Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

Spotify ve Google Arasındaki Gizli Anlaşma Ortaya Çıktı

Spotify ile Google arasındaki anlaşma neticesinde Play Store uygulamasına herhangi bir ücret ödemediği ortaya çıktı.

The Verge tarafından yayınlanan yeni habere göre bir Google yöneticisi Epic vs. Google davasında verdiği ifadede Spotify ile yapılan bir anlaşmadan söz etti. Bu anlaşma kapsamında Spotify, yer aldığı Play Store uygulamasında herhangi bir ücret ödemiyor. Google’ın ortaklık başkanı Don Harrison ise Spotify’ın hiçbir ücret ödemediğini doğruluyor.

Bu ayrıntılar, Google’ın gizli detayların yer aldığı ay başındaki mahkemeden günümüze ulaştı. Google genellikle abonelik uygulamalarından yüzde 15′lik bir pay alıyor. Bu ücret, geliştiricilerin kendi veya üçüncü taraf ödeme sistemlerini kullanmalarına olanak tanıyor. Kullanıcı tercihli faturalandırma programları aracılığıyla bu yüzdelik 11’e kadar düşebiliyor.

Spotify İçin Karlı Bir Anlaşma

Google daha önce de büyük şirketlerle benzer Play Store anlaşmaları yapmaya çalışmıştı. Bu ayın başlarında The Verge, arama devinin 2017’de Netflix‘e Play Store’da abonelikler için sadece yüzde 10’luk bir ücret ödemeyi teklif ettiğini bildirdi. Netflix şu anda kullanıcıların Android uygulaması üzerinden abonelik satın almasına izin vermiyor.

spotify google

Diğer taraftan geçtiğimiz ay Mountain View merkezli şirket, Match Group ile bir anlaşmaya vararak arkadaşlık uygulaması devinin Play Store’da üçüncü taraf faturalandırma çözümlerini kullanmasına izin verdi. Match Group’un rakibi Bumble, Kasım 2022‘de başlayan kullanıcı tercihli faturalandırma programı pilotunun bir parçasıydı.

Kullanıcı tercihine göre faturalandırma pilot programı ile Google Play’de daha fazla faturalandırma seçeneğini elde ediliyor. Bu da geliştiricilere ve yayıncılara yüzdelik olarak indirim sağlıyor. Spotify ise istisna olarak uygulamaya herhangi bir ücret ödemiyor.

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

    Yorum Yaz

    Email adresiniz yayınlanmayacak.

    Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.