Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

Steam Deck Yakında Farklı Yenileme Oranlarını Destekleyecek

Valve, Steam Deck'in yakında alternatif yenileme hızlarını destekleyeceğini ve 30 ile 60 FPS arasında düzgün kare hızına olanak tanıyacağını onayladı.

El bilgisayarları olarak tanımlayabileceğimiz cihazlar Steam Deck kadar güçlü ve uygun maliyetli olsa da, nispeten küçük form faktörü ve güç sağlama endişeleri performansını biraz kısıtlıyor. Bu nedenle, bazı üst düzey AAA oyunlarda 60 FPS’i korumak için uygun değilken, 30 FPS ise yeteneklerinin çok altında; bu da Deck‘i garip bir konuma sokuyordu.

Bu durumun gelecek te sorun olmayacağı açıklandı çünkü Valve, gelecekte Steam Deck’te alternatif yenileme oranlarının gerçekten mevcut olacağını onayladı. Bunun anlamı, 30 ila 60 FPS arasında dolaşan oyunların artık 40 FPS’de takılmadan oynamaya olanak sağlayan bir orta nokta hedefi olacak; bu da muhtemelen performans ve pil ömrüne olumlu katkı sağlayacak.

Steam Deck’in Performans Sorunları Önemli Ölçüde Azalacak

Steam Deck
Steam Deck yakında çeşitli kare hızlarına destek verecek.

Şirkette bir kodlayıcı olan Pierre-Loup Griffais‘e göre, Valve’nin Steam Deck için gelecek planları şimdiye kadar açıkça tartışılanların çok ötesine geçti ve Valve özellikle kullanıcılara cihazın varsayılan 60Hz ekran yenileme hızına alternatifler sunmaya çalıştığı açıklandı. Bu önemli, çünkü 60 Hz’de ekran yalnızca 15, 30 ve 60 FPS değerlerini destekliyordu ve bu da belirli kare hızlarına kilitlenemediğimiz için oyunlar da sık sık ekran yırtılması ve performans sorunu yaratıyordu.

Oyunların sorunsuz oynanabilmesi için, oluşturulan her kare arasında aynı miktarda süre olması gerek ve örneğin 60 Hz’lik bir ekran eşit olarak bölünemez ve sabit bir 40 FPS oluşturamaz. Valve, lansman sonrası Steam Deck iyileştirmesini yayınladıktan sonra, kullanıcılar ekranlarını 40Hz’e ayarlayabilecek, bu da cihazın herhangi bir modern oyunda sorunsuz bir şekilde eşleşmesi gerekecek ve tüm dünyada istikrarlı ve takılma sorunu olmayan bir oyun deneyimi sağlayacak.

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

    Yorum Yaz

    Email adresiniz yayınlanmayacak.

    Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.