Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

Stadia Geliştiricileri: Google Bizi Kovduğu İçin Oyunlarımızdaki Hataları Düzeltemiyoruz

Bulut tabanlı oyun platformu Stadia’nın geliştiricileri, Google tarafından kovuldukları için kendi oyunlarındaki hataları düzeltemediklerini söyledi.

Google, bulut tabanlı oyun platformu Stadia için açtığı oyun stüdyolarını kapatarak herkesi şaşırtmıştı. Montreal ve Los Angeles stüdyolarında çalışan yaklaşık 150 geliştiricinin işine son veren ABD’li teknoloji devi, büyük umutlarla geliştirdiği Stadia’yı bazı yönlerden topal ördeğe çevirdi desek yeridir.

2019’un sonunda Kanada merkezli Typhon Studios‘u satın alan Google, anlaşma kapsamında Journey to the Savage Planet oyununu Stadia Pro aboneliğiyle ücretsiz olarak sunmaya başlamıştı.

Google Stadia geliştiricileri

Typhon Studios, Google tarafından satın alınan ilk oyun stüdyosuydu, ancak Google’ın Stadia özelindeki planlarının değişmesiyle birlikte, oradaki geliştiriciler de diğer herkesle birlikte görevden alındı.

Haliyle bu durum, platformda oyun oynayan kullanıcılar için bazı sorunlara yol açtı. Çünkü kapanan stüdyolara ait oyunlardaki hataları düzeltecek kimse kalmadı.

Sadece birkaç hafta önce Stadia Pro‘ya gelen Journey to the Savage Planet’i oynayan çoğu kişi, ana menüde donma ve çökme dahil olmak üzere bir dizi hatayla karşılaştı.

stadia gelistiricileri

Kotaku’nun haberine göre bir kullanıcı, oyunun yayıncısı olan 505 Games‘e ulaştı, ancak beklediği cevabı ne yazık ki alamadı. Şirket yetkilisi tarafından kullanıcıya gönderilen e-postada, “Ne yazık ki, Stadia’daki tüm oyun kodu ve veriler Google’a ait olduğundan şu anda bizim yapabileceğimiz hiçbir şey yok” ifadeleri yer aldı.

Elbette bu sorun, destek personelinin bireysel olarak halledebileceği bir şey değil. Ortaya çıkan mağduriyeti giderebilecek tek bir şirket var. O da elbette Google, ancak şirketin şu ana kadarki tutumu Stadia kullanıcılarını büyük bir hayal kırıklığına uğratmış gibi görünüyor. Nitekim Google hakkında şu ana kadar pek çok dava açılmış durumda.

bulut oyun servisi Google Stadia

Ayrıca hala platform için yayınlanan yeni oyunların olduğunu hatırlamakta fayda var. Google Stadia Genel Müdürü Phil Harrison, bu ayın başlarında yaptığı açıklamada, “Tüm oyunlarınızı Stadia ve Stadia Pro’da oynamaya devam edebilirsiniz. Üçüncü taraf geliştiriciler tarafından yapılan yeni oyunları platforma getirmeye devam edeceğiz” ifadelerini kullanmıştı.

Geçtiğimiz hafta bir Soru-Cevap etkinliğinde konuşan Harrison, stüdyoların kapanma gerekçelerinden biri olarak Microsoft ile Bethesda‘nın çatı şirketi ZeniMax arasındaki 7,5 milyar dolarlık satın alma anlaşmasını göstermişti.

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

    Yorum Yaz

    Email adresiniz yayınlanmayacak.

    Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.