Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

Spotify, Yapay Zeka ile Komutlara Göre Çalma Listesi Yapacak

Dünyanın en büyük dijital müzik platformu Spotify, kullanıcıların girdiği komutlara göre çalma listesi hazırlayan bir yapay zeka özelliğini test ediyor.

Günümüzün en popüler dijital müzik platformu olan Spotify, yapay zeka sistemlerine kucak açmaya devam ediyor. Teknoloji dünyasında AI fırtınası hız kesmeden sürerken, şimdi bu trende İsveçli streaming devi de katıldı. Şirket, kullanıcıların girecekleri komutlar aracılığıyla çalma listeleri hazırlayan yeni bir yapay zeka özelliği tanıttı.

AI Playlist (Çalma Listesi) aracının beta sürümü ilk olarak İngiltere ve Avustralya yaşayan Premium aboneler için kullanıma sunuldu. Spotify’a göre yapay zeka çalma listesi; hayvanlar, film karakterleri, renkler, yerler, etkinlikler ve emojiler gibi şeyleri içeren komutları kabul edecek. Örneğin; “yemyeşil bir ormandaymış gibi bana huzur veren müzikler” şeklinde bir prompt girdiğinizde yapay zeka sizin için en ideal şarkılardan oluşan bir çalma listesi hazırlayacak.

Spotify AI Playlist Özelliği Test Ediliyor

spotify yapay zeka çalma listesi

AI Playlist özelliğine kitaplığınızın sağ üst köşesindeki “+” düğmesinden erişebilirsiniz. Kendi komutlarınızı oluşturabileceğiniz gibi, Spotify’ın önerdiği mevcut komutları da seçebilirsiniz. Daha sonra Spotify, otomatik olarak çalma listesini oluşturacak. Dilerseniz, önizleme yapabilir, parçaları silebilir ve ek komutlar girerek listeyi zenginleştirebilirsiniz.

Eğer yapay zekanın hazırladığı playlist’i severseniz, kaydedebilirsiniz. Öte yandan İsveçli müzik devinin yapay zeka ile ilk tanışması AI DJ idi. Geçtiğimiz sene yayımlanan araç, şu anda dinlediğiniz, daha önce çaldığınız ve geçmişinize göre beğeneceğinizi düşündüğü şarkıları bir araya getiriyor. Ağustos ayında 50 ülkeyle daha genişletilen özellik henüz Türkiye’de kullanılamıyor.

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

    Yorum Yaz

    Email adresiniz yayınlanmayacak.

    Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.