The Legend of Zelda: Skyward Sword HD İnceleme

The Legend of Zelda: Skyward Sword HD, eski oyundan bazı hataları hala içerisinde barındırsa da gerçekten herkesin oynaması gereken bir yapım olmuş.

The Legend of Zelda: Skyward Sword HD, Nintendo tarafından geliştirilen ve yayınlanan bir aksiyon-macera oyunu. Skyward Sword HD, Nintendo Wii’nin prangalarından kurtulmasına ve oyunun nihai versiyonu haline gelmesine izin vererek sıfırdan yeniden işlendi.

Oyun The Legend of Zelda evreninin ilk zamanlarında geçiyor. Link, insanların dev kuşlara bindiği Skyloft adlı yüzen bir köyde yaşıyor. Aşağıdaki dünya, hiç kimsenin delemediği bulutlarla kaplı. Link’in Şövalye olma sınavını geçtiği gün, Zelda bir kasırga tarafından bulutların altına sürükleniyor. Link, Zelda’yı kurtarabilmesi için Link’e bulutların altına nasıl ineceğini gösteren Fi adında gizemli bir ruhla karşılaşıyor.

The Legend of Zelda: Skyward Sword HD

Wii için tasarlanan ilk tam teşekküllü Zelda oyunu olan Skyward Sword, Wii Remote’u kapsamlı bir şekilde kullandı ve serinin tartışmalı hareket kontrolleri için geleneksel kontrol şemasından kaçındı. On yıl sonra Nintendo, oyunu The Legend of Zelda: Skyward Sword HD ismiyle yeniden düzenledi ve oyunun orijinal hatalarının çoğu bozulmadan kalırken, oyuna eklenen yenilikler kesinlikle çok başarılı olmuş.

Nintendo, Skyward Sword’da çok sayıda yaşam kalitesi iyileştirmesi yaptı. Bu ince ayarlar çoğunlukla küçük ancak oyunun oynanabilirliği üzerinde kayda değer bir etkisi mevcut. Örneğin, önceden zorunlu olan bazı öğreticiler artık isteğe bağlı ve diyaloğu hızlandırabiliyor ve ara sahneleri atlayarak oyunun durgun açılış anlarını çok daha canlı hale getirebiliyorsunuz.

The Legend of Zelda: Skyward Sword HD

Kılıcınızın içinde yaşayan ruh olan Fi’ye yapılan ayarlamalar daha önemli. Önceki Zelda oyunlarındaki Navi ve Midna gibi, Fi’de Skyward Sword’daki maceranın çoğunda arkadaşınız olarak hizmet ediyordu ve hikaye bilgilerini iletmek için sık sık araya giriyordu. Sürekli kesintileri, özellikle sunduğu “içgörüler” genellikle bariz bir şekilde açık olduğu için, onu orijinal oyunun en berbat yönlerinden biri haline getirmişti.

Bu, The Legend of Zelda: Skyward Sword HD‘da büyük ölçüde düzeltildi ve yeni oyunda hala sık sık konuşuyor olsa da, diyaloğunun çoğu artık isteğe bağlı, bu da onu daha az rahatsız edici hale getirmiş ve oyunun genel ilerleme hızını iyileştirmiş.

Ancak Skyward Sword HD’deki en büyük değişiklik, yalnızca düğme kontrollerinin eklenmesi olmuş. Bu yeni kontrol şeması, seçenekler menüsünden herhangi bir noktada açılıp kapatılabiliyor ve oyunu hareket kontrolleri olmadan oynamanıza izin veriyor. Ne yazık ki, o kadar iyi çalışmıyor. Oyunun pek çok yönü, hareket kontrollerinin sağladığı artan hareket aralığı etrafında tasarlandığından, düğme kontrolleri hantal bir geçici çözüm gibi kalmış.

Normalde hareketleri kullanarak yapacağınız eylemlerin çoğu sağ çubuğa eşlenmiş, dolayısıyla eski Zelda oyunlarının hepsinden tamamen farklı bir oynanış şeması mevcut. Örneğin, bir düğmeye basarak kılıcınızı sallamak yerine, sağ çubuğu farklı yönlere itmeniz gerek ve bir bombayı havaya atmak için sağ çubuğu ileri doğru tutmanız ve ZR düğmesine basmanız gerek. Sonuç olarak, basit eylemlerin bile yapılması çok karmaşık hale gelmiş.

Ayrıca, yalnızca düğme düzenini kullanırken kamerayı kontrol etmek de çok sıkıntılı bir hale gelmiş. Hareket kontrolleri etkinleştirildiğinde, sağ çubuğu kullanarak kamerayı özgürce ayarlayabilirsiniz. Wii’de çift analog çubuk olmadığı için orijinal oyuna göre güzel bir gelişme. Ancak, yalnızca düğme şeması Link’in kılıç kolunu sağ çubuğa eşlediğinden, kamerayı söz konusu çubukla döndürmek için L düğmesini basılı tutmanız gerekiyor. Bu yüzden kamerayı döndürmek istediğinizde kendinizi sık sık yanlışlıkla kılıcınızı sallarken bulacaksınız.

The Legend of Zelda: Skyward Sword HD

Yukarıda anlattıklarım düğme kontrollerinin tamamen daha kötü olduğu anlamına gelmiyor. Bazı ögeler ve eylemler yeni kontrol şemasından başarılı bir şekilde yararlanıyor. Maceranın başlarında edindiğiniz böcek şeklindeki bir drone olan Beetle’ın manevrası Joy-Con’u döndürmek yerine sol çubukla gerçekleştiriliyor ve düğme kontrolleriyle pilotluk yapmayı kolaylaştırıyor. Joy-Con’u hareket ettirmek yerine sol çubukla Link’i hareket ettirdiğinizde, su altında yüzmek de benzer şekilde daha kolay hale geliyor.

Neyse ki, alışmak biraz zaman alsa da hareket kontrolleri büyük ölçüde iyi çalışıyor. Nintendo’nun fragmanlarda iddia ettiği gibi orijinal oyun üzerinde geliştirilip geliştirilmedikleri tartışmalı; Oyunla geçirdiğim zamandan kişisel olarak kayda değer bir fark göremedim. Bununla birlikte, hareket kontrolleri duyarlı ve Link’in eylemlerini gerçekleştirirken hiçbir zaman önemli bir sorunla karşılaşmadım. Joy-Con’u sallayarak kılıçla kesmek, sezgisel ve eğlenceli bir his veriyor ve kumandanın jiroskopuyla nişan almak, kumanda çubuğuyla nişan almaktan çok daha hızlı. Bununla birlikte, oynarken işaretçiyi sık sık sıfırlamanız gerekecek, orijinal oyunda hiç sorun yaşadığımı hatırlamıyorum.

Yukarıda bahsettiğim küçük gelişmeler Skyward Sword HD‘nin daha kusurlu noktalarını yumuşatmaya ve genel deneyimi iyileştirmeye yardımcı olmuş, ancak ana oyun temelde aynı kalmış. Skyward Sword, diğer Zelda oyunlarından çok daha fazla hata içeriyordu ve bu durum yeniden yapımda da değişmemiş. Hikayede, ilerlemeden önce belirli bir ögeyi almak veya başka bir görevi yerine getirmek için önceki bir alanı tekrar ziyaret etmenizin isteneceği birçok an mevcut ve bunlar maceranızı uzatmak için koyulmuş tekrar eden sıkıcı görevler gibi kalmış.

The Legend of Zelda: Skyward Sword HD

The Legend of Zelda: Skyward Sword HD Sonuç:

Daha da kötüsü, sizi tek bir saldırıda alt edebilecek yenilmez düşmanlardan kaçınırken 15 kutsal gözyaşı toplamanızı gerektiren gözyaşı avları. Bu düşmanlardan biri sizi yakalarsa, tüm denemeyi baştan başlatmanız ve daha önce topladığınız gözyaşlarını yeniden almanız gerekecek. Bu yüksek ceza, bu görevleri Twilight Princess’teki gözyaşı avlarından çok daha sinir bozucu hale getirmiş ve Nintendo, Twilight Princess HD’de olduğu gibi toplamanız gereken gözyaşı sayısını azaltsaydı daha katlanılabilir olacakmış. Ne yazık ki, Skyward Sword HD‘nin gözyaşı avı değişmemiş ve oyunun en kötü yönleri arasında yerini almış.

Bu kusurlara rağmen, Skyward Sword HD gerçekten birçok büyüleyici anla dolu. Zelda’nın ilk tamamen orkestrasyonlu müziği olmasıyla dikkat çeken oyun müzikleri hala keyifli ve hikaye, serinin şimdiye kadar ördüğü en dokunaklı hikayelerden biri. Ayrıca hikayenin Hyrule’un kökenlerine ve serinin ayırt edici özellikleri haline gelen diğer unsurlara ışık tuttuğunu da belirtmiş olayım. Oyunun zindanları, gözleminizi ve yanal düşüncenizi test eden akıllı bulmacalarla dolu. Breath of the Wild eksize edilmiş klasik tarzdaki zindanlardan sonra, Skyward Sword HD’nin özellikle taze ve keşfetmesi tatmin edici hissi ve içinde bekleyen boss savaşları serideki en eğlenceli karşılaşmalar arasında.

Bu unsurlar kesinlikle oyunun kusurlarından daha ağır basıyor ve onu kesinlikle oynanması gereken bir Zelda oyunu haline getiriyor. Nintendo’nun burada uyguladığı çeşitli hata düzeltmeleri ve geliştirmeleri oldukça küçük çaplı kalmış. Skyward Sword’un en büyük sorunlarını çözmemiş ve Skyward Sword HD‘de yine Zelda serisindeki en düzensiz üç boyutlu oyunu olarak kalmış. Yine de, bu yeniden yapım için uygulanan iyileştirmeler, genel deneyimi daha keyifli hale getirmiş ve karakteristik Zelda büyüsü sebebiyle oyunun hatalarını gölgede bırakmayı başarmış.

Oyunu, Nintendo resmi web sitesi veya eShop üzerinden 60 dolar fiyat etiketiyle satın alabilirsiniz.

Cevap Yazın

E-posta adresin yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Şifremi Unuttum

Kayıt Ol