Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

Steam 0xc00005 Hatası Nedir ve Nasıl Çözülür?

Steam kitaplığınızdaki bazı oyunları başlatırken 0xc0000005 hatasıyla karşılaşabilirsiniz. Oyun zevkine limon suyu sıkan bu sorundan kurtulmak için deneyebileceğiniz bazı çözüm yöntemleri var. Bunlar içinden en etkili olanları sizler için bir araya getirdik.

Dünyanın en popüler PC oyun dağıtım platformu olan Steam, farklı türlerde 50 binden fazla oyuna ev sahipliği yapıyor. Fakat mağazada zaman zaman bazı hatalar meydana gelebiliyor. Bunlardan biri olan Steam 0xc00005, genellikle kitaplığınızda olan bir oyunu başlatmaya çalışırken ortaya çıkıyor. Özellikle Steam Yaz İndirimleri 2022‘nin başladığı bir dönemde bu gibi sorunlarla karşılaşmak iki kat can sıkıcı olabilir.

Bu hatayı aldığınızda genellikle şu mesajı görürsünüz: Uygulama düzgün başlatılamadı (0xc00005). Uygulamayı kapatmak için Tamam’ı tıklayın. Bazen Steam’i kapatıp yeniden başlatmak bu sorunu giderse de, çoğu zaman ekstra çözüm yöntemleri denemeniz gerekir.

Steam 0xc00005 Nedeni

Steam 0xc00005 hatası aşağıdaki nedenlerden kaynaklanabilir:

 • Antivirüs programınız veya diğer uygulamalarınız Steam’in yürütülebilir dosyalarıyla çakışabilir.
 • Steam sistem dosyaları bozulmuş olabilir.
 • Sürücü sürümünün eski olması.

Steam 0xc00005 Hatası Nasıl Giderilir? 2022

steam hataları

Çözüm 1: Antivirüs Programını Devre Dışı Bırakın

Virüs koruma yazılımları, Steam dahil diğer pek çok programın çalışmasını engelleyebilir. Öncelikle sorunun bundan kaynaklanıp kaynaklanmadığını kontrol edebilirsiniz. Kullandığınız antivirüs programını kapatın ve Steam’i tekrar açın.

Oyun istemcisi sorunsuz bir şekilde başlatılırsa, mevcut antivirüs programınız Steam’in çalışmasını sağlayan dosyalara müdahale ediyor olabilir. Geçici bir çözüm yolu olarak Steam ile uyumlu farklı bir virüs koruma yazılımı yüklemenizi öneririz. Ayrıca Windows 10’un yerleşik antivirüs aracı olan Windows Defender’ı da kullanabilirsiniz. Farklı bir antivirüs programına geçtikten sonra korumayı yeniden etkinleştirmeyi unutmayın.

Çözüm 2: Sistem Dosyası Denetleyicisi

Sistem dosyaları, siz farkında varmadan üçüncü taraf bir program tarafından bozulmuş olabilir. Eksik veya bozuk sistem dosyalarını onarmak için Windows’un dahili aracı Sistem Dosyası Denetleyicisini kullanabilirsiniz. Bunu yapmak için şu adımları izleyin:

Adım 1: Komut İstemi uygulamasına sağ tıklayıp Yönetici olarak çalıştır‘a basın.

Adım 2: sfc /scannow komutunu girin ve Enter’a basın

Steam 0xc00005

Adım 3: İşlem tamamlanana kadar bekleyin. Ardından bilgisayarınızı yeniden başlatın ve Steam 0xc00005 hatası alıp almadığınızı kontrol edin.

Sistem Dosyası Denetleyicisi aracı hakkında daha ayrıntılı bilgi almak için Microsoft’un resmi sayfasını ziyaret edebilirsiniz. Alternatif olarak, bir Kayıt Defteri temizleme aracı çalıştırabilirsiniz, ancak önceden bilgisayarınızı yedeklemeyi unutmayın.

Çözüm 3: Hatalı Sürücüleri Onarın

Hasarlı veya güncel olmayan sürücüler, Steam hataları da dahil olmak üzere çok sayıda soruna neden olabilir. Bu yüzden sürücülerinizi güncel tutmak kesinlikle çok önemlidir. Bilgisayarınızdaki sürücüleri güncellemek için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

Adım 1: Aygıt Yöneticisini başlatmak için Win + X tuşlarına aynı anda basın.
Adım 2: Özellikle grafik sürücüleri olmak üzere sarı renkte işaretlenmiş herhangi bir sürücü olup olmadığını kontrol edin.
Adım 3: Varsa, üzerlerine sağ tıklayın ve Sürücü Yazılımını Güncelle‘yi seçin.
Adım 4: Bilgisayarınızı yeniden başlatın ve Steam 0xc00005 hatasının geçip geçmediğini kontrol edin.

Dilerseniz, NVIDIA, AMD ve Intel ekran kartı sürücülerini manuel olarak da güncelleyebilirsiniz.

Çözüm 4: Overclock (Hız Aşırtma) Araçlarını Devre Dışı Bırakın

Overclock yani hız aşırtma yazılımları, ekran kartından RAM’lere kadar neredeyse tüm PC bileşenlerinin saat hızlarını artırır. Gerçekten donanım gerektiren oyunlar oynuyorsanız, bu gibi programlar deneyiminizi önemli ölçüde iyileştirir. Fakat RAM kapasitesinin çok üzerinde overclock yaptıysanız, Steam ve diğer oyun istemcileri çalıştırırken hata alabilirsiniz. RAM, GPU ve CPU’nuzu fabrika ayarlarına döndürerek sorunu gidermeyi deneyebilirsiniz.

Steam 0xc00005 Hatası İçin Ek Çözümler

Steam 0xc0000005 nedeni

 • Bilgisayarınızı güncelleyin ve en son işletim sistemi sürümünü yükleyin.
 • Tarayıcınız üzerinden Steam hesabınıza bağlanın, Steam uygulamasını kapatın, bilgisayarınızı yeniden başlatın ve tekrar deneyin.
 • Gereksiz programları devre dışı bırakmak için bilgisayarınızı temiz önyükleme yapın.
 • Başlat’a gidin, %localappdata% yazın ve AppData klasörünü açmak için Enter’a basın. Steam 0xc00005 hatasını tetikleyen oyunun dizinini yeniden adlandırın ve test edin.
 • Steam kitaplığınızı açın → 0xc00005 hatası veren oyuna sağ tıklayın → Özellikler’i seçin. Yerel Dosyalar sekmesini bulun → Oyun Dosyalarının Bütünlüğünü Doğrula seçeneğine tıklayın .
 • Sistem Geri Yükleme’yi çalıştırın ve düzgün çalışan daha eski bir PC sürümünü etkinleştirin.
 • Steam’i silip yeniden yükleyin.

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

  Yorum Yaz

  Email adresiniz yayınlanmayacak.

  Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.