Sheltered 2 İnceleme

Sheltered 2, yeni bir deneyim yaratmak için fraksiyonlar ve üç boyutlu grafikler kullanarak ilk oyuna yeni mekanikler ve karmaşık hayatta kalma özellikleri getirmiş.

Sheltered 2, Unicube tarafından geliştirilen ve Team17 tarafından yayınlanan derinlemesine bir hayatta kalma simülasyonu ve koloni yönetimi oyunu. Fallout Shelter‘a benzer şekilde, kıyamet sonrası bir dünyada işleyen bir hayatta kalma üssü inşa etmeli ve ardından fraksiyonlarının hayatta kalmasını sağlamak için üssü korumalısınız. İlk olarak 2015 yayınlanan selefine göre, oyunda yapılan değişikliklerin çoğu daha karmaşık ve zorlu bir deneyimle sonuçlansa da, görevlerin sayısı fazlasıyla artmış ve oyun takip edilmesi zor bir hale gelmiş.

Sheltered‘da oyuncular, kıyamet sırasında küçük bir aileyi ve dışarıdan alınan karakteleri canlı tutmakla görevlendiriliyordu. Fallout Shelter ve This Little War of Mine‘a benzer yandan görünen grafikler kullanarak, işçiliği ve uyku gibi farklı görevler için tasarlanmış çok sayıda oda ile geniş bir yeraltı üssü inşa edebiliyordu. Sheltered, her oyunda ilginç aile birimleri oluşturmak için yeterli özelleştirme seçenekleriyle diğer benzer koloni hayatta kalma oyunları arasında öne çıkmasına yardımcı olan tuhaf bir piksel sanat stiline sahipti ancak, Sheltered 2’de bu özelliklerin çoğu kapatılarak oyun için tamamen farklı bir ton oluşturulmuş.

Sheltered 2 İnceleme

Sheltered 2 İnceleme

Sheltered 2, daha az fantastik bir kıyamet ortamı sağlayan üç boyutlu karakter modelleri ve arka planlar için pikselli grafikleri değiştirdi. Daha koyu şimşekler, daha aşınmış dokular ve ayrıntı içermeyen karakter modelleriyle oyunun tasarımı PlayStation 2’deki hayatta kalma-korku oyunlarına benzer retro tarzına büründü. Bununla birlikte, oyunun başında kıyafet ve özellikler için görünüm arasında geçiş yapmak için çeşitli seçenekler olmasına rağmen, üç boyutlu modellerin hepsi birbirine çok benzer tasarlanmış. Üç boyutlu karakter özelleştirmesi birçok hayatta kalma oyununun temel unsuru haline geldiğinden, karakter modellerinde bir yama aracılığıyla daha fazla renk varyasyonu ve keskinleştirme özellikleri sunmasını bekliyorum.

Sheltered 2‘deki karakterler sadece görevleri yerine getiren bedenler olarak tasarlanmamış. Her karakterin açlık, susuzluk ve sağlık gibi temel ihtiyaçların bir listesinin yanı sıra sarf malzemeleri için haritadaki keşifler sırasında zihinsel ve fiziksel yaralanmaları biriktirme yeteneği mevcut. Tüm karakterler birbirleriyle ilişkiler kurabilir, üstelik ya da savaş ve keşif sırasında bir ölüm meydana geldiğinde duygusal travmaya neden olabilir. Bu travma birikebilir ve karakterin hiziplere hizmet etme yeteneğini olumsuz etkileyebilir.

Sheltered 2 İnceleme

Buna karşı koymak için, karakterlerin ayrıca duruma bağlı olarak yararlı veya engel olabilecek uzun bir beceri ve özellik listesi de mevcut. Örneğin, daha yüksek zeka puanına sahip bir karakter, hayatta kalmak için gerekli ögelerin yapımında daha iyi ve başarılı sosyal becerilere sahip bir karakter ise daha hızlı ilişkiler kurma yeteneğine sahip. Bu mekanik, The Sims gibi daha hareketli oyunlara benzer derinlemesine bir sosyal unsur yaratmış. Bununla birlikte, her bir karakterin ihtiyaçlarını yönetmek, özellikle üssün çalışmaya devam etmesini sağlamak için gereken diğer birçok görev arasında, hızla bunaltıcı hale gelebiliyor, bu konuda sizi uyarayım.

Sheltered 2‘deki en büyük iyileştirmelerden biri, daha sonra zanaat malzemeleri, yiyecek ve diğer önemli ögeleri elde etmek için karakterlerin hayatlarını riske atması gereken oyuncular tarafından oluşturulması gereken keşif haritası. Rust gibi açık dünya hayatta kalma oyunlarının aksine, keşif gezileri altıgen karolardan oluşan bir harita üzerinde planlanıyor. Her karo, çorak bir arazi veya diğer keşfedilebilir yerler gibi bir meydan okuma sunuyor. Kıyamette hayatta kalmaya çalışan diğer karakterlere girme şansı ile terk edilmiş evleri veya şehirleri araştırabiliyorsunuz. Bu karakterler, diğer hayatta kalanları ve ayrıca kıyamet sonrası kültlerin fanatik üyelerini içerebiliyor. Karşılaşmalar, keşiflerin tekrarlanmasını engelliyor ve bu mekanik, zombi saldırılarıyla dolu bir tedarik çiftliğinden daha fazla sürükleyici bir dünya yaratmayı başarmış.

Sheltered 2 İnceleme

Sheltered 2 İnceleme Sonucu

Sosyal unsurların ve bireysel karakter ihtiyaçlarının karmaşık kombinasyonu, hayatta kalma türünün keşif, zanaatkarlık ve üs inşası mekanikleriyle karıştırıldığında, acımasız bir hayatta kalma ortamı yaratılmış ancak, oyuncuların oynayacağı öğelerin sayısı nedeniyle, tek karakterli hayatta kalma oyunlarını tercih edenler, bu oyunun oynanışını ezici bulabilirler. Buna rağmen, Sheltered 2 kıyamet hayatta kalma oyunlarının hayranları için ödüllendirici bir meydan okuma sunuyor ve savaş ve üs yağmalarına odaklanan hayatta kalma oyunlarından hoş bir değişiklik.

Sheltered 2, zorlu hayatta kalma simülasyon oyunlarının hayranları veya duygusal ağırlığı olan kıyamet sonrası hayatta kalma oyunlarından hoşlananlar için harika bir seçim.

Sheltered 2; 21 Eylül 2021’de Steam üzerinden satış sunuldu. Oyunda Türkçe dil desteği yok ve fiyatının 60 TL olarak belirlendiğini de söyleyelim.

Cevap Yazın

E-posta adresin yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Şifremi Unuttum

Kayıt Ol