Son PS4 Oyunlarının PS5 Uyumlu Olması Zorunlu Kılındı

PS4 Oyunları PS5 uyumlu olacak.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Oy Kullanılmamış)
Loading...

Teknoloji devi Sony kısa süre içerisinde tanıtmaya hazırlandığı yeni oyun konsolu öncesinde önemli bir değişikliğe gitti. İşte Sony’nin oyun geliştiricilerini etkileyecek olan yeni kararı.

Sony, oyun geliştiricilerine PlayStation 4 sertifikalandırması için teslim ettikleri tüm yeni oyunların 13 Temmuz tarihinden itibaren PlayStation 5 oyun konsolu ile uyumlu olmaları gerektiğini belirtti. Sony tarafından test amaçlı alınan tüm PS4 oyunları temmuz ayının ortalarından itibaren artık PS5 oyun konsolu ile de tamamen uyumlu olmak zorunda olacak.

Sony PlayStation’ın iş ortaklarına yönelik internet sitesi üzerinden yayınlanan geliştici dökümanlarına göre, geliştiricilerin oyunlarını PS5 donanımıyla uyumluluk açısından test etme zorunluluğu yer alıyor. Bu seçenek, gelişticilerin oyunlarını yeni nesil konsola uyumlu hale getirebilmeleri için nisan ayı sonuda Sony’nin PlayStation 4 yazılım geliştirici kitinin yeni sürümüne eklendi.

Sony, geliştiricilerin oyunlarının PS5 uyumluluğunu nasıl test edeceği ile ilgili ayrıntıları, projelerin çıkış sırasına göre onlarla ayrı ayrı temas kurarak bildireceğini belirtti. Yayınlanan belgeler “uyumluluğun” ne anlama geldiğini de açık bir şekilde belirtiyor. Yapılan açıklamaya göre bir oyun, Sony’nin yeni nesil oyun konsolunda sorunsuz çalışıyorsa ve PS4’teki özellikleri sağlıyorsa PlayStation 5 oyun konsolu ile uyumlu olarak kabul edilecek.

Geliştiricilerin sertifikalandırma için sunduğu bir oyun 13 Temmuz 2020 tarihinden önce Sony’ye gönderildiyse PS5 uyumluluğu için herhangi bir yamam ya da remaster çalışması yapılması şartı aranmayacak. Geliştiriciler oyunlarını 13 Temmuz tarihinden sonra göndermeleri durumunda ise gelecekte yayınlanacak bir yama ya da remaster ile PS5 uyumluluğu getirmek durumunda. Örnek vermek gerekirse, 17 Temmuz tarihinde çıkacak olan Ghost of Tsushima oyunu 13 Temmuz tarihinden önce sertifikalandırmışsa, PS5 için uyumluluk şartı aranmayacak.

Cevap Yazın

E-posta adresin yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Şifremi Unuttum

Kayıt Ol