Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

Spotify, Çalışanlarının Çoğunu İşten Çıkaracak

Spotify CEO'su, çalışanlarının yaklaşık 10 binini işten çıkaracağını belirtti.

Spotify CEO’su Daniel Ek, çalışanlara gönderdiği bir mesajda şirket genelindeki yeniden yapılanma kapsamında çalışanların yüzde 6’sını işten çıkardığını yazdı. İşini kaybedecek kişilerin kesin sayısı verilmedi ancak son kazanç raporuna göre şirket yaklaşık 9.800 kişiyi istihdam edecek. Ayrıca içerik sorumlusu başkanı Dawn Ostroff’un da değişikliklerin bir parçası olarak görevinden ayrıldığı söylendi.

Şirket, çalışanlarına ortalama 5 ay kıdem tazminatı ile sağlık, göçmenlik desteği ve kariyer desteği sağlayacak. Ek olarak şirket, mühendislik ve ürün işlerini yeni baş ürün ve baş işletme görevlilerine devrederek üst devre çalışma şeklini temelden değiştirdiğini söyledi.

Spotify da Ekonomik Kaygılar Duyuyor

Spotify

Spotify CEO’su Daniel Ek: ‘‘Bu değişiklikler, işimi en iyi şekilde yaptığım kısma geri dönmeme yani şirketin geleceği üzerinde çalışmaya daha fazla zaman ayırmama imkan verecek.” dedi. Diğer teknoloji firmaları gibi Spotify da son birkaç yılda, özellikle podcast alanında hızla genişledi. Şirket; podcast ağlarına, barındırma hizmetlerine ve The Joe Rogan Experience gibi şovlara bir milyar doların üzerinde para harcadı.

Belgelere göre bu ödemelerin çoğu, podcast içeriğini 40 kat artıran baş içerik sorumlusu Dawn Ostroff tarafından yönlendirildi. Şirket kısmen ekonomideki gerileme ve kısmen de işe alma çılgınlığı nedeniyle toplu işten çıkarmalarda diğer teknoloji devlerine katılıyor. Geçtiğimiz haftalarda Microsoft, Amazon, Meta ve Google toplamda 51.000 çalışanı işten çıkardı. Ancak 2020’den 2022’ye kadar bu şirketler, bıraktıklarından çok daha fazla çalışanı işe aldı.

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

    Yorum Yaz

    Email adresiniz yayınlanmayacak.

    Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.