Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

Steam’den Kısıtlı İnterneti Olanları Sevindirecek Özellik

SteamDB yöneticisi, yine bir yenilik keşfinde. Uygulama mağazası Steam, eş zamanlı indirme seçeneği üzerinde çalışıyor.

SteamDB’yi yöneten ve düzenli veri madenciliği yapan Pavel Djundik, Valve’ın mağazasının kod tabanında yeni bir şey keşfetti. Keşfedilen eş sunucu modu, kısa süre sonra diğer programcılar tarafından onaylandı.

Eş sunucu modu dediğimiz zaman aklınıza Bittorrent gibi dosya paylaşım yazılımları gelmesin. Bu özellik aslında internet üzerinden oyun indirmekle ilgili değil, tam tersi. LAN tabanlı yerel indirme olarak tanımlayabileceğimiz bu özellik ile eş masaüstü bilgisayarınız, diğer dizüstü bilgisayarınız veya Steam Deck için eş zamanlı indirme demek.

Steam LAN Transferi ile İnternetten Tasarruf Edin

Steam

Türkiye’de fiber internet bağlantısına sahip olacak kadar şanslıysanız, LAN transferleri sizin için pek önemli olmayacak ancak daha yavaş bağlantılara sahip olan veya ISS’nin dayattığı bant genişliği sınırlarıyla uğraşan oyuncular için LAN transferi gerçekten bir nimet olacak. Özellikle internetin kısıtlı olduğu ülkemizde, bu cidden önem arz eden bir yenilik.

Bazı oyunların düşük depolama alanları göz önüne alındığında, bunun yerine oyunları yerel ağınız üzerinden kopyalayarak potansiyel olarak ayda yüzlerce gigabayt internet kullanımından tasarruf edebilirsiniz. Bu Valve için de bir kazanç: indirme sunucusu maliyetlerinden tasarruf etmek ve sunucu çökmelerini en azından biraz hafifletecek.

Yeni özelliği inceleyen programcılara göre özellik şuan için çalışır bir durumda ancak tam olarak işlevsel hale gelmedi. Buna erişmenin tek yolu, Steam kısayoluna “-dev” ekleyerek, konsolu açarak ve bir cihazda “@PeerContentClientMode” değişkenini ve diğerinde “@PeerContentServerMode” değişkenini ayarlayarak Steam’in beta sürümünü geliştirici modunda başlatmak.

Tabii ki ne yaptığınızı tam olarak bilmiyorsanız, güncellemenin herkese açık olarak yayınlanmasını beklemenizi tavsiye ediyoruz.

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

    Yorum Yaz

    Email adresiniz yayınlanmayacak.

    Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.