Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

Spotify 188 Milyon Abonesine Rağmen Zarar Açıkladı

Genel kullanıcı rakamları 433 milyona yükseldi, ancak şirket bu çeyrekte 197 milyon dolar kaybetti.

Spotify‘ın ikinci çeyrek finansal açıklaması, müzik yayın devinin henüz baş gösteren küresel durgunluğun korkunç elini hissetmediğini gösterdi. Genel müşteri tabanında bir düşüş bildirmek zorunda kalan Netflix’in aksine, müzik devi hem ücretsiz hem de ödeme yapan üyelerinin sayısını arttırdı.

Şu anda, ilk çeyreğin sonunda bildirilen 422 milyona kıyasla hizmetin toplam üye sayısı 433 milyon kullanıcıya ulaştı. Bunların 188 milyonu, üç ay öncesine göre altı milyonluk bir sıçrama yaşayarak Premium için ödeme yaparken, dört milyonu da reklam destekli abone olarak hizmete kaydoldu. Tüm bunlara rağmen ilginç bir şekilde Spotify zarar etti.

Spotify Zarar Etmekten Kurtulamadı

Spotify

Sektör genelinde hane bütçelerinin çok ihtiyaç duyulan nakit paranın serbest kalmasına yardımcı olmak için eğlence maliyetlerini azaltacağına dair korkulara rağmen, Spotify şimdiye kadar maliyet düşürmeyi atlattı. Şirket, belirsiz ortamı gözlemlerken “işlerinin esnekliğinden memnun olduğunu” söyledi.

Bununla birlikte, şirket, aboneliklerinin sona ermesine izin veren veya bir aile planına geçmek isteyen kullanıcıları ikna etmek için tasarlanmış pazarlama kampanyaları ile kullanıcı rakamlarını büyütmeye yardımcı olmak için büyük harcama yaptı.

Bu pazarlama harcaması, Spotify’ın üç ayda bir 194 milyon Euro zarar etmesiyle şirketin finansmanında bir delik açılmasına neden oldu. Şirket, bu kayıpları dengelemeye yardımcı olmak için hem abonelikler hem de reklamlar için gelirdeki keskin artışlara güvendiğini belirtti ve platformun gücüne güvendiğini açıkladı.

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

    Yorum Yaz

    Email adresiniz yayınlanmayacak.

    Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.