Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

Steam Bağlantı Zaman Aşımına Uğradı Hatası Nasıl Düzeltilir?

Dünyanın en çok tercih edilen oyun mağazalarından Steam'de ara sıra çeşitli hata mesajlarıyla karşılaşabilirsiniz. "Bağlantı zaman aşımına uğradı" hatası da bunlardan biri. Peki, bu sorun nasıl çözülür? İşte bilmeniz gerekenler.

Steam bağlantı zaman aşımına uğradı hatası ile karşılaştığınızda, tüm oyun kitaplığınıza erişimi kaybedebilirsiniz. Son dönemde bu sorunla karşılaşan kullanıcıların sayısında önemli bir artış var. Bize ulaşan mesajlara göre, bugün başlayan Call of Duty Modern Warfare 2 campaign modunun erken erişimine giriş sağlamak isteyen bazı kişiler de benzer bağlantı hatalarıyla karşılaşıyor.

Peki, Steam’in kullanılmasını engelleyen bu sorunu çözmek için yapabileceğiniz bir şey var mı? Yoksa oturup, Valve’ın hatayı düzeltmesini mi beklemelisiniz? Bu rehberimizde, Steam bağlantı zaman aşımına uğradı hatasından kurtulmanızı sağlayabilecek bazı çözüm tavsiyeleri vereceğiz. Dilerseniz, lafı daha fazla uzatmayalım ve rehberimizdeki yöntemlere geçelim.

Steam Bağlantı Zaman Aşımına Uğradı Hatası Çözümü

steam bağlantı hatası

Böyle bir hata aldığınızda yapmanız gereken ilk şey, Steam sunucularının kapalı olup olmadığını kontrol etmek olmalıdır. Güncel durumu görmek için Steam Status sayfasına gidebilirsiniz. Eğer sunucularda herhangi bir sorun yoksa, Steam bağlantı zaman aşımına uğradı hatası sizden kaynaklı demektir. Sorundan kurtulmak için deneyebileceğiniz çözümlerden biri, tarayıcınızdaki önbellek verilerinizi temizlemektir.

Önbelleğinizi temizlemek için tarayıcınızın Ayarlar seçeneğine gidin ve Tarama Verilerini Temizle‘ye basın. İkinci bir pencere açılacak ve önbellek verilerinizi temizlemek için her kutuyu işaretlemeniz, son olarak Verileri Temizle‘yi seçmeniz gerekiyor. Tarayıcı önbelleğini temizlemek işe yaramazsa, Steam’deki indirme önbelleğini temizlemeyi de deneyebilirsiniz.

Steam Önbelleğini Temizlemeyi Deneyin

Steam Bağlantı Zaman Aşımına Uğradı Hatası

İlk önce Steam’i açın ve pencerenin sol üst köşesindeki Steam sekmesine tıklayın. Açılan seçeneklerden Ayarlar‘a basın. Daha sonra yeni bir pencere açılacak ve solda İndirmeler sekmesini göreceksiniz. Üzerine tıklayın ve alt taraftaki İndirme Önbelleğini Temizle butonuna basın. Steam önbelleğinizi temizlemek için Onayla butonuna dokunun. Bunu yaptıktan sonra yeni bir indirme bölgesi seçebilirsiniz. Böylece bağlantı zaman aşımına uğradı hatasını düzeltebilirsiniz.

Steam bağlantı hatasıyla karşılaşmaya devam ediyorsanız, ağ bağdaştırıcısı sürücüsünü güncellemeniz gerekebilir. İlk olarak, Windows arama çubuğunda Aygıt Yöneticisi‘ni arayın ve üzerine tıkayın. Açılan pencerede Ağ Bağdaştırıcıları‘na basın. Birkaç ağ bağdaştırıcısı seçeneği aşağıda listelenecek. Sürücünüze sağ tıklayıp ardından Sürücüyü Güncelleştir‘i seçmeniz gerekiyor.

Ağ Bağdaştırıcısı Sürücüsünü Güncelleyin

Steam baglanti zaman asimina ugradi

Açılacak yeni pencerede güncellenmiş sürücü yazılımını seçmek için Sürücüleri Otomatik Olarak Ara seçeneğine tıklayın. Bu sayede Windows, bilgisayarınızda kullanılabilir olan en yeni sürücüyü arar ve cihazınıza yükler. Ayrıca Windows Güvenlik Duvarınızın hataya neden olup olmadığını kontrol edin. Güvenlik Duvarını kapatın ve hala Steam bağlantı zaman aşımına uğradı hatası ile karşılaşıp karşılaşmadığınızı görmek için istemciye gidin.

Bunların hiçbiri işe yaramazsa, Modeminizi ve/veya yönlendiricinizi kapatın ve ardından internetinizi yeniden başlatmak için tekrar açın. Modern yönlendiricilerin çoğunda, açmak ve kapatmak için basabileceğiniz bir düğme bulunur. Eğer yoksa fişini çekip tekrar takmanız gerekir. Bu da sorunu çözmezse, o zaman tek seçeneğiniz Steam‘i bilgisayarınızdan silip yeniden yüklemektir.

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

    Yorum Yaz

    Email adresiniz yayınlanmayacak.

    Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.