Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

Son Kale de Düştü: Steam Dolar Kuru 1.8’den 10’a Yükseltildi

Dünyanın en büyük oyun dağıtım platformlarından Steam, Türkiye için önerilen dolar kurunu 1.8'den 10'a yükseltti. Detaylar haberimizde.

Türk lirasının dolar ve euro karşısındaki yüksek değer kaybına karşın Türkiye’deki oyuncular için makul bir fiyatlandırma politikası uygulamaya devam eden Steam, kötü gidişata ne yazık ki daha fazla dayanamadı. Valve’ın sahibi olduğu platform, önerilen dolar kurunu güncelleyerek 1.8’den 10’a yükseltti. Steam artık oyunlarını Türkiye’de yayınlayacak firmalara bu kurdan yerel fiyatlandırma önerecek.

Elbette yayıncılar hala kendi fiyatlarını manuel olarak girebilirler, ancak çoğu şirket Steam’in otomatik bölge fiyatlandırmasını kullanıyor. Steam dolar kuru güncellemesinin ardından hem daha önce çıkmış hem de gelecekte çıkacak oyunlara büyük bir zammın yapılması bekleniyor. Espor sunucusu Dora Özsoy’un paylaşımına göre önceden 11 dolar karşılığı 24 TL olan bir oyuna önerilen yeni fiyat 125 TL oldu.

Steam Dolar Kuru Türkiye İçin 10’a Çıktı

steam dolar kuru

Önerilen kur oranının astronomik bir şekilde artması, oyuncuların son kalesi olan Steam’in de artık düştüğünü gösteriyor. Şu an SteamDB‘ye bakıldığında çok sayıda oyun için yüzde 500’e yakın zamlar yapıldığı görülüyor. Örneğin; daha önce 18,50 TL’ye satılan Half-Life 2, Portal, Left 4 Dead gibi oyunlar, Steam dolar kuru güncellemesinden sonra 105 TL‘ye çıktı. Bununla birlikte platformun, 60 dolarlık oyunlar için 510 TL önerdiği de görülüyor. Bu da kurun 8,5 TL’ye çekildiği anlamına geliyor, ancak Steam değişken bir fiyat ayarlaması uygulamış olabilir.

Bildiğiniz gibi artık AAA olarak nitelendirilen büyük yapım oyunlar, yurt dışında 60-70 birim fiyat aralığında olmasına rağmen ülkemizde bin lira ve üstü rakamlara satışa çıkıyor. Bu meblağları ödemek istemeyen çoğu kişi, küçük ve orta ölçekteki oyunlara yönelmeye başlamıştı. Fakat Türkiye için önerilen dolar kurunun 1.8’den 10’a yükselmesi, artık ucuz oyun bulmayı çok daha zorlaştıracak.

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

    Yorum Yaz

    Email adresiniz yayınlanmayacak.

    Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.