Steam Deck İle İlgili Şu Ana Kadar Bildiklerimiz

Valve'nin geliştirmekte olduğu taşınabilir konsolu Steam Deck ile ilgili yeni bilgiler edindik.

Geçtiğimiz aylarda duyuruluan Valve’nin taşınabilir konsolu Steam Deck ile ilgili neredeyse her gün yeni bilgiler gelmeye devam ediyor. Valve konsolun sayfasında Sıkça Sorulan Soruları cevapladı

Steam Deck Resmi Olarak Türkiye’de Satılmayacak

Valve her ne kadar Steam platformunda Hem Türkiye’ye özel fiyatlandırma hem de Türkçe destek sunsa da, konsol ne yazık ki ülkemizde resmi olarak satılmayacak. Ön ayırtma yapılabilen ülkeler arasında Türkiye bulunmuyor. Valve şuan için konsolu sadece kendi internet sitesi üzerinden satmayı planlıyor. Fakat önümüzdeki zamanda yerel satıcılar ile anlaşılıp konsolun birçok farklı ülkede satışa sunulması olası. Cihazın 64 GBeMMC depolamaya sahip başlangıç versiyonu ise 400 Dolar (3.497 Türk Lirası) fiyat etiketine sahip.

Tüm depolama versiyonlarında IPS LCD panel kullanılan konsolun 512 GBNVMe SSD versiyonunda farklı olarak parlama önleyici bir donanım kullanılmış. Bunun haricinde ise aralarında donanımsal olarak bilinen başka bir fark mevcut değil. Ayrıca konsolun ekranı 10 noktaya kadar dokunmatik desteğine sahip.

Steam Deck

Konsol aynı zamanda çift bios desteğine de sahip. Yani kullanıcılar Steam OS işletim sistemine ek olarak farklı bir işletim sistemi daha kullanabilecekler. Steam OS Linux tabanlı bir işletim sistemi. Fakat ProtonDB isimli bir yazılım sayesinde Linux desteği olmayan oyunları da çalıştırabiliyor.

Steam Deck tıpkı Nintendo Switch’deki gibi bir yuvaya koyarak harici erkan ile kullanabileceğiz. Bu yuva herhangi bir performans artışı sağlamayacak. Ayrıca VR Kablolu ve kablosuz gamepad ve SD Card desteği de mevcut. Fakat cihazda harici ekran kartı (eGpu) kullanılamıyor.

Cevap Yazın

E-posta adresin yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Şifremi Unuttum

Kayıt Ol