Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

Sony, Oyunların Zorluğunu Anında Değiştiren Bir Teknolojinin Patentini Aldı

Sony, oyunlardaki zorluğu gerçek zamanlı olarak değiştirebilecek ve oyuncuların yeteneklerine göre anında uyum sağlayabilecek bir teknolojinin patentini aldı.

Sony, oyunlardaki zorluğu gerçek zamanlı olarak değiştirebilecek ve oyuncuların yeteneklerine göre anında adapte olabilecek bir teknolojinin patentini aldı. Örneğin, God of War oynuyorsunuz ve saatler geçirdikçe mekaniklere daha fazla hakim oldunuz. Buna karşın zorluk seviyesi sizin düzeyinize kıyasla düşük kaldı. Yani oyun daha kolay gelmeye başladı.

Söz konusu teknoloji, siz manuel bir ayar yapmadan oynanış düzeyinizi hesaplıyor ve kabiliyetinize göre zorluk seviyesini anında oyuna yansıtıyor. Bu durum tam tersi bir durum için de geçerli. Yani oyunun zorluğu sizin yeteneklerinize göre çok yüksekse, sistem bunu da algılıyor ve seviyeyi gerçek zamanlı olarak düşürüyor.

Zorluk Seviyesi Yeteneğinize Göre Anında Değişecek

Dünya Fikri Mülkiyet Örgütü’nün (World Intellectual Property Organization) resmi web sitesinde keşfedilen patent, kullanıcının performansına göre zorluk ayarlarını hassas bir şekilde ayarlayabilecek algoritmalar içeriyor. Benzer sistemler diğer oyunlarda zaten kullanılırken Sony‘nin böyle bir teknolojinin patentini alması oldukça dikkat çekici.

sony patent

Patentin açıklamasında şu ifadeler yer alıyor:

“Bu metodun yöntemleri, bir kullanıcı bir veya daha fazla farklı türde oyun oynadığında, bir oyunun zorluğunun değiştirilip değiştirilmeyeceğine ilişkin tespitler yapıldığında veri toplayabilir. Toplanan veriler, bir kullanıcı oyun performans seviyesinin beklenen bir performans seviyesine karşılık gelip gelmediğini belirlemek için değerlendirilebilir.

Kullanıcı oyun performansı seviyesi beklenen performans seviyesine karşılık gelmediğinde, oyunun zorluğunu değiştiren parametreler otomatik olarak değiştirilebilir. Hareket hızı, gecikme veya duraksama, karakter güçleri, rakip sayısı veya diğer ölçütlerle ilgili parametreler, mevcut kullanıcı performans seviyesi o anda oyunu oynayan belirli bir kullanıcının beklenti seviyesine karşılık gelene kadar kademeli olarak değiştirilebilir. Bu sırada, kullanıcı zorluk seviyesi değiştirilebilir ve kullanıcının becerileri zaman içinde geliştikçe süreç tekrarlanabilir”

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

    Yorum Yaz

    Email adresiniz yayınlanmayacak.

    Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.