Sony, Çapraz Oyun İçin Epic ve Diğer Yayıncılardan Para Alıyormuş!

Epic Games CEO’su Tim Sweeney, Sony'nin belirli durumlarda çapraz oyun desteği için yayıncılardan ek ücret talep ettiğini söyledi.

Apple’a karşı açtıkları antitröst davasının ilk duruşmasında konuşan Epic Games CEO’su Tim Sweeney, Sony’nin bazı durumlarda çapraz oyun deneyimi için kendilerinden ek ücret istediğini ve bunu kabul ettiklerini söyledi.

“Bazı durumlarda Epic’in Sony’ye ek ödeme yapması gerekiyor” diyen Sweeney, Fortnite’ı öncelikle olarak PlayStation’da oynayan, ancak iPhone üzerinden ödeme yapan kişileri örnek göstererek, bu ödemenin etkilenebileceğini belirtti.

Fortnite PlayStation çapraz oyun

The Verge’ün haberine göre Sony, yayıncıların PlayStation’a veya PlayStation’dan sanal para transferi yapamayacağını ve tüm platformlar arası etkileşimleri devre dışı bırakacak bir ayarın olması gerektiğini şart koşuyor. Sweeney ayrıca çapraz oyun için ek ücret isteyen tek platformun PlayStation olduğunu da belirtti.

Eylül 2018’de Sony, artan kamuoyu baskısı ve olumsuz eleştirilen ardından yalnızca PlayStation 4 oyunlarında olmak üzere çapraz oyun desteğini etkinleştirdi, ancak daha sonra mevcut Fortnite hesabını PS4’te kullanan kişilerin Nintendo’nun konsolunda kullanamayacağı ortaya çıktı.

Fortnite PlayStation

Konuyla ilgili konuşan PlayStation Worldwide Studios patronu Shawn Layden, şirketin çözmesi gereken teknik, iş ve müşteri hizmetleri sorunlarına işaret ederek, “Bunun bir istek olduğunu biliyoruz, bu bir arzu ve bunu mümkün olan en iyi şekilde yerine getirebilmek istiyoruz. Çapraz oynamayı etkinleştirmek sadece bir anahtarı çevirmekten ibaret değildir. Bu çok boyutlu bir nitelik veya özellik türüdür”  ifadelerini kullanmıştı.

Geçtiğimiz günlerde sızan diğer mahkeme belgeleri, PlayStation’ın Fortnite’ın en büyük platformu olduğunu ortaya koymuştu. Dünya genelinde 300 milyondan fazla oyuncusu bulunan Fortnite, 2019 yılında 1.8 milyar dolar gelir elde etmişti. Ortaya çıkan belgeler, pastadaki payın büyük bölümünün PlayStation platformundan geldiğini gösteriyor. Buna karşılık Xbox One geliri ise yüzde 27,5 ile ikinci sırada yer alıyor.

blank
1993 yılında Ankara’da doğdu. Ege Üniversitesi Gazetecilik bölümünden 2017 yılında mezun oldu. Aynı yıl, Tamindir'de içerik editörlüğü yapmaya başladı. Burada geçirdiği 2 yılın ardından Webtekno’da 1 yıl yazarlık ve editörlük yaptı. Şimdi yoluna Turkmmo'da devam ediyor.

Cevap Yazın

E-posta adresin yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Şifremi Unuttum

Kayıt Ol