Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

Scarlett Johannson’dan Yapay Zeka Uygulamasına Dava

Scarlett Johannson'dan yapay zeka uygulamasına dava açıldı. Görselini ve sesi kullanan uygulama için yasal süreç başladı.

Yapay zeka teknolojisinin günümüzde oldukça popüler hale gelmesiyle beraber birtakım sorunlar da ortaya çıkmaya devam ediyor. Variety tarafından yayınlanan yeni bir habere göre Oscar adayı oyuncu Scarlett Johansson, bir yapay zeka uygulamasının geliştiricisine karşı dava sürecine girişmiş durumda.

Johansson bir reklamda kendisine benzerliğiyle ön plana çıkan yapay zeka içeriği sebebiyle Lisa AI: 90s Yearbook & Avatar adlı uygulamaya yasal işlem başlattı. 22 saniyelik reklamda uygulamanın yapabildiği özelliklerden bahsedilirken Johansson’ın sesinin ve görüntüsünün yapay zeka tarafından oluşturulmuş bir sürümünün de yer aldığı bildiriliyor.

İzinsiz Kullanımlar Başa Bela Oluyor

Yapay zeka uygulaması Lisa AI: 90s Yearbook & Avatar yasal sürece doğru girerken yayınladığı reklamda Johansson’ın Black Widow‘un kamera arkası görüntülerinden oluşan gerçek bir klip gösterildi. Burada şu cümleler yer aldı: “Naber çocuklar? Ben Scarlett, benimle gelmenizi istiyorum.” Bu sözlerin ardından yapay zeka tarafından üretilen fotoğraflara ve yapay zeka uygulamasını tanıtan seslere geçildi.

Yapay Zeka

Reklamın kendisi oynatılırken aynı zamanda alt kısmında çeşitli ifadeler yer aldı: “Görüntüler Lisa AI tarafından üretilmiştir. Herhangi bir kişiyle ilgisi yoktur.” Variety’nin haberine göre Convert Software tarafından geliştirilen Lisa AI uygulaması App Store ve Google Play’de yer almaya devam ediyor ancak reklam artık X platformunda gösterilmiyor.

Johansson bu olayların akabinde avukatı Kevin Yorn ile iletişime geçti. Yorn ise kamuoyuna bu durumu yasal olarak ele aldıklarını ve bu tür olayları hafife almadıklarını açıkladı. Geldiğimiz noktada yapay zeka uygulamaları bazı durumlarda korkutucu olabiliyor. Çünkü birebir görsel ve ses kopyalama teknolojisi sebebiyle yapmadığınız ve söylemediğiniz içerikler gün yüzüne çıkabiliyor.

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

    Yorum Yaz

    Email adresiniz yayınlanmayacak.

    Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.