Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

Sektörde Öncü Haline Gelen En Başarılı Türk Oyun Şirketleri

Bu yazımızda, Mount and Blade gibi tüm dünyanın beğenisini kazanan PC ve konsol oyunlarından bağımlılık yapan indie oyunlara kadar başarılı pek çok yapıma imza atmış önde gelen Türk oyun şirketlerini sizlerle paylaşıyoruz.

Son yıllarda yabancı yatırımcının gözdesi haline gelen Türk oyun sektörü, hem mobil hem de PC tarafında yeni girişimlere sahne olmaya devam ediyor. 2022’yi son derece verimli bir şekilde geçiren Türk oyun şirketleri, sadece birinci çeyrekte 330 milyon dolar yatırım aldı. Bu da, 2021 yılının toplamı olan 266 milyon doların sadece üç ayda geçildiği anlamına geliyor.

Birçok sektörün derinden etkilendiği ve sekteye uğradığı pandemi döneminde, oyun dünyası büyük bir ivme kazandı. Rakamlar yalan söylemez. Türkiye oyun pazarının büyüklüğü geçen yıl 1.2 milyar dolara yükselirken, dijital oyuncu sayısı da 42 milyon oldu. Bilhassa yerli mobil oyun geliştiricileri, sektöre yönelik yatırımların merkezinde yer alıyor.

42matters‘ın Android için 2023 Türkiye Mobil Oyun İstatistikleri raporuna göre Google Play’de 194.005 oyun yayıncısından 2.929’dan fazlasını Türk yayıncılar oluşturuyor. Mağazada bulunan 536.384 oyunun 10.939’u Türk yayıncılara ait. Bu yapımların Play Store’daki ortalama puanı ise 5 üzerinden 3,99. Türk mobil oyun firmalarının yakaladığı bu başarılar, yurtdışındaki dev şirketlerin gözlerini ülkemize çevirmelerini sağladı.

Yerli Mobil Oyun Girişimleri Dünyada Ses Getiriyor

yerli mobil oyun stüdyoları

Türk oyun şirketleri arasından, 2010’da Sidar Şahin tarafından İstanbul’da kurulan Peak Games, Haziran 2020’de 1,8 milyar dolara Amerikan video oyunu şirketi Zynga‘ya satılmıştı. Bundan önce ise Kafa Topu’nun yapımcısı olan İzmir merkezli Masomo firması, 100 milyon dolar karşılığında Tencent’in sahip olduğu Miniclip çatısı altına geçmişti. Bu ve diğer yatırımların, Türk oyun endüstrisi üzerindeki etkileri yadsınamayacak kadar önemli.

Mobil oyun girişimlerinin yanı sıra TaleWorlds Entertainment gibi bu topraklardan çıkıp dünyaya nam salan çok önemli firmalarımız da var. Mount and Blade Warband ile RPG türüne yeni bir soluk getiren Ankara merkezli şirket, 10 yıl sonra gelen devam oyunu Bannerlord ile sektördeki yerini iyice sağlamlaştırdı.

Ayrıca Crysis serisinin arkasındaki Crytek‘in Türk oyun sektöründeki etkisini de unutmamak gerekiyor. Cevat Yerli, Avni Yerli ve Faruk Yerli tarafından kurulan stüdyo, her ne kadar Almanya merkezli olsa da, Türkiye ile derin bir bağa sahip. İşte sektörün önde gelen Türk oyun firmaları ve onların milyonlara ulaşan en popüler oyunları.

En İyi Türk Oyun Şirketleri

Good Job Games

türk oyun şirketleri

Good Job Games Türkiye’nin en büyük oyun şirketleri arasında ilk sıralarda yer alıyor. Sektöründe dünyanın en hızlı büyüyen mobil oyun yayıncılarından biri olan İstanbul merkezli stüdyo; Good Job Games, Fun Race 3D, Color Balls 3D, Paint Pop 3D, Run Race 3D ve daha fazlası gibi 1,84 milyardan fazla kez indirilmiş 29 mobil oyuna sahip.

Rollic Games

rollic

Ekim 2020’de Zynga bünyesine katılan yerli mobil oyun stüdyosu Rollic, 752,23 milyondan fazla kez indirilmiş 106 mobil oyuna sahip. Burak Vardal, Deniz Başaran ve Mehmet Can Yavuz tarafından kurulan firma, hypercasual türündeki mobil oyunlarıyla tanınıyor. Geçtiğimiz kasım ayında Rollic, Almanya’nın en büyük bağımsız oyun stüdyolarından Popcore’u satın aldığını açıklamıştı.

Peak

türk mobil oyun sektörü

2010’da Sidar Şahin ve Hakan Baş tarafından İstanbul’da kurulan mobil oyun geliştiricisi Peak Games, Toon Blast ve Toy Blast gibi yapımların da aralarında bulunduğu bulmaca oyunlarıyla tanınıyor. Şirket, Haziran 2020’de 900 milyonluk doları nakit, kalan kısmı hisse satışı ile olmak üzere toplam 1,8 milyar dolara Amerikan video oyunu şirketi Zynga‘ya satıldı.

Fugo Games

fugo games

2010 yılında İstanbul’da kurulan Fugo Games, sektördeki en büyük Türk oyun şirketlerinden bir tanesi. Basit ve eğlenceli günlük oyunlarıyla tanınan stüdyo, Words of Wonders: Crossword to Connect Vocabulary ve Words of Wonders: Search dahil toplamda 233,38 milyondan fazla kez indirilmiş 7 mobil oyuna sahip.

TaleWorlds Entertainment

TaleWorlds Entertainment

2010 yılında piyasaya sürdüğü Mount and Blade: Warband ile global çapta başarı yakalayan Ankara merkezli TaleWorlds Entertainment, strateji-aksiyon RPG’sinin devamı olan Bannerlord ile çıtayı daha da yükseltti. Geçtiğimiz yılın ekim ayında Erken Erişim’den çıkan oyun, aynı tarihte konsollarda da yayınlandı. 2005 yılında Armağan Yavuz ve İpek Yavuz tarafından kurulan firma, 2016’da E3’e katılan ve burada kendi standını açan ilk Türkiye merkezli oyun şirketi olma ünvanına sahip.

Masomo

masomo kafa topu

İbrahim Akman tarafından kurulan mobil oyun geliştiricisi Masomo, Android ve iOS’te milyonlarca kez indirilen Kafa Topu oyunu ile piyasaya hızlı bir giriş yapmıştı. 2019’da 100 milyon dolara, İngiltere’nin önde gelen oyun firmalarından biri olan Miniclip’e satılan İzmir merkezli stüdyo, bir süredir Basketball Arena adında yeni bir çok oyunculu spor oyunu üzerinde çalışıyor.

Ruby Game Studio

türk oyun firmaları

İzmir’den dünyaya açılan bir başka yerli mobil oyun geliştiricisi olan Ruby Game Studio, Ege Üniversitesi Teknopark’ta faaliyet gösteriyor. TÜBİTAK desteğiyle kurulan stüdyo, Hunter Assassin ve Gym Flip gibi dünya listelerinde ilk sıralara çıkan başarılı oyunlara sahip. Tüm dünyada 700 milyondan fazla indirmeye ulaşan Ruby, son yılların en başarılı Türk oyun şirketleri arasında yer alıyor.

Hero Concept

Hero Concept

İstanbul merkezli Hero Concept, 90’ların beat ’em up oyunlarına selam çakan Mayhem Brawler ile büyük bir başarı yakaladı. Çizgi roman tarzı görselleri ve harikulade müzikleriyle beğeni toplayan oyun; Steam, PlayStation, Xbox ve Nintendo Switch platformları üzerinden oynanabiliyor. Arcade türünün zamansız klasiklerini kendi vizyonuyla yeniden harmanlayarak 21. yüzyıla taşıyan stüdyo, gelecekte adından daha fazla söz ettirecekmiş gibi görünüyor.

Dream Games

dream games

İstanbul’daki stüdyosunda 80 kişilik bir ekibe sahip olan Dream Games’in ilk oyunu Royal Match, 2021’de yayınlanmış ve yılın en fazla gelir elde eden mobil oyunlarından biri olmuştu. ABD ve İngiltere dahil büyük pazarlarda en fazla indirilen ilk 10 oyun arasına giren yapım, firmaya adeta seviye atlattı. Aynı yıl içinde 1 milyar dolar pazar değerine ulaşarak Türkiye’deki üçüncü unicorn olan Dream, Ocak 2022’de aldığı 255 milyon dolarlık yatırım ile birlikte değerini 2,75 milyar dolara çıkardı.

Zuuks Games

en iyi türk oyun şirketleri

Zuuks Games, Türkiye’nin en büyük oyun yayıncıları arasında yer alıyor. 2014 yılında kurulan Türk mobil oyun geliştiricisi; Call of Outlaws, Bus Simulator: Ultimate, City Driving 3D, Truck Simulator 2018 : Europe ve daha fazlası dahil olmak üzere 407,59 milyondan fazla kez indirilmiş 9 mobil oyuna sahip.

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

2 Yorum

 1. Anonim

  yabancıya satılmış oyun şirketleri Türk değildir. Yabancı oyun şirketlerini Türk diye desteklemeyin boş yere.

  1
  0
  Cevap
  • Luther

   İyi de bu durum menşeilerinin Türkiye olduğu gerçeğini değiştirmez ki. Bu firmaların birçoğu satılmalarına rağmen çekirdek ekiplerini koruyup, içerde nispeten bağımsız olarak yaratım süreçlerine devam ediyorlar. Sırf satıldıkları için yarattıkları katma değer görmezden mi gelinmeli? Sanmıyorum.

   5
   0
   Cevap

Yorum Yaz

Email adresiniz yayınlanmayacak.

Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.