’ın lisans iptali dahil bant daraltma, reklam yasağına kadar her türlü karşılığı vereceğiz. Lisansın iptali dahil her konunun konuşulmasına ve en sert yaptırımların uygulanmasını talep edeceğiz.” diyerek konuşmasını sonlandırdı.

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

    Yorum Yaz

    Email adresiniz yayınlanmayacak.

    Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.