Solasta: Crown of the Magister İnceleme

Solasta: Crown of the Magister, gerçekten düzgün bir şekilde çalışan D&D sistemini video oyun formatına çeviren harika bir oyun olmuş.

Erken erişim sürecinde yedi aydan biraz daha uzun bir sürenin ardından, geliştirici Tactical Adventures Dungeons & Dragons 5th Edition’dan ilham alan zindan tarayıcısı Solasta: Crown of the Magister tam sürüm olarak piyasaya sürüldü. Solasta’nın Baldur’s Gate veya Pathfinder: Kingmaker gibi diğer popüler TTRPG oyunları ile pek çok ortak noktası var ancak Solasta, birkaç sıkıntılı noktasına rağmen bu uyarlama işini en iyi başaran oyun olmuş.

Solasta Crown of the Magister 1

Solasta: Crown of the Magister, bir zamanlar güçlü bir elf krallığı tarafından yönetilen ve yüzyıllar önce gizemli bir olayla ortadan kaldırılan bir ulus olan kurgusal Solasta ülkesinde geçiyor. Ana karakterler, Solasta’nın yönetici organı tarafından karanlık bir durumu araştırmak için bir göreve gönderiliyor ve bir şekilde dünyayı kurtarmak için daha büyük bir arayışa giriyor. Oyunun hikayesi keşfedilecek düzinelerce fantastik mecaz ve edinilecek büyülü Macguffins ile dolu ancak Tactical Adventures bu tanıdık hikayeyi iyi anlatmayı başarıyor.

Solasta: Crown of the Magister en iyi yönlerinden biri, karakter yaratma araçları olmuş. Oyundaki dört kişilik parti, önceden oluşturulmuş karakterlerle veya sıfırdan oluşturulmuş karakterlerle doldurulabiliyor. Bu süreçte oyuncu birkaç farklı ırk ve alt ırk, karakter sınıfları, beceri puanları, kişilik özellikleri ve hatta dini bağlılık arasından seçim yapabiliyor. Karakter oluşturma seçeneklerinin neredeyse tamamı, doğrudan Dungeons & Dragons 5th Edition el kitabından alınmış veya kurallarda belirtilen mekanikler üzerine kurulu olarak tasarlanmış. D&D ile hiç deneyimi olmayanlar bile bu derinlemesine oluşturma aracıyla sorun yaşamayacak çünkü her şey iyi açıklanmış ve hangi beceri ve yeteneklerin bir karaktere en uygun olacağı konusunda ipuçları verilmiş. Karakter yaratma, Baldur’s Gate 3’teki kadar kapsamlı değil ancak Solasta nihayetinde kaynağına daha sadık kalmış.

Solasta Crown of the Magister 2

Solasta: Crown of the Magister isimli yapımın parladığı başka bir yer, muharebe karşılaşmalarında. Oyun, Dungeons & Dragons savaşını akıcı bir şekilde video oyunu formuna dönüştürmeyi başarmış. Bir karşılaşmayı başlatırken inisiyatif almak ve daha sonra zarların sırasına bağlı olarak sırayla eylemler gerçekleştirmek nispeten basit bir olay olmuş. Bonus eylemleri, fırsat saldırıları ve hatta atılma veya ayrılma gibi özel hareket eylemleri gibi tüm temel D&D savaş mekanikleri burada mevcut. Mücadele karşılaşmaları her zaman önemli çünkü konsantrasyon veya planlamadaki bir hata bir parti üyesini öldürebilmekte.

Savaşın ilginç hale geldiği yer, Solasta: Crown of the Magister’ın daha karmaşık TTRPG mekaniklerini benimseme biçimleri olmuş. Geliştiricilerin Solasta: Crown of the Magister’ın ön izlemelerinde göstermekten heyecan duydukları temel bir özellik, hareketin dikey yönüydü. Karakterler ve düşmanlar arazinin çeşitli yönlerinde hareket edebilmekte veya farklı yüksekliklerden birbirlerine saldırmak için belirli büyüler kullanabilmekte. Yükseklik farklılıklarının dahil edilmesiyle, bir oyuncunun cephaneliğine birçok farklı saldırı veya savunma stratejisi eklenmiş. Bir başka ilginç ekleme de, daha pek çok sıradan D&D hayranının muhtemelen hiç denemediği aydınlatma sistemi olmuş. Solasta’da karanlık alanlarda dezavantajlardan kaçınmak veya haritanın gizli kısımlarını ortaya çıkarmak için ışık büyüleri ve meşaleler kullanmanız gerekmekte.

Bununla birlikte, Solasta: Crown of the Magister geliştiricilerinin üzerinde hala çalışması gereken konular mevcut. Seviyelendirme sistemi oyun boyunca biraz dengesiz olmuş. Hikayenin yaklaşık yarısında karakterler çoktan tam seviyelerine neredeyse ulaşmış oluyor, bu da bir RPG oyununda çok büyük bir sıkıntı. Ayrıca, amaçlandığı şekilde çalışmayan veya D&D muadillerine kıyasla garip farklılıkları olan birkaç büyü de mevcut. En büyük suçlu, kullanıcısına AC 13 artı karakterin Dex değiştiricisini D&D’de olduğu gibi bir AC vermek yerine 13’lük bir AC veren büyü Mage Armor, bu da genellikle en iyi birinci seviye sihirbaz büyülerinden birini pratik olarak bir büyüye dönüştürmekte.

Solasta Crown of the Magister 3

Genel olarak Solasta: Crown of the Magister, Dungeons & Dragons 5th Edition isimli kitabı, oyun dünyasına en iyi uyarlayan oyun olmuş. Oyun, kaynak materyalini benimsemiş ve aydınlatma gibi kavramları daha zor tercüme etmek yerine, onları ilgi çekici bir savaş sistemine uyacak şekilde uygun şekilde değiştirmiş. Dungeons & Dragons ve taktik RPG oyunlarının hayranları Solasta: Crown of the Magister ile çok eğlenecek. Türü sevenlerin kaçırmaması gereken bir yapım.

Oyunu 69 TL fiyat etiketi ile Steam üzerinden satın alabilirsiniz.

Cevap Yazın

E-posta adresin yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Şifremi Unuttum

Kayıt Ol