Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

Sony, Türkiye’den Çekiliyor İddiası: İstanbul Ofisi Kapatıldı

Japonya merkezli elektronik devi Sony'nin Türkiye pazarından çekildiği iddia edildi. İstanbul'daki ofisini kapattığı bildirilen şirketin, ülkemizdeki faaliyetlerini distribütörler üzerinden yürüteceği aktarıldı. Detaylar haberimizde.

Dünya Gazetesi’nden Kemalettin Bulamacı’nın haberine göre Sony, Türkiye’den çekilme kararı aldı. Japon elektronik devinin, 27 Ocak’ta konuya ilişkin çalışanlarına bilgilendirme yaptığı ve Türkiye’deki faaliyetlerini distribütörler üzerinden sürdüreceği bildirildi. İddialara göre Sony, operasyonlarını yönettiği İstanbul, Ümraniye’deki ofisini kapattı.

Söylentilerin doğru çıkması halinde şirket, 1990 yılında giriş yaptığı Türkiye pazarından 33 yıl sonra çekilmiş olacak. Japon devi, ülkemizde Sony Eurasia Pazarlama AŞ ismiyle faaliyet gösteriyordu. Aynı haberde Sony’nin, geçiş dönemi için kısıtlı bir kadro ile fotoğraf makineleri bölümü için hizmet vermeye devam edeceği belirtildi. Peki, PlayStation Türkiye kanadı ne olacak?

Sony, Türkiye’deki Faaliyetlerini Sonlandırıyor

sony türkiye'den çekiliyor

Aktarılan bilgilere göre firma, oyun alanındaki konsol ve hizmet satışlarını distribütörler üzerinden sürdürecek. Bu da, Türkiye’deki kullanıcıların PlayStation 5 satın almak için tek yöntemlerinin ithalatçılar olacağı anlamına geliyor. Bir diğer endişe verici konu ise Türkçe altyazı/dublaj çalışmaları ve PSN hizmetiyle alakalı. Oyunlardaki yerelleştirme çalışmaları, Türkiye ofisi ve buradaki firmaların ortaklığıyla yapılıyordu.

Sony Eurasia’dan ayrı olarak faaliyet gösteren PlayStation Türkiye ekibinin pazardan çekilme kararından nasıl etkileneceği şu anda belirsiz. İddialar, konsol satışı ve diğer hizmetlerin distribütörler üzerinden sağlanacağı yönünde. Fakat bu sürecin tamamen Türkiye ekibi tarafından üstlenilme ihtimalini de dışlamamak gerekiyor.

PlayStation Türkiye Ne Yapacak?

playstation türkiye

Eğer bu ihtimal gerçekleşmezse, ülkemizdeki PlayStation sahiplerinin canı epey sıkılabilir. Zira topyekün bir çekilme, PlayStation Store’daki yerel fiyatlandırmanın ortadan kalması anlamına gelebileceği gibi, PSN’in Türkiye’de erişime kapatılmasına da yol açabilir.

Sony Türkiye’den çekiliyor haberleri, yıllardan bu yana ısıtılıp ısıtılıp kamuoyunun önüne gelen bir iddia. Bugüne kadar hep yalan çıkan bu gelişmenin bir kez daha doğru olmamasını temenni ediyoruz. Konuya ilişkin resmi bir açıklama gelmesi halinde sizleri bilgilendireceğiz. O zamana kadar bizi takip etmeye devam edin.

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

    Yorum Yaz

    Email adresiniz yayınlanmayacak.

    Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.