Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

Sonic’in Yaratıcısı Bir Kez Daha Tutuklandı

Kasım ayında, içeriden bilgi alarak borsa işlemi yaptığı gerekçesiyle tutuklanan Sonic'in yaratıcısı Yuji Naka, aynı sebeple bir kez daha demir parmaklıklar ardında.

Oyun dünyasının efsanelerinden Sonic’in yaratıcısı Yuji Naka, kasım ayında içeriden bilgi alarak borsa işlemi (insider trading) yaptığı gerekçesiyle tutuklanmış, ardından serbest bırakılmıştı. Eski SEGA çalışanının benzer iddialar nedeniyle Japonya’da yeniden tutuklandığı bildirildi. Japon Asahi gazetesi, Naka’nın içeriden bilgisi olduğu iddia edilen başka bir mobil oyun olan Final Fantasy 7: The First Soldier ile ilgili olarak mali yasaları ihlal etmekle suçlandığını yazdı.

Naka, The First Soldier resmi olarak duyurulmadan önce geliştiricisi ATeam’de 144.7 milyon yen (yaklaşık 865 bin euro) değerinde hisse satın almakla suçlanıyor. Gazete, geçtiğimiz ay Naka’nın Square Enix tarafından yayınlanan Dragon Quest mobil oyunuyla ilgili olarak benzer bir suçlamayla tutuklandığına dikkat çekti. Bu yılın başında, kendisini kovan Square Enix’e dava açan Sonic yaratıcısı, ünlü yayıncıyı Balan Wonderworld tamamlanmadan kendisini projeden çıkarmakla suçladı.

Sonic’in Babası Yuji Naka Tekrardan Tutuklandı

Sonic yaratıcısı Yuji Naka

Ünlü geliştirici, Square Enix’te Balan Wonderworld üzerinde çalışırken Dragon Quest’in mobil oyununun Aiming adlı geliştirici tarafından geliştirileceğini duyduktan sonra resmi açıklamanın öncesinde 20 bin dolarlık Aiming hissesi almıştı. Duyuru sonrası firma hisseleri yükselince satıp kar etmeyi amaçlayan Naka, Japon makamlarının radarına takıldı.

Yürütülen gizli soruşturma sonrasında kendisiyle birlikte, çok sayıda Final Fantasy ve Kingdom Hearts projesinde yer alan geliştirici Taisuke Sazaki dahil birkaç Square Enix çalışanı daha tutuklandı. Naka’nın şimdi bir başka oyunda daha içeriden bilgi alarak borsada işlem yaptığı tespit edildi. Bir dönem SEGA’da Sonic serisinin başında olan isim, 2019 ile 2021 arasında Square Enix ile birlikte çalışarak platform oyunu Balan Wonderworld’ü geliştirdi.

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

    Yorum Yaz

    Email adresiniz yayınlanmayacak.

    Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.