Tales of Arise İnceleme

Bu yılın en iyi aksiyon RPG oyunlarından bir tanesi ve serinin en iyi oyunu olan Tales of Arise'a yakından bakıyoruz.

Tales of Arise inceleme içeriğimize hoş geldiniz. Bilmeyenler için Tales, Super Nintendo günlerinden beri var olan ve benzersiz, aksiyon odaklı dövüş için bir itibar oluşturan eski bir RPG serisi. Günümüzde birçok JRPG serisi, savaş ağırlıklı oynanışa yönelerek aksiyon-RPG türünü norm haline getirdi. Yine de yayıncı Bandai Namco, Tales of Arise’ın bugüne kadar serideki en kaliteli oyunlardan biri olmasıyla, Tales serisini bir kez daha öne çıkarmak için açıkça çaba sarf etmiş.

Bandai Namco, seriyi ileriye taşımak ve yeni hayranları arttırmayı amaçlayan daha büyük bütçeli bir oyun ortaya koymuş. Tales of Arise, birçok klasik Tales oyun sisteminde dikkate değer değişiklikler yapmış ancak görkemli hikayesi, serinin onlarca yıldır dayandığı olağan Tales tarzı anime klişeleri ile dolu. Bolca anime klişesi ve birkaç garip denge sorununu göz ardı edebilirsiniz bu 299 TL değerindeki PC oyununun bu yıl piyasaya sürülen en keyifli aksiyon RPG oyunlarından biri olduğunu göreceksiniz.

Tales of Arise İnceleme

Tales of Arise İnceleme: Kılıçlar ve Uzaylılar

Tales of Arise, Dahna dünyası ile Rena dünyasından teknolojik olarak gelişmiş sömürgeciler arasındaki çekişmeyi anlatıyor. Üstün yüksek teknolojili silahlarıyla Rena, Dahna’yı işgal etti ve yüzyıllar boyunca hüküm sürdü; Dahna halkını Renan yönetici sınıfının yararına köleleştirdi. Hikaye, çalışma kampındaki diğer zavallı ruhlar arasında geçimini sağlayan demir maskeli hafızasını kaybetmiş bir köle olan Alphen’i konu alıyor. Köleler arasında, normalde hissedeceği her türlü acıyı dindiren bir güçsüzlük olan analjezisiyle tanınan bir isim.

Alphen, kendisine dokunan herkese zarar veren bir lanetten mustarip bir Renan kadını olan Shionne ile temasa geçmesini sağlayan bir Dahna direniş operasyonuna karışıyor. Shionne, dokunulmaz olmanın yanı sıra, temas eden kişi de dahil olmak üzere temas ettiği her şeyi yakan alevli bir kılıç üretmek için kullandığı güçlü bir eser olan Master Core’a sahip. Üstüne üstlük, güçlü iyileştirme büyüleri de kullanıyor. Elbette hikayenin hızla gittiği yönü tahmin etmek zor değil.

Alphen ve Shionne, Renan lordlarını alt etmek için her biri kendi kişisel kan davasıyla birlikte yola çıkıyor. Shionne şifacı ve destek olarak hareket ederken, Alphen takımın kas gücü olarak hizmet ediyor. Hikaye, ilk birkaç saat içinde biraz fazla hızlı ilerliyor olsa da, hikayenin temel noktalarını oluştururken aynı zamanda dünyaların durumunu ve ırklar arasındaki genel siyaseti de açıklıyor.

Bu, Tales oyunlarıyla ilgili yeni bir sorun değil: Serideki en sevdiğim oyunların çoğu, erken hikaye noktaları oluştururken, size saçma sapan bilgiler veriyor. Ne yazık ki, Tales of Arise’da bu sorundan muzdarip. Bununla birlikte, yeni karakterlerle karşılaştıkça ve parti üyelerinizle etkileşime girdikçe hikaye ve oyuncu kadrosu çok daha eğlenceli hale geliyor.

Karakter şakaları, skeçler ve yan görev etkileşimleri, oyuncuları ve dünyayı çok daha ilginç ve sevimli kılıyor çünkü kişilikleri bu olaylarda ana hikaye vuruşlarından daha güçlü bir şekilde öne çıkıyor. Skeçler, oyunu duraklatan ve grup üyeleri arasındaki konuşmaları betimleyen uzun süredir devam eden bir Tales özelliği ve sizin oyuncuların düşüncelerini ve motivasyonlarını daha iyi anlamanızı sağlıyor. Daha önce, skeçler karşılıklı konuşmaları sağlamak için iki boyutlu ve anime tarzı portreler kullanıyordu ancak Tales of Arise çizgi roman/manga panelleri ile birlikte oyun içi karakter modellerini, hareketlerini ve ifadelerini kullanıyor.

Oyunda ilerleme kaydettikçe ve belirli hikaye olaylarından sonra skeç sistemi kullanılabilir hale geliyor. Hepsi genellikle düşünceli, ilginç veya eğlenceli, bu yüzden onları aktif hale gelir gelmez oynadım ancak, oyunun başlarında onları atlamayı veya görmezden gelmeyi seçerseniz ve sonradan pişman olursanız, skeçleri kamp ateşi kontrol noktalarında izleyebilirsiniz.

Tales of Arise İnceleme

Tales of Arise İnceleme: Bağımlılık Yapan Aksiyon

Tales of Arise, serinin aksiyon odaklı savaş formülünü hemen hemen her yönden sıkılaştırarak, öncekilerin çok çok üzerinde bir kalitede ve daha sürükleyici sürükleyici bir oyun deneyimi sunuyor. Bugüne kadar, Tales oyunları savaş sırasında iki boyutlu ve üç boyutlu hareketi hibritleştirdi, ancak Tales of Arise tam üç boyutlu sisteme geçiş yaptı. Ayrıca bu son yapım, dövüşü mümkün olduğunca sorunsuz ve sezgisel hale getiren yenilenmiş bir kontrol şemasına da sahip.

Altı beceri veya oyundaki adıyla Artes, savaş amaçları için bir karaktere atanabiliyor; Üçü yerden saldırılar ve üçü havadan saldırılar için için. Bu oyunun bir noktasında ikiye katlanıyor onu da söylemiş olayım. Kalkan kullanan Kisara dışında hiçbir karakter savunma seçeneği olarak blok kullanmıyor bu nedenle çoğu oyuncu, hasarı önlemek için kaçamak bir yan adım veya yuvarlanma özelliğine sahip. Temel savaş mekaniği, temel saldırılar, kaçınmalar, atlamalar ve donanımlı Artes’inizi kullanma etrafında dönüyor. Bu basitleştirilmiş sisteme rağmen Tales of Arise, aksiyonu canlandıran birçok benzersiz mekaniğe de sahip.

Diğer üç grup üyesi yapay zeka tarafından kontrol edilirken, aynı anda tek bir karakteri kontrol ediyorsunuz. İsterseniz, karakterleri doğrudan kontrol etmek için anında özgürce değiştirebilirsiniz. Yapay zeka karakterleri varsayılan olarak oldukça iyi ancak Artes’i ne sıklıkta kullanacaklarını ayarlayarak, Artes’i kapatarak ve hatta Final Fantasy XII’deki Gambit sistemi gibi belirli yapay zeka parametrelerini ayarlayarak karakterlerin eylemlerinde ince ayar yapabilirsiniz.

Düşmanlar üzerinde gerçekleştirilen saldırı dizileri, hedef çizgisi üzerinde mavi bir elmas simgesi dolduruyor. Nişangah dolduğunda, daha küçük düşmanları doğrudan öldüren ve daha zorlu düşmanlara ve patron canavarlara büyük hasar veren güçlü bir takım saldırısı olan Boost Strike gerçekleştirebilirsiniz. Bu mekanik Arise için yeni değil, ancak burada önceki oyunlara göre daha etkileyici. Boost Strikes, her karakter çiftinin Chrono Trigger’ın Double Tech manevralarını andıran kendi benzersiz saldırılarını gerçekleştirmesiyle adeta bir gösteri olmuş.

Savaşlar, sırasıyla karakter seviyelerini ve yeni yetenekleri besleyen deneyim ve beceri puanları veriyor. Önceki Tales oyunlarındaki Title sistemi geri dönmüş ve her karakterin açılabilir becerilerine bağlı olacak şekilde ayarlanmış. Daha önce Title, belirli miktarda yemek pişirmek, belirli görevleri tamamlamak veya savaşla ilgili başarıları tamamlamak gibi oyunda benzersiz başarılar gerçekleştirerek kazanılabilirdi. Title, genellikle kozmetik veya kupa benzeriydi, çoğu zaman yeni kostümlerin kilidini açardı.

Arise’da Title, her biri beş yetenek düğümüne sahip beceri panellerine bağlanmış. Bunlar, sağlık veya savunma avantajları, yeni Artes ve diğer becerilerin kilidini açabilecek şekilde kullanılabiliyor. Söz konusu Title için beş yeteneğin tümü etkinleştirildiğinde, karakter kalıcı bir istatistik artışı kazanıyor. Bu düğümler karakterlerinizi güçlendiriyor, bu nedenle zor kazanılan beceri puanlarınızı, partinizi en yüksek performansta tutmak için özgürce kullanmalısınız.

Dövüş stilleri açısından, Arise’nin oyuncu kadrosu, önceki seri oyunlarına kıyasla özellikle benzersiz değil. Önceki oyunlar kılıç ustaları, mermi karakterleri, boksörler, büyü tekerleri, direk kullananlar ve benzerlerini içeriyordu ancak Arise’nin modern dövüş sistemi, bu karakter arketiplerini şimdiye kadarki en erişilebilir hale getirmiş.

Her karakterin, Tales of Arise‘ın erkenden kurduğu basitleştirilmiş savunma ve saldırı seçeneklerinden sapmadan, deneyimi daha iyi hale getiren kendi benzersiz Artes seti ve özel savaş mekaniği mevcut. Her karakterin, temel kombo merkezli Artes’lerine ek olarak gerçekleştirebilecekleri güçlü bir Boost Attack da mevcut. Ardışık saldırılarla dolan kendi sayacı da olan bu karakterler aktif partide olmasa bile, yeteneği gerçekleştirmek için söz konusu karakteri savaşa çağırmak için kullanılabiliyor. Keşfedilecek son derece benzersiz altı karakterle, aksiyon 30 saatlik dolu dolu macera boyunca asla sıkıcı hale gelmedi.

Tales of Arise İnceleme

Tales of Arise İnceleme: Klasiğin Geri Dönüşü

Arise’ın denge ayarlamaları, önceki Tales oyunlarına kıyasla savaşa ve karakter gelişimine yaklaşımınızı değiştiriyor. Para oldukça kıt ve görevler için parasal ödüller minimum tutulmuş. Bununla birlikte, Title dışında stat bonusları kazanmanın birincil yöntemi olan silah ve teçhizat işçiliği için para hayati önem kazanmış. Zindanlarda ve sahada teçhizat bulabilirsiniz ancak bu yükseltmeler çok az ve çok zor tasarlanmış. Partinizi yükseltmenin en iyi ve en tutarlı yolu, pahalı hale gelen işçilik ile mümkün hale gelmiş.

Bu pahalı yükseltmeleri karşılayabilmek için oltanızı kullanmanız beklenmiş. Balık, kamp alanlarında yemek pişirme malzemesi olarak kullanılabiliyor ancak aynı zamanda oyunun çoğunda para kazanmanın en kolay ve en kazançlı yolu olmuş. Balık tutmak bence eğlenceli ancak bir RPG’de para kazanmanın tuhaf bir yöntemi olmuş.

Önceki oyunlarda, her karakterin Artes veya büyülerini gerçekleştirmek için çekecekleri bir mana havuzu (MP) vardı. Arise, bu kaynağı metasından kaldırmış, bu nedenle Artes, Artes Gauge (veya AG) adı verilen yenilenen bir dayanıklılık çubuğu etrafında esasen özgür ve dengeli bir sistem haline gelmiş. Bununla birlikte iyileştirme becerileri, etkili bir şekilde MP ile aynı olan Cure Points (veya CP) adı verilen özel bir kaynak kullanır hale getirilmiş. Partinizin havuzunda sınırlı miktarda CP mevcut, bu nedenle iyileştirme yeteneklerine sahip herhangi bir karakter, iyileştirme büyüsü yaptıklarında CP stoğundan çektiğini unutmayın. Ayrıca CP’yi belirli ögelerle veya kamp ateşi veya hanlarda dinlenirken geri yükleyebilirsiniz.

CP ile ilgili sorun, garip dengesi olmuş. CP sistemi kullanma fikrinin, iyileştirme becerilerini ne kadar kullandığınızı sınırlamak, oyuncuları kaçınma ve genel dövüşte daha iyi olmaya zorlamak olduğunu tahmin ediyorum ancak Tales of Arise hala size iyileştirici eşyalar sunuyor onu da belirteyim. Kasabalarda stoklayabileceğiniz, CP tüketmeyen, savaş sırasında kullanabileceğiniz ve düşmanlardan düşen çok sayıda şifalı meyve jeli mevcut. Arise’nin kullanışlı hızlı seyahat sistemi, CP sınırlamalarını hafifleterek, hemen hemen istediğiniz zaman bir handa dinlenmek için şehre geri dönmenizi de sağlamış.

Dahası, karakterlerin çevreyle etkileşime geçmek için gerçekleştirdikleri belirli harita eylemleri de mevcut. Bir boksör olan Law, örneğin büyülü bariyerleri delip geçebilirken, Alphen alev duvarlarını emebiliyor ve buz bariyerlerini yok ederek bölgede alternatif yollar açabiliyor. Bu harita eylemleri, kaynak yönetimi sıkıntısına ek olarak CP’yi kullanıyor. Bu, Arise’ın oyun revizyonunun sevmediğim tek yönü ve umarım bu sistem korunursa gelecek Tales oyunlarında daha dengeli şekilde tasarlanır.

Tales of Arise İnceleme

Tales of Arise İnceleme: Bilgisayarınız Kaldırır mı?

Tales of Arise, ressamca görsel stili ve anime estetiği ile çekici bir oyun ancak fazla talepkar bir oyun değil. Resmi sistem gereksinimlerine göre AMD Ryzen 7 3700X, Nvidia GeForce RTX 2080 ve 16 GB RAM ile donatılmış masaüstü bilgisayarımda Arise, 1080p çözünürlüğe ayarlanmış en yüksek grafiklerle saniyede 120-140 kare hızında çalıştı.

Oyunu çalıştırmak için bilgisayarınızın en az 64-Bit Windows 10 işletim sistemi, Intel i5-2300 veya AMD Ryzen 3 1200 CPU, Nvidia GeForce GTX 760 veya AMD Radeon HD 7950 GPU, 8GB veya RAM ve 45GB alana ihtiyacı olacak.

Oyunu en iyi şekilde çalıştırmak için Bandai Namco, Intel i5-4590 veya AMD FX-8350 CPU ve AMD Radeon R9 390 veya Nvidia GeForce GTX 970 GPU kullanmanız gerektiğini açıkladı.

Ne yazık ki, Tales of Arise, geçmiş Tales oyunlarından ayrılan çok oyunculu veya çevrimiçi desteği olmayan tamamen tek oyunculu bir yapım.

Tales of Arise İnceleme: Sonuç

Tales of Arise, tam puanlık inanılmaz etkileyici bir hikayeye sahip değil ancak sunumu ve aksiyonu ile bence serinin en iyi oyunu olmayı başarmış. Hiçbirimizi şaşırtmayan anime klişelerine rağmen Tales of Arise, türün en iyi örnekleriyle kolayca rekabet eden mükemmel dövüşüyle beni baştan sona hiç sıkmadan meşgul etti. Aksiyon RPG oyunlarını seviyorsanız mutlaka satın alınması ve deneyim edilmesi gereken bir yapım.

Cevap Yazın

E-posta adresin yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Şifremi Unuttum

Kayıt Ol